WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Dawid Góra: Polscy skoczkowie wykraczają poza wszelkie standardy (komentarz)

Polacy zaskoczyli drugim miejscem w konkursie drużynowym i dalekimi skokami w zawodach indywidualnych. Zaskoczyli dlatego, że przed rywalizacją dało się słyszeć, iż technika naszych została opracowana raczej na duże obiekty, a nie mamuty.
Dawid Góra
Dawid Góra
PAP/EPA / TERJE BENDIKSBY

- Technika, którą opracowali z Horngacherem, jest optymalna na duże skocznie - niekoniecznie na loty - mówił przed konkursami w Vikersund Krystian Długopolski. Tymczasem Polacy skakali tam tak, jakby usilnie chcieli zrobić wszystko, aby zaprzeczyć stereotypowi, że nie radzą sobie na mamutach. 245,5 metra Piotra Żyły wywalczone w konkursie drużynowym jest nowym rekordem Polski w długości lotu. Maciej Kot wylądował tylko metr bliżej. Zresztą, drugie miejsce w zawodach zespołowych mówi samo przez się.

Właśnie w Vikersund odrodzenie przeżył Kamil Stoch, który, według wyników indywidualnych, w sobotę był drugi. Przegrał tylko ze Stefanem Kraftem. Barierę 240 metrów pokonał lekko, jakby skok na taką odległość był dla skoczka codziennością.

Lider polskiej kadry jeszcze lepiej zaprezentował się w niedzielę. To było ogromnie pewne zwycięstwo. Drugiego Noriakiego Kasaiego wyprzedził o 18,6 punktu! Pozostali skakali w kratkę, ale to końcówka sezonu, można im wybaczyć słabsze chwile.

Wracając natomiast do czasów nieco odleglejszych - kiedy przed mistrzostwami świata formę tracił Kot - stało się niemal jasne, że nie zachowa jej na całą zimę. Wszak brylował w lecie, a wysokiej dyspozycji nie da się utrzymać przez cały sezon. Szybko przyszły jednak zawody azjatyckie, podczas których Kot udowodnił malkontentom, że chwilowe załamanie formy nie oznacza jej braku do końca sezonu. Kot wciąż prezentuje wysoką dyspozycję.

ZOBACZ WIDEO Himalaista Adam Bielecki marzy o zimowym wejściu na K2. "To wielkie wyzwanie"

Polacy pod wodzą Stefana Horngachera wyrobili w sobie postawy niestandardowe. Nie przegrywają z małymi problemami, walczą do końca, aby wybrnąć z marazmu.

Jestem pewny, że Polacy jeszcze nas zaskoczą. Miałem napisać, że mam na myśli kolejny sezon, bo przecież trwającego zostało już niewiele, ale przy takim rozwoju wypadków... kto wie. Od niedawna nie można nastawiać się na żaden scenariusz. Nieprzewidywalność i piękno tej dyscypliny Polacy przenieśli z pojedynczych skoków na cały sezon.

Dawid Góra

Więcej tekstów autora 

Czy jesteś zadowolony z wyników Polaków w turnieju Raw Air?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.