Jakub Wolny drugi w kwalifikacjach LGP w Einsiedeln, Kamil Stoch najlepszy w gronie TOP10

Jakub Wolny zajął drugie miejsce w kwalifikacjach do konkursu Letniej Grand Prix w Einsiedeln. Z grona skoczków mających zapewniony udział w pierwszej serii najdalej poszybował Kamil Stoch.

Piotr Ziemka
PAP / Andrzej Grygiel

O 40 wolnych miejsc rywalizowało 57 zawodników. Jako 48. skakał Jakub Wolny, który zdobył 130,1 punktu i objął prowadzenie. Tuż po Polaku zaprezentował się Tom Hilde. Norweg wylądował na 116. metrze i uzyskał 139,2 punktu, ale został zdyskwalifikowany z powodu niezgodnego z przepisami kombinezonu. Przed Wolnym uplasował się jedynie Vincent Descombes Sevoie.

Na czwartym miejscu został sklasyfikowany Klemens Murańka. Do konkursu awansowali również Piotr Żyła (trzynasta pozycja) oraz Dawid Kubacki (piętnasta pozycja). Ostatni z wymienionych uzyskał najlepszą odległość dnia - 117,5 metra. 26-latek skakał w najbardziej sprzyjających warunkach. Za wiatr odjęto mu 5,8 punktu. Trzech sędziów dało Kubackiemu noty 15,5, pozostali ocenili jego skok na 16 oraz 16,5 pkt.

Na starcie w Einsiedeln nie stanęli Andreas Wellinger (drugi w klasyfikacji generalnej) oraz Anders Fannemel (siódmy), dlatego zapewniony udział w pierwszej serii sobotniego konkursu miał 12. w rankingu łącznym Karl Geiger.

Sześciu zawodników z elitarnego grona ruszało z czternastej bramki startowej. Przed startem Kamila Stocha rozbieg podwyższono o jeden stopień. Dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu zmierzono 115,5 metra. Po Stochu wystąpili jeszcze Stefan Kraft (114 m) oraz Maciej Kot (113,5).