69. Turniej Czterech Skoczni. Fenomenalny wyczyn Kamila Stocha. Zrównał się z legendą

Kamil Stoch we wtorek po raz 73. zdobył w karierze miejsce na podium Pucharu Świata. Tym samym zrównał się z niemiecką legendą skoków narciarskich Jensem Weissflogiem. Bilans Polaka jest jednak lepszy - ma zdecydowanie więcej zwycięstw.

Dawid Góra
Dawid Góra
Kamil Stoch PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Weissflog wygrał 33 konkursy, w 19 był drugi, natomiast w 21 trzeci. Stoch zwycięstw zaliczył aż 36. 20 razy plasował się na drugiej lokacie, 17 na trzeciej.

29 grudnia Stoch zajął drugie miejsce podczas pierwszego konkursu 69. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Przegrał tylko z Karlem Geigerem i wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnie podium w karierze Polaka. Ba, jest szansa, że dogoni kolejne legendy skoków.

Stochowi brakuje tylko trzech podiów, aby doścignąć Thomasa Morgensterna i Mattiego Nykaenena i siedmiu, aby zrównać się z Simonem Ammannem. Trudniejszym wyzwaniem będzie dogonienie Gregora Schlierenzauera, który ma na koncie 88 podiów i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji.

Drugi jest Adam Małysz i jego 92 miejsca na podiach PŚ. Lider rankingu to Janne Ahonen ze 108 miejscami na "pudle". Ostatnie z nich wywalczył 6 stycznia 2010 roku.

Trzecim Polakiem w klasyfikacji jest Dawid Kubacki, który ma na koncie 21 podiów i zajmuje 43. miejsce razem z Masahiko Haradą i Espenem Bredesenem. Piotr Żyła ma w dorobku 14 miejsc w pierwszej trójce, Piotr Fijas 10, Stanisław Bobak 4, Maciej Kot 3, Jan Ziobro 2, a po jednym: Janusz Malik, Tadeusz Fijas oraz Krzysztof Biegun.

Stoch swoje 73. podium w karierze wywalczył w trudnych okolicznościach. Przed zawodami wykluczono ze startu całą reprezentację Polski z powodu niejednoznacznego wyniku testu na obecność koronawirusa u Klemensa Murańki. Po dodatkowych badaniach okazało się, że Polacy są zdrowi. Kwalifikacje więc unieważniono, a zawody rozegrano bez systemu KO.