WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Apoloniusz Tajner dla SportoweFakty.pl: Zawody w Warszawie odbyłyby się w październiku

Stadion Narodowy już za rok może być areną rywalizacji najlepszych skoczków narciarskich świata. Apoloniusz Tajner, prezes PZN, w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl przybliża szczegóły tego pomysłu.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

O możliwości zorganizowania takich zawodów w Warszawie pisaliśmy już TUTAJ. Dotychczas w dużych miastach odbywały się wprawdzie zawody o Puchar Świata w biegach narciarskich czy nawet narciarstwie alpejskim, jednak konkurs skoków w stolicy kraju wydawał się być czymś zupełnie nierealnym - wyjątkiem było tu co prawda Oslo, jednak i tam zawody nie odbywały się w centrum, a na wzgórzu Holmenkollen położonym na obrzeżach miasta. Ewentualny konkurs w Warszawie może być więc prawdziwym ewenementem.

- Pomysł pojawił się już w okolicach sierpnia - mówi w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - 22 września Walter Hofer przyjechał do Warszawy i spotkał się z działaczami Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, którzy są organizatorami zawodów o Puchar Świata w Zakopanem. Rozmawiano na temat możliwości rozegrania konkursu skoków na którymś z obiektów w Warszawie. Wizytowano kilka obiektów, ostatecznie Hofer i nasi działacze zdecydowali, że dobrym miejscem byłby Stadion Narodowy. Powstały już wstępne rysy techniczne dwóch skoczni, jedna byłaby o parametrze K 65, a druga K 90. W tej chwili trwają dalsze prace projektantów i konstruktorów nad zaprojektowaniem takiej skoczni i wmontowaniem jej w Stadion Narodowy.

Niewykluczone jednak, że cała skocznia i tak nie zmieści się na piłkarskim obiekcie. Jedna z możliwości zakłada bowiem, że na samym stadionie zawodnicy będą jedynie lądowali. - Pomysł polega na tym, że rozbieg skoczni byłby usytuowany poza obiektem, stanąłby na stalowych rusztowaniach, a wysokość wynosiłaby od 66 do 106 metrów, zależnie od wielkości skoczni - wyjaśnia Tajner. - Jej próg byłby albo w okolicach korony stadionu, albo nieco powyżej i wtedy trochę cofnięty poza stadion gdyby skocznia była większa. Sam zeskok byłby już umieszczony wzdłuż trybun i kończyłby się na murawie. Skocznia pokryta byłaby dwudziestocentymetrową warstwą śniegu, który wyprodukowałoby się na którymś z lodowisk i przywieziono ciężarówkami, tak jak się to robi gdy np. biegi narciarskie rozgrywa się w stolicach dużych miast na trasie wynoszącej 1,5 kilometra - tam też śnieg produkuje się na miejscu i rozwozi po ulicach. W przypadku skoczni również jest to możliwe do wykonania, a i powierzchnia do pokrycia śniegiem byłaby mniejsza.

Przez lata Polska organizowała tylko dwa konkursy Pucharu Świata w Zakopanem. W nowym sezonie zawody odbędą się także w Wiśle. Ewentualne przyznanie konkursów również Warszawie nie oznaczałoby jednak, że miejscowości w górach mogą się czegoś obawiać. - Zawody w Warszawie oznaczałyby, że mielibyśmy w Polsce o dwa konkursy więcej - uspokaja prezes Tajner. - Byłaby to premia za zaangażowanie się w tego rodzaju projekt. Walter Hofer szukał kogoś, kto by się tym zainteresował, i jedynie Polacy wyrazili zainteresowanie. Idea jest taka, że byłoby to otwarcie sezonu olimpijskiego - dwa konkursy Pucharu Świata w Warszawie rozegrane pod koniec października. Później nastąpiłaby miesięczna przerwa, po której PŚ ruszyłby już na dobre w Kuusamo.

Cały pomysł bez wątpienia robi wrażenie, jednak mimo zainteresowania zarówno ze strony PZN, jak i FIS, kibice na razie muszą czekać. Ostateczne decyzje zapadną bowiem dopiero za jakiś czas. - Nie ma żadnej pewności, że z tego pomysłu coś wyjdzie - przyznaje nasz rozmówca. - Na razie wszystko jest analizowane: koszty, możliwości techniczne dotyczące wmontowania skoczni w stadion - nad tym wszystkim teraz się pracuje. Trwają też rozmowy z różnymi kontrahentami, którzy by do tego projektu przystąpili. To wszystko musi potrwać, natomiast jeśli to się uda to i tak dopiero na wiosnę będzie konferencja w Dubrowniku, na której Warszawa może ostatecznie zostać wpisana do kalendarza jako organizator Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do tego czasu chyba nic konkretnego się nie urodzi, może jedynie to, że projekt nabierze realnych kształtów po rozwiązaniu wszystkich problemów - kończy rozmowę z portalem SportoweFakty.pl Apoloniusz Tajner.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • ana 0
  No, ciekawa jestem, co z tego wyniknie - z chęcią bym się wybrała na taki konkurs - raz, że ciekawość, co, jak, gdzie taką skocznię na Narodowym zamontują, dwa, łatwiej mi na 1-2 dni do stolicy się dostać niż na drugi koniec Polski do stolicy polskich Tatr :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • skejl 0
  Ależ nikt tego nie neguje! Po prostu pomysł brzmi kosmicznie i można się pośmiać. Nie znaczy to, że jest niedorzeczny. Osobiście gorąco kibicuję każdemu, kto próbuje zrobić coś nowego i fajnego.
  ernestolopez Chodzi o to by ,,Narodowy,, zarabiał na siebie bo to ogromne miesięczne koszta i niestety z kieszeni podatnika. To nie czasy komuny więc jeśli by było trzeba to i łyżwiarstwo z figurami czy curling mógł by się tam odbywać byle były zyski.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • ernestolopez 1
  Chodzi o to by ,,Narodowy,, zarabiał na siebie bo to ogromne miesięczne koszta i niestety z kieszeni podatnika.
  To nie czasy komuny więc jeśli by było trzeba to i łyżwiarstwo z figurami czy curling mógł by się tam odbywać byle były zyski.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×