Pasjonująca rywalizacja kobiet o medale. Dobry występ Kingi Rajdy

Kanadyjka Alexandria Loutitt została mistrzynią świata na dużej skoczni podczas MŚ w Planicy. Przyzwoity występ zanotowała Kinga Rajda, zajmując 23. miejsce. Końcówka rywalizacji była niezwykle pasjonująca.

Dawid Franek
Kinga Rajda PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Kinga Rajda
W konkursie mistrzowskim na dużej obiekcie wystartowały dwie Polki - Nicole Konderla oraz Kinga Rajda. Do serii finałowej awansowała Rajda, która w pierwszym skoku uzyskała 115 metrów. To była jej jedna z najlepszych prób w ostatnim czasie, która sprawiła, że zawodniczka plasowała się na półmetku na 19. pozycji.

Niestety dużo słabiej spisała się Konderla. 102,5 metra z 20. belki startowej nie mogło pozwolić na awans do finału. Druga z reprezentantek Polski zajęła 38. miejsce.

Można powiedzieć, że po pierwszej serii sześć zawodniczek miało realną szansę na medal. Prowadziły ex aequo Maren Lundby (139,5 m) oraz Alexandria Loutitt (134,5 m). Kolejne miejsca zajmowały: Katharina Althaus (120,5 m), Nozomi Maruyama (129 m), Anna Odine Stroem (121 m) oraz Eva Pinkelnig (121 m).

W drugiej serii Kinga Rajda ponownie spisała się przyzwoicie. 118,5 metra nie dało jej utrzymania pozycji w drugiej dziesiątce, ale skok Polki mógł się podobać. Ona sama także była bardzo zadowolona ze swojego występu. Później okazało się, że był to dla Rajdy ostatni konkurs w karierze, co potwierdziła w rozmowie z Eurosportem.

Później czekaliśmy już tylko na walkę o medale. Tam rywalizacja była pasjonująca. Katharina Althaus, która dotychczas w Planicy wywalczyła trzy złote krążki, tym razem nie stanęła na najwyższym stopniu podium, lecz zajęła trzecią pozycję.

Najpierw sygnał do walki o złoto dała Maren Lundby. Norweżka skoczyła 133 metry. Chwilę później jeszcze dalej skoczyła Alexandria Loutitt! Kanadyjka osiągnęła 136,5 metra i została mistrzynią świata! Tym samym w krótkim okresie zdobyła tytuł wśród juniorek, jak i seniorek.