KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Stoch o "lipnych" nagrodach w TCS. "Turniej jest medialnie napompowany pod niebiosa, a my tego nie odczuwamy"

- Powiedziałem, że nagrody w TCS są lipne, zostało to nagrane. Mogłem jednak użyć innego słowa. Są one nieadekwatne do rangi turnieju, jego prestiżu i wysiłku, jakiego wymaga jego wygranie - powiedział Kamil Stoch po finałowych zawodach PŚ w Planicy.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Kamil Stoch WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Kamil Stoch

Stoch w sezonie 2017/2018 zarobił prawie półtora miliona złotych. W skokach narciarskich to rekordowy wynik. Prawie połowa tej kwoty to "standardowe" nagrody za wysokie miejsca w zawodach Pucharu Świata, ale nie byłoby rekordu, gdyby nie bonusy za triumfy w nowych cyklach - Willingen Five i Planica Seven, a także w turnieju Raw Air, który jest rozgrywany dopiero od ubiegłego roku.

W sobotę w rozmowie z Telewizją Polską Stoch stwierdził, że takie cykle są skoczkom potrzebne - dzięki nim zawodnicy mają więcej wyzwań, więcej okazji do bezpośredniej rywalizacji i mogą zdobyć atrakcyjne nagrody finansowe. Te, które są do zdobycia w Turnieju Czterech Skoczni, określił mianem "lipnych".

Słowa najlepszego zawodnika zakończonego w niedzielę sezonu można uznać za zaskakujące. Stoch rzadko odnosi się do kwestii finansowych, a już krytyczną opinię dotyczącą nagród wyraził chyba po raz pierwszy.

Po ostatnim konkursie w Planicy polski skoczek podtrzymał swoje zdanie, choć dodał, że słowa mógł dobrać lepiej. - Tak powiedziałem i nie będę się wypierał, bo zostało to nagrane. Mogłem jednak wyrazić to w bardziej wyważony sposób. Powiedzmy, że nagrody w Turnieju Czterech Skoczni nie są adekwatne do rangi, prestiżu i wysiłku, jaki trzeba włożyć w jego wygranie. Te zawody są medialnie napompowane pod niebiosa, a jeśli chodzi o nagrody, my zawodnicy tego nie odczuwamy - wyjaśnił
30-letni zawodnik.

ZOBACZ WIDEO Piotr Żyła. Gitarzysta, który sprzedaje czapki

- Takie turnieje są dla nas możliwością bezpośredniej walki i zdobycia konkretnej nagrody. Wiemy, o co walczymy - dodał.

W Turnieju Czterech Skoczni, imprezie z wieloletnią tradycją, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców w Polsce, Niemczech, Austrii czy Norwegii, nagrody pieniężne są stosunkowo niewielkie. Zwycięzca otrzymuje 20 tysięcy franków szwajcarskich (około 72 tysiące złotych), tyle samo, co najlepszy skoczek w Planica 7, o prawie jedną trzecią mniej niż triumfator Willingen Five (105 tysięcy złotych) i ponad trzy razy mniej niż dostaje się za wygraną w Raw Air (252 tysiące złotych).

W Raw Air Stoch kolekcjonował też wazony za pojedyncze wygrane, a w Planicy za zwycięstwo dostał nie tylko 20 tysięcy franków szwajcarskich, ale i turystyczny rower, który wzbudził duże zainteresowanie internautów i stał się obiektem wielu "memów".

Czy lider kadry Polski wie już, co zrobi z tymi fantami? - Pomyślę nad tym. Mam parę dni i w tym czasie coś się wyklaruje - powiedział z uśmiechem.

Z Planicy - Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty

Czy nagrody finansowe w skokach narciarskich powinny być wyższe?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (25)
 • Piotr Olszewski Zgłoś komentarz
  dlaczego nie zrobiliscie glosowania na temat zarobkow?
  • Andrzej Śliwowski Zgłoś komentarz
   Uważam że za to ,co osiągnął zarobił zdecydowanie za mało.Gdyby zarobił ok 5mln. za ten sezon może by było w sam raz.Powodzenia i zdrówka życzę Kamilowi Stochowi.
   • Arkadiusz Dudek Zgłoś komentarz
    Porażająca jest dysproporcja w zarobkach sportowców poszczególnych dyscyplin. Słaba Radwańska, nie licząca się w żadnym poważnym turnieju na świcie, zarabia większa kasę niż mistrz
    Czytaj całość
    świata Kamil Stoch! Grzejący ławę piłkarze w klubowych ligach europejskich mają wielokrotnie wyższą kasę, a nic wielkiego nie osiągnęli. Niszowy spor, typu golf, czy regaty, obracają gigantycznymi sumami. Naprawdę trudno zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.
    • Y3322 Zgłoś komentarz
     Nie ma kasy na nagrody w TCS bo ciapate wszystko zuzywaja !!!
     • Andreas Hendzel Zgłoś komentarz
      Ja nie chce tych pieniędzy i tej sławy. Wolę być cały i zdrowy a Kamilowi nie zazdroszczę . Byle aktorzyna na planie filmowym dostać może nawet kilkadziesiąt tysięcy za dzień a ile
      Czytaj całość
      taki wypierdek na scenie za godzinę wycia dostaje ? Wam zazdrośnikom żal dupę ściska ? więc na skocznie i do roboty.
      • Jan Kalinowski Zgłoś komentarz
       "ksieciuniowi"malo kasy?idz do roboty zarobisz wiecej w d..........sie poprzewracalo
       • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
        Odwieczny problem popularności i zasięgu danej dyscypliny oraz zainteresowania sponsorów. Wysokość nagród dla światowej czołówki w niektórych dyscyplinach może się wydawać rażąco
        Czytaj całość
        niska w porównaniu z np. piłką nożną. I znajdzie się wiele przykładów "niesprawiedliwości". Ale trzeba też mieć świadomość ile osób na świecie i w ilu krajach uprawia skoki narciarskie, a ile wspomnianą piłkę nożną.
        • kiler 1 Zgłoś komentarz
         To idź do roboty.Wtedy się przekonasz czy nagrody w TCS są słabe.
         • Janek Wisniewski Zgłoś komentarz
          Kolejny przykład że pieniądze rozum odbierają !!!!
          • Trzygrosz54 Zgłoś komentarz
           Środki finansowe przeznaczone na nagrody nie mogą być oderwane od wpływów,jakie przynosi dana dyscyplina sportu - płynące głownie z reklam TV. Wydaje się więc,że organizatorzy TCS
           Czytaj całość
           mają po prostu węża w kieszeni ........
           • Jalu Kurek Zgłoś komentarz
            RawAir rulez!
            • Pan wszystkich Panów Zgłoś komentarz
             "Są one nieadekwatne do rangi turnieju, jego prestiżu i wysiłku, jakiego wymaga jego wygranie". I co roku Nowy Rok na sucho bez rodziny.
             • yes Zgłoś komentarz
              Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ludzie mają różne czucia i odczucia...
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×