69. TCS w Oberstdorfie. Bez przeliczników Polak sprawiłby niespodziankę. Spadek Kamila Stocha

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Andrzej Stękała
PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Andrzej Stękała

Bez przeliczników też cieszylibyśmy się z jednego Polaka na podium w Oberstdorfie. Nie byłby to jednak Kamil Stoch. Z życiowego sukcesu cieszyłby się Andrzej Stękała.

Trwa druga edycja "króla nart bez przeliczników". Tak nazywamy zestawienie WP SportoweFakty, w którym po każdym indywidualnym konkursie PŚ i Turnieju Czterech Skoczni sprawdzamy wyniki najlepszej dziesiątki bez punktów za wiatr i zmianę belki startowej.

Pod uwagę bierzemy tylko dziesięciu najlepszych skoczków zawodów. Na podstawie wyników bez przeliczników, tworzymy nową dziesiątkę konkursu i przyznajemy zawodnikom punkty. Dla pierwszego 10 "oczek", dla drugiego 9, dla trzeciego 8 i tak do dziesiątego zawodnika, który otrzymuje 1 punkt.

Skoczek, który przez cały sezon zgromadzi największą liczbę punktów, zostaje "królem nart bez przeliczników". Na razie prowadzi Halvor Egner Granerud, ale to nie Norweg odegrał pierwszoplanowe role we wtorek w Oberstdorfie.

Znakomicie na Schattenbergschanze skakali Karl Geiger i Kamil Stoch. Niemiec i Polak stoczyli pasjonujący bój o zwycięstwo. W oficjalnych wynikach Geiger minimalnie pokonałby Stocha.

Bez przeliczników byłoby jednak inaczej. Geiger też by wygrał, ale już za Niemcem doszłoby do sporych zmian. Z 2. pozycji cieszyłby się Norweg Marius Lindvik, a trzeci - niespodziewanie - byłby Andrzej Stękała. Byłby to życiowy sukces Polaka, bo na razie najlepiej spisał się kilka lat temu w Trondheim, gdzie zajął 6. miejsce.

W zawodach Stękała miał drugą odległość dnia. Zajął jednak 7. pozycję dlatego, że nie miał dodanych punktów za wiatr w plecy w finale i do tego skakał z dwóch belek wyżej niż czołówka. Bez przeliczników odległości i noty wystarczyłyby mu do 3. miejsca.

Z kolei Stoch zyskał na przelicznikach, bo bez nich zająłby 4. miejsce, przegrywając ze Stękałą zaledwie o 0,6 punktu.

Drugi konkurs 69. Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się 1 stycznia w Garmisch-Partenkirchen. Początek o 14:00.