"Totalna porażka". Były trener rozbity postawą polskich skoczków

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Millo Moravski/Agence Zoom / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
Getty Images / Millo Moravski/Agence Zoom / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
zdjęcie autora artykułu

Sobotni konkurs w Lillehammer okazał się bardzo nieudany dla Biało-Czerwonych. - Nie widać żadnego postępu. Trzon kadry powinien trenować indywidualnie, bo jest bardzo źle - mówi były trener Józef Jarząbek.

Trzech z pięciu polskich skoczków przebrnęło przez pierwszą serię sobotniego konkursu w Lillehammer, jednak żaden z nich nie zakończył rywalizacji wśród dwudziestu najlepszych zawodników.

To kolejny już w tym sezonie powód do rozczarowania. Sytuacja jest poważna. Polscy skoczkowie są pogrążeni w głębokim kryzysie i jak na razie nie dali kibicom żadnych powodów do optymizmu.

- Nie można mówić o jakiejkolwiek poprawie, z powodu tego, że trzech zawodników awansowało do drugiej serii. I tak zajęli odległe pozycje. Mamy w składzie bardzo utytułowanych zawodników - mistrzów olimpijskich i świata. Odległe miejsca, w trzeciej dziesiątce konkursu to nie powód do zadowolenia, tylko totalna porażka. Na domiar złego w tej chwili nie widzę powodów do optymizmu  - mówi były trener, Józef Jarząbek.

ZOBACZ WIDEO: Internauci poruszeni. Tak golfistka ubrała się do symulatora

Nie tylko aura przeszkodziła Kubackiemu

Przygodę z sobotnimi zmaganiami już w pierwszej serii zakończył Dawid Kubacki. Nowotarżanin trafił na trudne warunki. - Niekorzystne podmuchy mogą utrudnić zadanie, lecz jeśli skoczek jest w formie, to nie stanowią bariery nie do przejścia. Doskonale znam Dawida. Popełnia jeden charakterystyczny dla siebie błąd na progu. W dużym uproszczeniu schodzi na nartach zbyt głęboko - zauważa nasza rozmówca.

- Jestem przekonany, że gdyby Dawid oddał dobry skok, awansowałby do drugiej serii i to bez żadnego problemu. Zawodnik tej klasy wie, jak radzić sobie w trudnych warunkach. Nawet i z niekorzystnym wiatrem, nie wykonując idealnej próby, nasz reprezentant mógł spokojnie zakończyć pierwszą serię w okolicach piętnastego miejsca. To skoczek, który w minionym sezonie rywalizował o Kryształową Kulę. Niestety na razie doskwiera mu brak formy - dodaje.

"Trzeba szukać przyczyny gdzie indziej"

Zdaniem Józefa Jarząbka najlepsi polscy skoczkowie powinni zostać w kraju i trenować indywidualnie. - Wystarczyłby tydzień, góra dwa i oni wróciliby do formy. To zawodnicy bardzo doświadczeni i renomowani. Widać, że są dobrze przygotowani fizycznie. Bolączką są uchybienia w technice, które trzeba jak najszybciej wyeliminować. Dlatego uważam, że lepiej odpuścić Puchar Świata w najbliższym czasie. Musimy kierować się rozsądkiem - mówi były trener.

- Jestem rozczarowany postawą naszych zawodników. Wszyscy mieliśmy inne oczekiwania. Rzeczywistość je zweryfikowała, by postawić dokładną diagnozę, musielibyśmy wniknąć w struktury. Niemniej moim zdaniem to nie jest kwestia choroby. Zachorować może jeden zawodnik albo dwóch, ale cała kadra? Trzeba szukać przyczyny gdzie indziej - podsumowuje Józef Jarząbek.

Bogumił Burczyk, dziennikarz WP SportoweFakty

Zobacz także: - To dlatego Stoch skrytykował Thurnbichlera. "Szkoleniowiec znalazł się w trudnym położeniu"Brutalna prawda o polskich skokach. "Bez nich nie istnieją"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)