LPK w Kranju: Peter Prevc już wygrywa. Jan Ziobro w czołówce

W inaugurującym letni sezon 2016 w skokach narciarskich konkursie w Kranju Peter Prevc potwierdził, że nie stracił wiele z zimowej formy. Przed rodzimą publicznością Słoweniec wygrał zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego. Jan Ziobro był czwarty.

Szymon Łożyński
Mimo że meteorolodzy nie zapowiadali problemów pogodowych podczas konkursu, organizatorzy inauguracji Letniego Pucharu Kontynentalnego nerwowo spoglądali w niebo. Wszystko przez ulewę, która spowodowała opóźnienie o godzinę (z 16:00 na 17:00) rozpoczęcia treningu. Dwie serie próbne z poślizgiem, ale zostały przeprowadzone. Triumfowali w nich Słoweńcy, odpowiednio Peter Prevc i Rok Justin. Po treningach polscy kibice mogli mieć nadzieję na dobry występ Jan Ziobry, który zajął kolejno trzecią i piątą lokatę.

Rzeczywiście wyniki w seriach próbnych nie były przypadkowe. Na półmetku głównej rywalizacji prowadził Peter Prevc, który o 0,8 punktu wyprzedzał swojego rodaka Roka Justina. W drugiej serii obaj zawodnicy uzyskali identyczną odległość (111,5 metra), co pozwoliło zdobywcy Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie utrzymać prowadzenie i wygrać zawody. Justin zajął drugie miejsce ze stratą zaledwie 0,7 punktu do Prevca. Z najniższego stopnia podium mógł cieszyć się drugi zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2015/2016 Clemens Aigner. Austriak do triumfatora piątkowej rywalizacji stracił 6,9 punktu.

Bardzo dobry występ na początku letnich zmagań zanotował Jan Ziobro. W konkursie podopieczny Roberta Matei potwierdził swoją formę z treningów. Skoki na 104 oraz 108,5 metra dały brązowemu medaliście mistrzostw świata w Falun czwartą pozycję. Polak sporo, dokładnie 5,8 punktu, stracił jednak do trzeciego Aignera.

Pozostali Biało-Czerwoni spisali się słabo. Punkty do klasyfikacji generalnej cyklu zdobyli jeszcze tylko Przemysław Kantyka (27. miejsce) oraz Aleksander Zniszczoł (29. lokata). Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Miętus i Krzysztof Biegun zakończyli zmagania w Kranju już po pierwszej serii.

W premierowej i drugiej kolejce skoczkowie odpychali się od 15. belki startowej. Rywalizacji towarzyszył wiatr w plecy, którego uśrednione pomiary nie przekroczyły 3 m/s.

Drugi konkursu w Kranju odbędzie się w sobotę. Na 8:30 wyznaczono serię próbną, a godzinę później odbędzie się start głównych zawodów.