KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Adam Małysz: największe pretensje zawsze mam do Piotrka Żyły

- Zawsze największe pretensje mam do Piotrka Żyły, który jest niezmiernym talentem, ale też okropnie upartym człowiekiem. Nie ma takiej osoby, która byłaby w stanie przekonać go do innego skakania - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Adam Małysz.

Michał Bugno
Michał Bugno

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego w Klingenthal tylko w telewizji Eurosport - początek w niedzielę o 12:20. Konkurs zaczyna się o 13:45.

WP SportoweFakty: Dla polskich skoczków rozpoczyna się sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ale sezon rozpoczyna się również dla pana – tyle że w roli komentatora telewizji Eurosport. Jak pogodzi to pan z przygotowaniami do Rajdu Dakar?

Adam Małysz: Trudno było mi podjąć decyzję o komentowaniu skoków, bo czasu mam bardzo mało. Będę komentował konkursy na początku sezonu, potem zrobię sobie przerwę na Rajd Dakar, a po powrocie kibice skoków znowu mnie usłyszą. Tak naprawdę zjadłem zęby na tej dyscyplinie, wiem o niej wiele i dalej się nią interesuję. Poza tym w dalszym ciągu współpracuję z naszymi kadrami - ostatnio głównie z kadrą B, prowadzoną przez Macieja Maciusiaka. Tuż przed rozpoczęciem sezonu byłem na skoczni w Wiśle, gdzie przygotowywali się reprezentanci Polski. Wiem, co dzieje się w kadrze i kto jest w jakiej formie. Będę się starał przekazać się te informacje podczas transmisji telewizyjnych. Telewidzowie Eurosportu dowiedzą się wielu rzeczy, które jeszcze nie zostały powiedziane.

Latem do dobrej formy powrócili Maciej Kot i Dawid Kubacki. Jakie są szanse, że zimą zdołają się prezentować na równie dobrym poziomie? Trudno powiedzieć, bo lato to co innego niż zima. Na pewno duży wpływ na wyniki będą miały kombinezony i sprzęt. Każdy materiał pod wpływem różnych temperatur zachowuje się trochę inaczej. Sam miałem takie sytuacje, że kombinezon, w którym świetnie skakało mi się latem, zimą zupełnie nie spełniał swojego zadania. To zawsze jest pewien znak zapytania. W tych ostatnich treningach na pewno świetnie skakał Maciek Kot. Całkiem nieźle prezentował się też Dawid Kubacki, choć jego wyniki nie były już tak dobre jak latem. Oczywiście bardzo dobrze skakał też Kamil Stoch. Tych trzech zawodników bardzo się wyróżniało. Pozostali skakali przyzwoicie, ale mieli też pojedyncze wpadki. Ich forma nie była ustabilizowana.
Fot. Eurosport Fot. Eurosport
Maciej Kot i Dawid Kubacki zostali przesunięci z kadry A do kadry B i pozostaną w niej do końca zimowego sezonu Pucharu Świata. To dobrze, źle czy tak naprawdę nie ma większego znaczenia?
Wyniki z poprzedniego sezonu pokazały, że trzeba zrobić pewne roszady. Niektórzy zawodnicy z kadry A muszą przejść do kadry B i inni w odwrotnym kieurnku. To normalna sytuacja. Dawid i Maciek przeszli do kadry B i szybko poprawili swoje wyniki. Był taki sezon, kiedy Piotrek Żyła nie znajdował się w żadnej kadrze, a trenował tylko w klubie. To był mocny strzał w niego, który miał zmotywować do cięższej pracy. Piotrek wziął się mocno do roboty, powrócił do kadry A i teraz ciągle się w niej utrzymuje. Jeśli ten sezon będzie dla Dawida i Maćka udany, na pewno powrócą do kadry A.

Spodziewa się pan, że tak właśnie będzie? Że przesunięcie do kadry B okaże się dla nich wspomnianym strzałem, który zaowocuje lepszymi wynikami?

W ich przypadku bardzo dużą rolę odegrała zmiana trenerska. Kiedy długo przebywasz z jedną ekipą, to w pewnym momencie przestaje ona zauważać twoje drobne błędy. Takie, które mogą spowodować, że zawodnik fajnie wybija się z progu, a mimo to, nie uzyskuje dużej odległości. Tak było ostatnio np. z Olkiem Zniszczołem. Patrząc na jego postawę na progu, wydawało się, że poleci daleko. Niestety, tak się nie działo. Brakowało błysku. Nie było tej mocy, która pojawiała się ostatnio w najlepszych skokach Kamila, Piotrka, Maćka czy Dawida. Każdy ma swoją technikę, ale to, co zrobi się na progu, musi procentować w dalszej części skoku. Jeśli nie procentuje, to pojawia się problem. Dawid i Maciek w jakimś sensie zostali zdegradowani do kadry B, ale widać, że pobudziło to ich do cięższej pracy.

To znaczy, że wcześniej w kadrze A nie pracowali wystarczająco dobrze?

