"Technika szybującej deski" tajemnicą najlepszych lotników. Stoch skacze inaczej

Umiejętność wykorzystania "techniki szybującej deski" jest tajemnicą najlepszych narciarskich lotników - tłumaczy w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Apoloniusz Tajner. Stosują ją głównie Słoweńcy i Norwegowie, Kamil Stoch skacze nieco inaczej.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski

W konkursach na skoczniach mamucich czołowe role odgrywają bardzo często zawodnicy, którzy rzadko błyszczą na innych obiektach. Typowi to chociażby Słoweńcy Robert Kranjec i Jurij Tepes, a w przeszłości Norwegowie Johan Remen Evensen i Bjoern Einar Romoeren. Każdy z wymienionych potrafił w zawodach "lotniczych" ogrywać tych, z którymi wszędzie indziej nie był w stanie rywalizować.

Co sprawia, że niektórzy skoczkowie na mamutach czują się o wiele lepiej, niż na skoczniach dużych i normalnych? - Chodzi o technikę prowadzenia lotu - mówi Apoloniusz Tajner.

- Wyglądają jak płaska deska rzucona pod wiatr. Jeśli zrobi się to umiejętnie, szybuje na wietrze i spada dopiero, kiedy wytraci prędkość - tłumaczy "Przeglądowi Sportowemu" były trener Adama Małysza.

Tajner do grupy stosującej "technikę szybującej deski" zalicza Słoweńców i Norwegów poza Danielem Tande, który skacze techniką środkowoeuropejską. - Reszta układa ciało między nartami i - przy przednich wiatrach - szybuje jak deska - mówi.

ZOBACZ WIDEO Maciej Kot: Kamil Stoch znowu pokazał klasę. Czapki z głów i oby tak dalej!

- Tande, Stoch i wielu innych wyżej unoszą biodra, ich sylwetka w locie przypomina skrzydło samolotu w przekroju. Są bardziej odsunięci od nart, opływowy kształt powoduje, że za tyłkiem tworzy się podciśnienie - ono ciągnie skoczka do góry - wyjaśnia prezes PZN.

Szef naszej narciarskiej federacji zaznacza jednak, że Kamil Stoch też potrafi latać. - W pierwszej fazie leci płasko, dopiero później, kiedy frunie w dal, odnosi go od zeskoku. Intuicyjnie potrafi wejść w powietrze tak, by wygenerować jak najmniejszy opór - opisuje Tajner technikę rekordzisty Polski w długości lotu narciarskiego (238 metrów).

W sobotę i niedzielę w niemieckim Oberstdorfie odbędą się pierwsze w tym sezonie konkursy w lotach narciarskich. Przebudowana skocznia imienia Heiniego Klopfera ma być konkurencją dla największych mamutów w Vikersund i Planicy. Po piątkowych treningach i kwalifikacjach jej rekordzistą jest Stefan Kraft, który wylądował na 229. metrze.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Kamil Stoch w sezonie 2016/2017 zajmie 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×