Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Skoki. 68. Turniej Czterech Skoczni. Mistrz olimpijski nie ma wątpliwości ws Kubackiego. "Tej szansy już nie odpuści"

Dawid Kubacki odczarował Bergisel. Polak zajął 2. miejsce i jest nowym liderem 68. TCS. Zdaniem Wojciecha Fortuny, Kubacki takiej szansy już nie zmarnuje. Mistrz olimpijski wskazał, co powinno zadecydować o triumfie naszego reprezentanta w Turnieju.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Dawid Kubacki PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
- Ma wielkie szanse na wygranie Turnieju Czterech Skoczni. Doskonale zna skocznię w Bischofshofen. Jest jej rekordzistą. Moim zdaniem tej szansy już nie odpuści i fajnie, gdyby tak się stało. Bardzo bym chciał jego sukcesu - mówił na gorąco dla WP SportoweFakty, tuż po zakończeniu sobotniego konkursu w Innsbrucku, Wojciech Fortuna.

Na Bergisel (H130) nowotarżanin zajął 2. miejsce i przegrał tylko z rewelacyjnie dysponowanym, podobnie jak Polak, Mariusem Lindvikiem. Młody Norweg pokonał Kubackiego o 1,3 punktu. W całym 68. Turnieju Czterech Skoczni, przed rywalizacją w Bischofshofen, to jednak podopieczny Michala Doleżala jest w znacznie lepszej sytuacji, bowiem wyprzedza Norwega o 9,1 punktu.

Czytaj także: Szymon Łożyński: Dawid jesteś wielki! Czapki z głów za drugi skok (komentarz)

To sporo. Do tego Polak po swojej stronie będzie miał znaczną przewagę doświadczenia, które w najważniejszym momencie Turnieju może mieć wielkie znaczenie. - Dawid nie jest nowicjuszem. Ma doświadczenie. Tymczasem Lindvik jest młodym chłopakiem. Na razie sukcesy odnosił tylko w juniorach i dopiero teraz zaczyna istnieć wśród seniorów - zwrócił uwagę mistrz olimpijski w skokach z Sapporo.

ZOBACZ WIDEO Skoki. Turniej Czterech Skoczni. Czy Michal Doleżal to dobry wybór na trenera Polaków? "Oby nas zaskoczył"

Ważną rolę odegrają w Bischofshofen także warunki pogodowe. Obecnie zarówno Lindvik, jak i Kubacki są w bardzo wysokiej formie. Skaczą praktycznie identycznie zarówno pod względem stylu, jak i odległości. Jeśli na Paul-Ausserleitner-Schanze (HS140) warunki wietrzne będą stabilne, to obaj w konkursie powinni mieć zbliżoną notę i to Polak powinien wygrać cały Turniej.

Tym samym przed poniedziałkowym konkursem bardziej niż za formę Kubackiego, która jest znakomita, powinniśmy trzymać kciuki za pogodę. Jeśli warunki będą równe, to "wtedy możemy być o Dawida spokojni" - stwierdził na koniec rozmowy dla WP SportoweFakty Wojciech Fortuna.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWĄ KLASYFIKACJĘ 68. TURNIEJU CZTERECH SKOCZNI

Początek finałowego konkursu 68. Turnieju Czterech Skoczni w poniedziałek 6 stycznia o godzinie 17:30. Dzień wcześniej w Bischofshofen zostaną rozegrane treningi i kwalifikacje.

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Zgadzasz się, że w równych warunkach w Bischofshofen Dawid Kubacki obroni się przed Lindvikiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
 • alebeka Zgłoś komentarz
  Niby zwykła puszka po red bullu i takie coś...
  • Poot Zgłoś komentarz
   Ogólny wynik skoku w skokach narciarskich składa się z różnych czynników. W przeszłości dystans i postawa były uważane za najważniejsze kryteria. Są one ważne także dzisiaj, ale
   Czytaj całość
   zostały uzupełnione o inne parametry. Wszystkie czynniki razem składają się na wartość ogólną wyniku skoku. Ile jest punktów na jaką odległość? Ocena skoku zależy długości. Istnieją zasady, które wynikają z punktu K. Jest FISowski system tabelaryczny ile wynosi „podstawowa” nota za odległość – jest to punkt K. Oznacza to, że na dużej skoczni, która jest najczęściej używana w Pucharze Świata (i na takiej odbędzie się ostatni konkurs skoków), zazwyczaj zdobywa się 1,8 punktu na metr skoku. Czyli 60 + (1,8 razy x) – 60 to liczba z układu tabelarycznego FISu. Jeśli skok ma punkt K wynoszący 120 metrów, a skoczek osiąga 120 metrów, wówczas przyznaje się 60 punktów. Ale jeśli skoczy 121 metrów, to dostanie 121,8 punktu. Przy 140 metrach obliczenie to wynosiłoby 60 + (1,8 razy 20) daje wynik = 96 punktów odległości. Podobnie jest „w drugą stronę” tzn kiedy skoczek „nie doleci” do K punktu – odejmuje się 1,8.W artykule dowiadujemy się, że Dawid Kubacki ma dużą przewagę - 9,1 pkt. Dla optymistów – TAK. Przypominam, że przed dzisiejszym konkursem Polak miał straty do Japończyka 8,5 pkt. W tej chwili wyprzedza go o 13,7 pkt. Czyli w jednym konkursie „nadrobił” w sumie 22,2 pkt. Czy ma ogromną przewagę? Oceńcie sami. W każdym razie życzę Dawidowi Kubackiemu... „połamania nart” /tak życzy się sukcesu/. Pozdrawiam sympatyków skoków oraz kibiców T4S.
   • yes Zgłoś komentarz
    "Mistrz olimpijski nie ma wątpliwości ws Kubackiego" - to Fortuna. Nie trzeba wstydzić się, że Fortuna był mistrzem olimpijskim!
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×