Puchar Świata w Lahti. Pierwsza taka sytuacja w tym sezonie. Bez przeliczników kilka zmian

Po raz pierwszy w tym sezonie, żadnego reprezentanta Polski nie braliśmy pod uwagę przy klasyfikacji konkursu PŚ bez przeliczników. To dlatego, że Biało-Czerwonych nie było w najlepszej dziesiątce zawodów w Lahti.

Szymon Łożyński
Robert Johansson PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Robert Johansson
Trwa druga edycja "króla nart bez przeliczników". Tak nazywamy zestawienie WP SportoweFakty, w którym po każdym indywidualnym konkursie PŚ sprawdzamy wyniki najlepszej dziesiątki bez punktów za wiatr i zmianę belki startowej.

Pod uwagę bierzemy tylko dziesięciu najlepszych skoczków zawodów. Na podstawie wyników bez przeliczników, tworzymy nową dziesiątkę konkursu i przyznajemy zawodnikom punkty. Dla pierwszego 10 "oczek", dla drugiego 9, dla trzeciego 8 i tak do dziesiątego zawodnika, który otrzymuje 1 punkt.

Po konkursie w Lahti żaden z naszych reprezentantów nie został uwzględniony w klasyfikacji. Ani jeden z Biało-Czerwonych, a startowało ich siedmiu, nie zakończył zawodów w pierwszej dziesiątce. Tym razem podopieczni Michala Doleżala tylko przyglądali się świetnym skokom rywali.

W oficjalnych wynikach wygrał Robert Johansson. Bez przeliczników Norweg też byłby najlepszy. Za jego plecami doszłoby jednak do zmian. I tak 2., a nie 3. miejsce zająłby Karl Geiger. Kolejny z Niemców Markus Eisenbichler spadłby z 2. na 3. lokatę.

Czwarty w konkursie i czwarty bez przeliczników byłby Halvor Egner Granerud. Lider PŚ i naszej klasyfikacji "króla nart bez przeliczników" może mówić o sporym pechu. Gdyby nie upadek po finałowym skoku na 137,5 metra, to Norweg zdecydowanie wygrałby konkurs w Lahti.