Skoki narciarskie. FIS modyfikuje zasady ws. kombinezonów i butów

WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

FIS wprowadza zmiany dotyczące cech kombinezonów i butów skoczków narciarskich. To odpowiedź na poważne kontuzje zawodników w ubiegłym sezonie.

W tym artykule dowiesz się o:

W poniedziałek (18 maja) Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) oficjalnie zatwierdzi wprowadzenie modyfikacji, jeśli chodzi o sprzęt zawodników i zawodniczek w nowym sezonie Pucharu Świata - poinformował serwis internetowy sportsinwinter.pl.

Rewolucja sprzętowa będzie dotyczyć cech kombinezonów i butów. Od nowego sezonu dozwolone będą jedynie symetryczne kliny do butów (po zmianie podeszwa będzie przymocowana do buta, co zwiększy amortyzację). Maksymalna grubość klina ma wynosić 4,5-5,5 cm.

"Zaznaczono przy tym, że ograniczenia grubości klina nie może być kompensowane w konstrukcji obuwia. Dzięki temu skoczkowie lądujący telemarkiem nie będą musieli już nadmiernie skręcać kolana" - czytamy w sportsinwinter.pl.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

FIS wprowadzi też zakaz umieszczania szwu w kombinezonie w okolicach krocza. Ma to zapobiec stosowaniu w tym obszarze różnych materiałów, co było przyczyną licznych dyskwalifikacji. Osobą odpowiedzialną za sprawdzanie kombinezonów i butów będzie Sepp Gratzer.

Zmiany w tym zakresie zostały wymuszone kontuzjami i urazami skoczków w sezonie 2019/20, m.in. Thomasa Aasena Markenga i Stephana Leyhe.

Zobacz:
Po dwóch kontuzjach Andreas Wellinger wrócił na skocznię. Pokazał swoją pierwszą próbę
Skoki narciarskie. To koniec kariery Noriakiego Kasaiego? Nie znalazł się w kadrze Japonii

Komentarze (2)
avatar
yes
27.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Poznali się pewnie na cud-butach, o których mówił Małysz. Polskie buty miały przenosić wszystkich, a potem Polaków na początkowe lokaty i … ucichło. 
avatar
Iwan Tadeusz
17.05.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jeżeli sportowcy nie negują tych zmian, to chyba są one potrzebne i należy je wprowadzić.