Wiadomo, ze każdy zawodnik zawsze chce skakać jak najlepiej. Tyle, że w pewnym momencie może dojść do „ustania”. Jesteś w kadrze A i masz swoją pozycję, ale ciągle nie idzie. Chciałbyś lepiej, ale nie masz odpowiedniego bodźca. Kiedy zostajesz zdegradowany, musisz pokazać więcej. I siłą rzeczy bardziej się starasz. Myślę, że wszędzie tak jest - w biznesie, sporcie i innych sferach życia. Poza tym kadry A i B trenują trochę inaczej. Maciek z Dawidem złapali pewną iskierkę i teraz po prostu skaczą lepiej. Z Maćkiem był jeszcze jeden problem. Trenerzy mieli do niego spore pretensje, że za bardzo się udzielał medialnie i często zaniedbywał różne obowiązki. Nastąpił tam lekki konflikt. Myślę, że zachowanie to wynikało stąd, że w kadrze zawsze byli dużo bardziej rozpoznawalni zawodnicy - Kamil i Piotrek. Siłą rzeczy dwóm pozostałym mogło być trochę żal i chcieli stać się bardziej medialni. Wtargnęło tu pewne pogubienie. Obaj zostali zdegradowani i dostali kopniaka, ale teraz widać, że dało to pozytywne efekty. Zresztą, Hannu Lepistoe od dawna podkreślał, że Maciek Kot to wielki talent.

Tych talentów w polskiej kadrze jest więcej. Mamy kilku zawodników, którzy zwycięstwo w Pucharze Świata odnosili po jednym razie. Piotrek Żyła wygrał w Oslo, Janek Ziobro w Engelbergu, a Krzysztof Biegun w Klingenthal. Z czego wynika to, że pokazali swój wielki potencjał, stanęli na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata, a potem nie byli już w stanie tego powtórzyć?

To trudne pytanie. Są zawodnicy bardzo utalentowani, którzy potrafią w pełni wykorzystać swój talent, a są też tacy, którzy mają wielkie predyspozycje, ale często sami sobie przeszkadzają.

To wina głowy? W większości przypadków na pewno tak. Nie ukrywam, że zawsze największe pretensje mam do Piotrka Żyły, który jest niezmiernym talentem, ale zarazem okropnie upartym człowiekiem. Wymyślił sobie swój sposób na skakanie i myśli, że to dla niego dobre. Czasem nawet wychodzą mu pojedyncze skoki, ale tak naprawdę to trochę mylące, bo pozycja, którą przyjmuje, często mu przeszkadza. Było to widać podczas ostatnich treningów w Wiśle. Jechał wycofany i od razu wiadomo było, że dobrze się nie wybije. Widząc, jak jedzie, odwracałem się do Łukasza Kruczka i Maćka Maciusiaka, a oni... tylko kiwali głowami. Łukasz stwierdził, że już wiele lat z nim walczył, ale nigdy nie przynosiło to pożądanego skutku. Piotrek tylko raz czy dwa razy dał się namówić na spróbowanie czegoś innego, ale kiedy mu nie wyszło, od razu stwierdził, że wraca do swojego sposobu. Myślę, że nie ma takiej osoby, która byłaby w stanie przekonać go do innego skakania. Wiele osób próbowało i nikomu się nie udało.
Fot. Eurosport Fot. Eurosport
Porozmawiajmy o Rajdzie Dakar, w którym wystartuje pan z nowym pilotem Xavierem Pensarim. Znaleźliście już wspólny język za kierownicą? Wystartowaliśmy wspólnie w trzech rajdach. Raz z mniejszymi, a raz z większymi problemami. Wyznacznikiem tego, że jest dobrze był niedawny rajd w Maroku, gdzie wsiadłem za kierownicę po dłuższej przerwie. Pierwsze dwa odcinki pojechałem średnio, nie mogąc znaleźć tempa, ale później było już dużo lepiej. To był dla mnie przełomowy moment. Xavier to bardzo utalentowany pilot i myślę, że dobrze się dogadujemy. Nie jest dziełem przypadku to, że w zeszłym roku wraz z Krzysztofem Hołowczycem zajął trzecie miejsce w rajdzie Dakar. Xavier umie mówić po polsku, ale się wstydzi. Zresztą, w języku polskim mylą mu się kierunki. Raz zdarzyła się nawet sytuacja, w której powiedział do kierowcy "Dziewięćdziesiąt prawy. A nie, nie, nie! Przepraszam, to był lewy!". Dlatego podczas jazdy rozmawiamy po angielsku.

A dlaczego zdecydował się pan rozstać z Rafałem Martonem?

Rafał ma swoje cele. Z tego, co wiem, współpracuje teraz z Markiem Dąbrowskim i pojedzie z nim na Dakar jako ktoś z obsługi. Będzie też jeździł z Duńczykiem Jesem Munkiem, z którym startowali w Baja Poland. Obaj mają spore ambicje, żeby startować w różnych rajdach. Długo jeździliśmy razem z Rafałem, ale każdy z nas chce się rozwijać i powinien iść w swoją stronę. Stąd decyzja o rozstaniu.

To pana piąty Rajd Dakar z rzędu. Z roku na rok uzyskiwał pan lepsze wyniki, aż w zeszłej edycji przytrafił się wypadek. Jakie cele stawia pan sobie teraz?

W zeszłym roku chcieliśmy zająć miejsce w pierwszej dziesiątce i dalej to podtrzymujemy. Nie będzie to łatwe zadanie, bo załóg jest mnóstwo. Dakar jest ciężki i długi, więc czeka nas trudna rywalizacja. Będziemy walczyć!

Rozmawiał Michał Bugno

Autor na Twitterze:

Zobacz także: Łukasz Kruczek: to największa różnica między Małyszem a Stochem

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (2)
 • Karol Łątka Zgłoś komentarz
  Panie Małysz skończ gadać farmazony a jak Ci się nie podoba to sam skacz .... teraz to jedynie przez kozła ...
  • yes Zgłoś komentarz
   Jaką funkcję pełni Adam Małysz w reprezentacji polskich skoków? "Nie ukrywam, że zawsze największe pretensje mam do Piotrka Żyły, który jest niezmiernym talentem, ale zarazem
   Czytaj całość
   okropnie upartym człowiekiem".
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×