Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Nagły zwrot ws. Rosjan. "Po mobilizacji sytuacja się skomplikowała"

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) jeszcze niedawno rozważała możliwość powrotu Rosjan do rywalizacji w zawodach. To już jednak nieaktualne, a wszystko za sprawą częściowej mobilizacji zarządzonej przez Władimira Putina.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Jewgienij Klimow WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Jewgienij Klimow
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie na Rosję nałożono wiele sankcji. Dotyczą one zarówno polityki, ekonomii, jak i sportu. Zawodnicy i drużyny z tego kraju wykluczone zostały z międzynarodowej rywalizacji. Dotyczy to także sportów zimowych. FIS natychmiastowo zdecydowała o dyskwalifikacji Rosjan.

Jednak ostatnie doniesienia z federacji były niepokojące. Działacze rozpatrywali przywrócenie Rosjan do międzynarodowej rywalizacji. Pierwotnie decyzja FIS obowiązywała do końca sezonu zimowego, a następnie przedłużono ją na sezon letni. To rodziło niepewność dotyczącą przyszłości Rosjan w sportach zimowych.

- Sport powinien być niezależny od polityki - mówił jeszcze niedawno Michael Vion, sekretarz generalny FIS i wskazał, że zmiana decyzji może nastąpić już w grudniu. To już jednak nieaktualne. Pewne jest, że decyzja o dyskwalifikacji będzie nadal obowiązywała.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: "będę tęsknić". Kto tak powiedział do Federera?

"FIS zmienia zdanie. Jelena Wialbe powiedziała rosyjskim mediom, że z programu posiedzeń komisji zniknął temat powrotu Rosjan do zawodów. Prezydent FIS miał powiedzieć Wialbe, że po ogłoszeniu mobilizacji wszystko się zmieniło i nie ma szans na zniesienie zawieszenia" - przekazał na Twitterze dziennikarz sport.pl Mateusz Król.

Słowa Jeleny Wialbe cytuje serwis sport-express.ru. - Dzień wcześniej rozmawialiśmy z szefem FIS Johanem Eliashem. Przed rozpoczęciem częściowej mobilizacji wciąż rozważano możliwość nadania nam statusu neutralnego. Teraz już o tym nie mówimy - przyznała działaczka rosyjskiej federacji.

- Sytuacja znacznie się skomplikowała, ale mamy nadzieję, że w końcu zwycięży roztropność - dodała podczas okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli sportów zimowych na forum "Rosja - sportowa potęga".


Czytaj także:
Kryzys uderza w skoki. Konieczna była historyczna decyzja
Norwegowie grożą bojkotem Pucharu Świata. "Mamy obowiązek"

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×