Delegaci techniczni - niewidoczni bohaterowie zawodów PŚ w skokach

Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: skocznia w Oberstdorfie
Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: skocznia w Oberstdorfie

Międzynarodowe zawody FIS nie mogą się obyć bez delegatów technicznych i asystentów delegatów technicznych. Nie są widoczni, ale ich praca jest kluczowa dla funkcjonowania każdego konkursu skoków narciarskich.

W tym artykule dowiesz się o:

Za trochę ponad dwa miesiące rozpocznie się sezon zimowy skoków narciarskich. Będziemy się emocjonować konkursami z udziałem Kamila Stocha i Petera Prevca. W cieniu skoków najlepszych zawodników świata sztab ludzi będzie musiał wykonać sporo pracy, by zawody mogły przebiec zgodnie z planem.

Kluczową rolę w konkursach organizowanych pod auspicjami FIS pełnią delegaci techniczni i asystenci delegatów technicznych. Są to doświadczeni eksperci skoków narciarskich. Do pracy na tym stanowisku wymagana jest licencja FIS, którą można zdobyć po odbyciu specjalnego kursu.

Delegaci są nominowani przez FIS. Tylko najbardziej doświadczeni mogą pracować w zawodach Pucharu Świata, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Ich praca składa się zwykle z trzech etapów.

Etap pierwszy - przygotowanie

Delegaci techniczni i asystenci są odpowiedzialni za sprawdzenie, czy cała skocznia, łącznie ze związanymi z zawodami obiektami, spełnia kryteria FIS. W razie potrzeby muszą we współpracy z organizatorami podjąć niezbędne środki, by zapewnić odpowiednie przygotowanie.

ZOBACZ WIDEO Ostatnia próba Majewskiego w karierze (wideo) (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Zwykle przybywają na miejsce dzień przed zawodnikami i trenerami, a w sezonie zimowym dwa dni wcześniej. Ich zadaniem jest inspekcja skoczni, sprawdzenie, czy obiekt spełnia specyfikacje wymagane przez FIS. Jeśli potrzebne są modyfikacje, można ich dokonać jeszcze przed startem oficjalnego programu imprezy.

W sezonie zimowym wymogi dotyczące strefy lądowania, torów i progu są zaostrzone i dlatego delegaci zwykle przybywają do miejsca rozgrywania zawodów dwa dni wcześniej.

Etap drugi - zawody

W czasie konkursów delegaci są częścią jury. Za skompletowanie jury odpowiada szef zawodów (również z licencją FIS). Delegat techniczny przebywa z trenerami, jest pomostem łączącym stanowiska trenerskie z jury. Na nim spoczywa odpowiedzialność, by w czasie konkursu sprawnie przebiegała komunikacja między obiema stronami.

Jury decyduje o najważniejszych sprawach związanych z konkursem: o długości rozbiegu, przerwach w zawodach związanych z warunkami pogodowymi czy dyskwalifikacjach. Delegat na bieżąco informuje trenerów o podjętych decyzjach.

Etap trzeci - raportowanie

Po każdych zawodach delegaci i asystenci sporządzają pisemne raporty. Zawarte są w nich wszystkie dane, a także streszczone wszelkie informacje dotyczące konkursu. Wraz z certyfikatem danego obiektu raporty delegatów są ważnymi dokumentami i mają wpływ na rozgrywanie kolejnych zawodów na danym obiekcie.

Nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpocznie się 25 listopada zawodami w Kuusamo. Mimo, że do inauguracji pozostało jeszcze trochę czasu, to delegaci nie próżnują. Obecnie rozgrywane są między innymi zawody Letniej Grand Prix. Dla przedstawicieli FIS, jak i dla samych zawodników i trenerów, to rozgrzewka przed startem sezonu zimowego.

Komentarze (0)