Raw Air 2019. Ryoyu Kobayashi zdecydowanie najlepszy w 1. treningu. Kamil Stoch czwarty

Ryoyu Kobayashi osiągnął aż 140 metrów i zwyciężył w pierwszej serii treningowej na skoczni w Lillehammer. Polacy skakali w kratkę, a jedynym Biało-Czerwonym w czołówce był Kamil Stoch.

Mateusz Kozanecki
Kamil Stoch Newspix / Tomasz Markowski / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Po trzech dniach rywalizacji na skoczni Holmenkollbakken (HS134) w Oslo, zawodnicy przenieśli się na olimpijski obiekt do Lillehammer, aby kontynuować zmagania w ramach cyklu Raw Air. Na poniedziałek zaplanowane zostały dwie serie treningowe oraz prolog.

W Oslo dużym problemem dla zawodników był silny i zmienny wiatr. Podczas pierwszego treningu w Lillehammer podmuchy przekraczały momentami 2 m/s, ale wiało cały czas w tym samym kierunku.

Z korzystnych warunków skorzystał Siergiej Tkaczenko. Brązowy medalista tegorocznych mistrzostw świata juniorów poszybował na odległość 132,5 metra, przy wietrze 2,14 m/s pod narty. Kazach długo utrzymywał się na prowadzeniu w klasyfikacji treningu.

Pierwszy trening nie był udany dla Polaków. Najdalej skoczył Kamil Stoch, który osiągnął 126,5 metra i zajął czwarte miejsce. Nieźle spisał się Jakub Wolny (122,5 m), zastrzeżeń nie należy mieć także do Stefana Huli (124,5 m).

Pozostali podopieczni Stefana Horngachera nie zbliżyli się do punktu K, który na skoczni w Lillehammer znajduje się na 123. metrze. 117,5 m to wynik Dawida Kubackiego. Mistrz świata z normalnej skoczni zajął dopiero 31. miejsce, jeszcze dalej, na 40. pozycji, znalazł się Piotr Żyła, a Paweł Wąsek był 57.

Po 140 metrów skoczyli Ryoyu Kobayashi i Johann Andre Forfang, przy czym ten pierwszy dokonał tego z krótszego rozbiegu. Na trzeciej pozycji w pierwszej serii treningowej sklasyfikowano Timiego Zajca, a na wysokim, 12. miejscu znalazł się Kazach Siergiej Tkaczenko.