MP w skokach narciarskich: Dawid Kubacki najlepszy w Zakopanem!

Dawid Kubacki zwyciężył konkurs letnich mistrzostw Polski w skokach narciarskich, który został rozegrany w Zakopanem. Podium uzupełnili Piotr Żyła i Kamil Stoch.

Rafał Malinowski
Dawid Kubacki Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
39 zawodników stanęło na starcie letnich mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Złotego medalu bronił w tym roku Maciej Kot, ale nie należał on do ścisłych faworytów konkursu. O miano najlepszego zawodnika kraju mieli walczyć przede wszystkim Piotr Żyła, Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki, którzy najlepiej spisywali się w cyklu Letniego Grand Prix.

Warto zaznaczyć, że skoczkowie rywalizujący na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, rozpędzali się z lodowych torów, czyli takich, jakich używa się w zimowej edycji Pucharu Świata. To nietypowe rozwiązanie, ale zupełnie zrozumiałe w kontekście nadchodzącej inauguracji cyklu PŚ w Wiśle (17 listopada).

Kubacki już w serii próbnej zgłosił aspirację do złota, uzyskując - wraz z Jakubem Wolnym, najlepszą notę w całej stawce. Skoczek z Nowego Targu doskonałą dyspozycję potwierdził też w pierwszej serii konkursowej. Kubacki osiągnął 135,5 metra i na półmetku miał 5,5 punktu przewagi nad drugim Piotrem Żyłą (133 metry). Trzecie miejsce po pierwszej serii należało do Kamila Stocha (130 metrów), który z kolei tracił do Żyły 5,4 punktu i miał zaledwie punkt zapasu nad Stefanem Hulą.

W drugiej rundzie Kubacki dołożył jeszcze metr w stosunku do pierwszej próby i z dużą przewagą został letnim mistrzem Polski. Również 136,5 metra zaliczył Żyła, pewnie utrzymując drugą lokatę. Brązowy medal wywalczył Stoch, który w finałowej serii osiągnął 134,5 metra.