Zmarł Ryszard Witke, dwukrotny olimpijczyk w skokach narciarskich. Wspomina go Wojciech Fortuna

W Karpaczu, w wieku 81 lat, zmarł Ryszard Witke, dwukrotny olimpijczyk w skokach narciarskich. Sześciokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski. Uczestniczył w mistrzostwach świata i Turnieju Czterech Skoczni. Jego osobę wspomina Wojciech Fortuna.

Szymon Łożyński
Ryszard Witke Newspix / Mieczysław Świderski / Na zdjęciu: Ryszard Witke
O śmierci Ryszarda Witke poinformował Polską Agencję Prasową siostrzeniec byłego skoczka narciarskiego Tomasz Gajzler.

"Ryszard Witke, był moim starszym kolegą w kadrze narodowej. Zapamiętam go jako niezwykle miłego, sympatycznego i uczynnego sportowca. To właśnie on wygrywając jako pierwszy Polak konkursy na skoczniach w Japonii przetarł mi drogę na najwyższy stopień podium olimpijskiego" - tak zmarłego Ryszarda Witkę wspomina dla Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo.

Ryszard Witke urodził się w czasie II Wojny Światowej, 9 listopada 1939 roku. W wieku 14 wygrał swoje pierwsze zawody jako młody skoczek narciarski. W wieku 19 lat zadebiutował w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni.

W 1966 roku Witke nieźle spisał się na mistrzostwach świata w Oslo, gdzie był siódmy na skoczni K-70. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 1964 roku w Innsbrucku był 45. na średniej i 35. na dużej skoczni. Cztery lata później w Grenoble zajął odpowiednio 32. i 31. lokatę.

Największe sukcesy Witke odnosił na mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, gdzie wywalczył sześć medali: złoty, srebrny i cztery brązowe.

Karierę międzynarodowego skoczka narciarskiego zakończył 6 stycznia 1972 roku podczas Turnieju Czterech Skoczni. Później został trenerem skoków i kombinacji norweskiej. Był również sędzia FIS - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)