Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Sven Hannawald ujawnia kulisy konfliktu z polskimi kibicami. "Do tamtego momentu nie przeżyłem niczego podobnego"

Kiedy siadał na belce, na skoczni rozlegały się gwizdy. Zdarzyło się też, że został obrzucony śnieżkami w Zakopanem i Harrachovie. Po latach Sven Hannawald ujawnia kulisy konfliktu z polskimi kibicami.
PS
Sven Hannawald East News / LUKASZ SZELAG/REPORTER / Na zdjęciu: Sven Hannawald

Najlepsza atmosfera podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich? Bez wątpienia w Zakopanem. To zdanie kilkudziesięciu skoczków z różnych reprezentacji - zarówno aktywnych, jak i już tych emerytowanych. Polscy kibice potrafią stworzyć na Wielkiej Krokwi magiczną, niepowtarzalną atmosferę. Zakopane jednym tchem wymieniają nie tylko ci, którzy mają z tego miejsca same dobre wspomnienia, ale także skoczkowie, którzy w Polsce przechodzili wręcz przez piekło. 

To w 2002 roku spotkało Svena Hannawalda, który kilkanaście dni przed zawodami w Polsce, w wielkim stylu zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, pokonując faworyzowanego Adama Małysza. Kibice w Polsce nie pałali sympatią do Hannawalda, a po TCS niechęć fanów do niego wzrosła jeszcze bardziej. 

Po latach niemiecki skoczek, obecnie ekspert telewizyjny, ujawnił kulisy konfliktu z polskimi kibicami. - Rok 2002 był trochę gorszy jeśli chodzi o atmosferę, sami nie rozumieliśmy do końca, o co chodzi. Do tamtego momentu nie przeżyłem niczego podobnego. Nie miałem też poczucia, że z sezonu na sezon jakoś się zmieniłem jako człowiek - przyznał Hannawald w rozmowie z WP SportoweFakty. 

ZOBACZ WIDEO: Skoki. Na taką drużynę czekaliśmy od lat? "Zawsze patrzyłem z zazdrością na Norwegów"

Ujawnił także, że w rozwiązanie tego konfliktu zaangażowały się nawet krajowe związki narciarskie. - My z Adamem wszystko sobie przegadaliśmy. Niemiecki Związek Narciarski i Polski Związek Narciarski również wewnętrznie starały się załagodzić tę sytuację - wyznał. 

Hannawald postawił także diagnozę sytuacji sprzed lat. - Pewne rzeczy zostały po prostu źle zrozumiane przez fanów Adama. Główny problem polegał chyba na tym, że przed turniejem Adam wygrał wszystkie konkursy i z pewnością Polacy cieszyli się, że Adam wygra też sam turniej, ale niestety tak się nie stało, wyszło inaczej. A mój sposób cieszenia się, moją euforię, odbierano wtedy tak, jakbym cieszył się z tego, że nie wygrał Adam, a wcale tak nie było. Musiałem po prostu uwolnić emocje, które we mnie siedziały, bo byłem tak nabuzowany i miałem w sobie tyle adrenaliny. Zostało to źle zrozumiane. 

Sytuacja z 2002 roku na jakiś czas zmieniła postrzeganie Hannawalda jeśli chodzi o konkursy Pucharu Świata w Zakopanem. Po latach Niemiec nie ma jednak urazy do polskich kibiców. Tym bardziej, że szybko zrozumieli swoje błędy i kiedy w kolejnych latach przyjeżdżał do Polski, zamiast niechęci okazywali mu wsparcie. - Dla mnie ważne jest to, że ten temat został zamknięty. Potem jeszcze dwa razy wygrywałem w Zakopanem i było zupełnie inaczej. Już o wszystkim zapomniałem - zakończył. 

Hannawald w sumie 40 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, w tym sześciokrotnie w Zakopanem (dwa razy był pierwszy, dwa razy drugi i dwa razy trzeci).

Cytaty pochodzą z niezwykłej rozmowy Adama Małysza, Martina Schmitta i Svena Hannawalda zorganizowanej przez WP SportoweFakty.

Kibice zaniepokojeni skokami Polaków. Wojciech Fortuna uspokaja >>
Michal Doleżal powołał skład na Puchar Świata w Willingen. Jest jedna zmiana >>

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • oxygen49 Zgłoś komentarz
  Hannawald: "Pewne rzeczy zostały po prostu źle zrozumiane przez fanów Adama." Jak widać Hannawald do dziś nie rozumie dlaczego polscy kibice się wściekli. Dlatego, że DOBRZE
  Czytaj całość
  został zrozumiany "gest Kozakiewicza" jaki pokazał do kamery Koch, trener Hannawalda kiedy Hannawald pokonał Małysza. Sam się wściekłem na tego szwaba. Hannawald był lepszy i to kibice by przełknęli jak nieraz to robili ale bez takich obraźliwych gestów.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×