KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Skoki narciarskie. Dawid Góra: Weekend wstrząśnięty, nie zmieszany. Wnioski są jasne

Fantastyczne skoki Macieja Kota w drugiej lidze, różnica nie do odrobienia i "naciągany" kombinezon Stefana Krafta. Weekend ze skokami nie wybuchał emocjami, ale dzięki niemu dowiedzieliśmy się dużo o skokach.
Dawid Góra
Dawid Góra
Maciej Kot Newspix / Radosław Jóźwiak / CYFRASPORT / Na zdjęciu: Maciej Kot

Polacy, których skoki cechują się mocnym wyjściem z progu, powinni świetnie radzić sobie na skoczniach normalnych. Tymczasem w Rasnovie żaden z nich nie stanął na podium.

Oczywiście nic wielkiego się nie stało. Szczególnie, że Dawid Kubacki skakał z... gorączką. Problem jednak w tym, że Polak do lidera Pucharu Świata traci aktualnie 366 punktów. Przy takiej formie Karla Geigera i Stefana Krafta szanse na kryształową kulę są właściwie zerowe. Do końca sezonu pozostało tylko sześć konkursów indywidualnych.

Przed sezonem pogodzenie się z takim rozwojem wypadków byłoby łatwiejsze. Ale po zwycięstwie Kubackiego w Turnieju Czterech Skoczni apetyty wzrosły. Choć przed nami jeszcze spore zimowe emocje, to zapewne z największymi nadziejami trzeba czekać na marcowe mistrzostwa świata w lotach. Tam któryś z Polaków może zaskoczyć. Stawiałbym na Stocha, który mistrzostwem uzupełniłby lukę w sportowym życiorysie. Trzykrotny mistrz olimpijski potrafi zresztą jak nikt zmobilizować się na ważne konkursy.

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot krytycznie o szkoleniu młodych skoczków. "Przepaść sprzętowa jest ogromna. Nie ma zaplecza"

Choć wyniki w Pucharze Świata nieco rozczarowują, to w Pucharze Kontynentalnym Maciej Kot skacze, jak szalony! To tylko potwierdza, że wystarczy kilka chwil spokoju i mniejsza presja, aby ten niezwykle utalentowany zawodnik zwyciężał. Oczywiście, to tylko druga liga, ale Polak we włoskim Predazzo zwyciężył dwa razy z rzędu. Nawet przy znacznie słabszych rywalach, w dyscyplinie, w której rządzą niuanse, to sztuka!

Kot nie ma już nic do stracenia. Zapewne wróci do PŚ, w którym też może już skakać na luzie. Nie walczy bowiem o żaden konkretny cel. Miejsce w pierwszej dziesiątce któregoś z konkursów? Może to życzenie na wyrost, ale taka pozycja na koniec sezonu zostałaby w głowie przez całe lato. Skoczek, który udowadnia swoje możliwości samemu sobie ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie w przyszłości. Jak istotna w skokach jest psychika, mieliśmy już mnóstwo przykładów. Kot zresztą zawsze był jednym z najbardziej wymownych.

Przy okazji rumuńskiego weekendu z PŚ dowiedzieliśmy się też, jak w wykonaniu Krafta wyglądają przygotowania do skoku. Austriak w krótkim materiale wideo naciąga kombinezon starając się zwiększyć choćby o milimetry powierzchnię nośną. Wszystko odbywa się jeszcze przed kontrolą.

Wideo może oburzyć, bo nie wyobrażam sobie np. Kamila Stocha trzymającego krok kombinezonu i rozciągającego go do granic możliwości. Z drugiej strony, co nie zakazane, jest dozwolone. Lider PŚ przecież nieszczególnie krył się z tymi zabiegami.

A znane są też inne, jak choćby wyciąganie się na belce startowej, dzięki czemu zmienia się nieco układ kombinezonu na ciele. Oczywiście, takie szczegóły mają znaczenie, ale umówmy się - nie dzięki nim wygrywa się zawody.

Czy Maciej Kot wywalczy miejsce w pierwszej dziesiątce któregoś z konkursów Pucharu Świata 2019/2020?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (20)
 • DżOn Zgłoś komentarz
  Skakali pewnie z 25 belki.
  • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
   Jak Kot zacznie w końcu skakać jak trzeba to w porządku. Ale jeśli nie, to zmienić mu nazwisko na 'krowa'.
   • Ksawery Darnowski Zgłoś komentarz
    Szalony Kot. Zawsze spadnie na cztery łapy. Tylko patrzeć jak klan Kotów zapewni mu dożywotnie starty w Pucharze Świata bez względu na wyniki.
    • Szef na worku Zgłoś komentarz
     Taka informacja powinna się pokazać na pasku tvp info: Kraft w dozwolony sposób oszukuje Polaków! Znowu WP szczuje na ludzi? Jest kontrola,są widełki. Kombinezon się mieści to git,
     Czytaj całość
     Jak nie to DNS. Wąsek niech zrobi to samo. Pudło mu nie grozi i tak. Artykuł bez sensu albo na Pudelka sportowego na którym chyba jesteśmy.
     • Spacer Zgłoś komentarz
      Skacze jak szalony , no to trzeba mu moze zalozyc skafander bezpieczenstwa ?
      • oxygen49 Zgłoś komentarz
       Nigdy bym nie przypuszczał, że Kraft potrafi iść po trupach do celu bez autentycznej rywalizacji sportowej. Jestem zawiedziony, że Dawid nie weźmie Kryształowej kuli. Należała mu się
       Czytaj całość
       za ten sezon. Szkoda jego wysiłku, był najbardziej wydajnym zawodnikiem w tym sezonie. A Kot? Kot jest klasą dla siebie niech skacze w Kontynentalnym i cieszy się ze zwycięstw i dobrym samopoczuciem
       • TomTom84 Zgłoś komentarz
        W piłce nożnej notorycznie symuluje się faule i ćwiczy teatralne upadki, w skokach kombinuje się z nośnością powietrza. Tak jak napisano w artykule, to sa pomocne niuanse, ale to nie
        Czytaj całość
        dzięki nim się osiąga najwyższe laury.
        • Cheers Zgłoś komentarz
         Jeżeli Kraft nie robi niczego zabronionego, to sytuacja wygląda tak, że on jest profesjonalistą, który wie jak wygrywać i zarabiać pieniądze, a ci którzy tego nie robią, to gapy i
         Czytaj całość
         amatorzy.
         • prym Zgłoś komentarz
          Z tym naciągniętym w dół kombinezonem wyglądał jak na kaczych łapkach by stał.Nic jednak z tym faktem nie zrobiono a jeśli jest nagranie to odtworzyć,obejrzeć w gronie sędziów i
          Czytaj całość
          anulować zdobyte w ten nieuczciwy i udowodniony sposób punkty.Innej drogi nie ma,bo inaczej to będzie wyglądało,że jednym wolno innym nie.Teraz powinni zrobić to inni i powoływać się na to nagranie.
          • Milosz32f4g Zgłoś komentarz
           Zapraszam do oglądania:
           • misiekantypis Zgłoś komentarz
            Wnioski są jasne : Kot w swojej lidze sobie radzi ,ale jak wróci do ekipy to nic z tego nie będzie.Za dużo kocich ruchów w locie.
            • Mercier Skuter Zgłoś komentarz
             niczym slalomowiec na oślej łączce
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×