FIS Cup w Szczyrku: Kinga Rajda dwa razy na podium. Sporo Polaków z punktami

W miniony weekend (14-15 lipca) na skoczni w Szczyrku odbyły się konkursy w ramach FIS Cup. Udany występ zaliczyła Kinga Rajda, która dwukrotnie stanęła na podium. Po pucharowe punkty sięgnęła spora grupa Biało-Czerwonych.

Mateusz Kozanecki
Skocznie w Szczyrku East News / Skocznie w Szczyrku
Konkursy kobiet w ramach FIS Cup w Szczyrku przebiegły według tego samego scenariusza. Dwukrotnie najlepsza była  Daniela Haralambie z Rumunii. Niespełna 21-letnia zawodniczka w sobotnich zawodach jako jedyna zdołała przekroczyć granicę setnego metra. Osiągnęła imponującą notę 230 pkt, a drugą Yukę Seto wyprzedziła o 27,5 pkt.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, na trzecim stopniu podium stawała Kinga Rajda. Zawodniczka miejscowego Sokoła Szczyrk w obu przypadkach atakowała z niższych pozycji - odpowiednio 7. i 4. W obu konkursach po pucharowe punkty sięgnęło po siedem Biało-Czerwonych.

Panowie z polskiej kadry skakali w kratkę. Sobotni konkurs, który zakończył się wygraną Maximiliana Steinera, z pewnością miło wspominał będzie Kacper Juroszek. 17-latek zajął czwarte miejsce (po pierwszej serii był trzeci), co jest jego najlepszym dotychczasowym występem. Oprócz niego jeszcze tylko trzech zawodników zajęło punktowane miejsce, a należy zaznaczyć, że w konkursach startowało aż 20 Polaków.

W niedzielę tak dobrze już nie było - najwyżej sklasyfikowanym skoczkiem z Polski był Krzysztof Biegun, który zajął 13. pozycję. Przez moment pachniało niespodzianką, ponieważ po pierwszej serii czwarty był Mateusz Gruszka. 17-latek zaliczył jednak słabszy drugi skok i spadł na 17. lokatę. Łącznie punkty zdobyło ośmiu Polaków.

Liderem klasyfikacji generalnej FIS Cup wśród mężczyzn jest Justin Nietzel. Niemiec zgromadził na swoim koncie już 310 punktów. Drugie miejsce zajmuje Luca Egloff (180 pkt), a trzecie Fabian Seidl (151 pkt). Najlepszym z Polaków jest Kacper Juroszek (99 pkt).

Najwyżej sklasyfikowaną zawodniczką jest Daniela Haralambie (286 pkt). Podium FIS Cup pań uzupełniają Chiara Hoelzl (200 pkt) i Yuka Seto (174 pkt). Dobre wyniki osiągnięte w Szczyrku wywindowały Kingę Rajdę na szóstą pozycję w generalce. Najlepsza z Polek zdobyła do tej pory 125 punktów.

Kolejne zawody w ramach FIS Cup mężczyzn i kobiet odbędą się dopiero za niespełna dwa miesiące. Skoczkowie powrócą do rywalizacji 15 września w Rasnovie (HS-97).