65. TCS: historyczny konkurs Polaków. Tak dobrze jeszcze nigdy nie było!

W piątkowym konkursie w Oberstdorfie Biało-Czerwoni pobili aż trzy rekordy. Jeszcze nigdy w historii nasi reprezentanci nie zdobyli tylu punktów w jednym konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Rekordowe osiągnięcia zanotowali także Żyła i Stoch.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / PAP/EPA/Daniel Karmann
O takim początku 65. Turnieju Czterech Skoczni marzyło wielu kibiców nad Wisłą. Polacy stanęli na wysokości zadania. Kamil Stoch przegrał w piątek tylko ze Stefanem Kraftem, a jego strata do Austriaka w klasyfikacji generalnej zawodów wyniosła zaledwie 2,8 punktu.

W czołowej dziesiątce rywalizacji na Schattenbergschanze (HS137) siódme miejsce zajął Piotr Żyła, który potwierdził swoją wysoką formę z ostatnich dwóch tygodni. W piątek punkty zdobyło jeszcze trzech podopiecznych Stefana Horngachera. 12. był Maciej Kot, 16. Dawid Kubacki, a 18. Stefan Hula. Takie wyniki złożyły się na najlepszy pod względem drużynowym występ Polaków w pojedynczych zawodach Turnieju Czterech Skoczni.

Informacje sportowe możecie śledzić również w aplikacji WP SportoweFakty na Androida (do pobrania w Google Play) oraz iOS (do pobrania w App Store). Komfort i oszczędność czasu!

Łącznie nasi reprezentanci zdobyli aż 166 punktów do klasyfikacji Pucharu Narodów. Piątek był także rekordowym dniem dla naszych reprezentantów pod względem indywidualnym. Po raz pierwszy w historii pojedyncze zmagania w tych zawodach w czołowej dziesiątce ukończył Piotr Żyła.

Dotychczas najlepszych występem cieszynianina było 13. miejsce wywalczone w sezonie 2014/2015 na Bergisel (H130) w Innsbrucku. Siódma pozycja w Oberstdorfie jest także najlepszym występem Żyły w tym sezonie w Pucharze Świata (wcześniej najlepszy występ to 9. lokata w Engelbergu). Co więcej lepiej niż w piątek w pucharowych zawodach 29-latek wypadł ostatnio w marcu 2015 roku, gdy na Holmenkollbakken (HS134) w Oslo, gdzie triumfował w sezonie 2012/2013, wywalczył 6. miejsce.

Do historii skoków narciarskich w piątek przeszedł także Kamil Stoch. Mistrz świata z Val di Fiemme w końcu odczarował Oberstdorf. Poza 4. miejscem dwa lata temu obiekt w tej miejscowości nigdy nie był szczęśliwy dla Polaka. Teraz to się zmieniło. Po drugim miejscu w piątek, pierwszym podium w historii startów Stocha na Schattenbergschanze, zawodnik z Zębu zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej TCS.

Być może liderem Turnieju Stoch zostanie już po noworocznych zmaganiach w Garmisch-Partenkirchen. Wcześniej odbędą się jednak kwalifikacje do tych zawodów, które zaplanowano na sobotę 31 grudnia na godzinę 14:00. Relacja z nich oraz podsumowanie na WP SportoweFakty.

Pełne transmisje z Turnieju Czterech Skoczni (kwalifikacje i konkursy) tylko w Eurosporcie 1. Najbliższa relacja (kwalifikacje w Garmisch-Partenkirchen) w sobotę o godzinie 13:45.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy w kolejnych konkursach 65. Turnieju Czterech Skoczni Polacy wypadną jeszcze lepiej drużynowo?