KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rukatunturi, czyli jedna z najbardziej nieprzyjaznych skoczni dla polskich zawodników

Dotychczas w fińskiej Ruce odbyło się już sporo konkursów Pucharu Świata. Polacy zarówno w konkursach indywidualnych, jak i drużynowych nie odnosili zwycięstw na tym obiekcie. Sprawdź, który z naszych zawodników był najbliżej wygranej na Rukatunturi.

Dawid Franek
Dawid Franek
Kamil Stoch Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Konkursy w Ruce to bogata historia Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na skoczni Rukatunturi (HS 142) odbyło się już 28 konkursów indywidualnych oraz 7 drużynowych. W żadnym z nich nie triumfowali Polacy, co sprawia, że oprócz skoczni Aist w Niznym Tagile, Rukatunturi jest jedyną w kalendarzu Pucharu Świata, na której na najwyższym stopniu podium nie stanął Polak.

Po raz pierwszy spośród naszych reprezentantów w pierwszej trójce pojedynczego konkursu znalazł się Adam Małysz, a miało to miejsce w 2002 roku. Małysz był wówczas drugi, a ten wynik powtarzał jeszcze dwa razy w ciągu swojej kariery. W drugim konkursie sezonu 2003/2004 "Orzeł z Wisły" był o krok od zwycięstwa, przegrywając o 0,8 pkt z Norwegiem Sigurdem Pettersenem.

Później spośród Polaków już nikt nie był tak blisko zwycięstwa w Ruce, jak Adam Małysz, choć zdarzały się miejsca na podium naszych skoczków. Szczególnie w ostatnich latach bilans Kamila Stocha i spółki prezentuje się dobrze. To właśnie Stoch i także Piotr Żyła (odpowiednio 2. i 3. miejsce) stanęli wspólnie na podium konkursu, który miał miejsce 24 listopada 2018 roku. Po raz pierwszy od piętnastu lat oglądaliśmy wtedy reprezentantów Polski "na pudle". Dzień później na 3. miejscu rywalizację w Ruce ukończył Kamil Stoch.

ZOBACZ WIDEO: Kto zostanie nowym prezesem PZN? "Kandydatem środowiska narciarskiego jest Adam Małysz"

W kolejnych sezonach ponownie oglądaliśmy Polaków na pudle. Tym razem Ruka była szczęśliwa dla Piotra Żyły i Dawida Kubackiego. W 2020 roku Kubacki dzień po dniu zajmował trzecie miejsce. Było jednak wiele konkursów na Rukatunturi, w których Polacy sobie nie radzili. Olbrzymia przerwa między sukcesami Adama Małysza i innych skoczków mówi wszystko.

Często obiekt w Ruce nie sprzyjał naszym zawodnikom. Bywały zmagania, w których szyki Polakom, jak i innym skoczkom psuły warunki atmosferyczne. Przykładem jest rok 2006 i 34. miejsce Adama Małysza (Więcej o tym konkursie TUTAJ).

Jednak szczególnie źle było w sezonie 2012/2013, kiedy najpierw Kamil Stoch nie wszedł do konkursu indywidualnego, a dzień później Polska zajęła ostatnie miejsce w konkursie drużynowym, przegrywając nawet z Francją.

Szukając jeszcze wyników Polaków w minionych latach można także trafić na zawody z 2019 roku. Wówczas w TOP 10 nie było nikogo spośród podopiecznych trenera Michala Doleżala.

W tym sezonie na chwilę obecną również nie mamy zbyt wielu przesłanek, mówiących o tym, że Polacy powalczą o miejsca na podium. Czy tak faktycznie będzie przekonamy się już podczas pierwszego konkursu indywidualnego, który rozpocznie się już w sobotę, 26 listopada o godzinie 16:30.

Polacy na podium w Ruce:
29 listopada 2002 - Adam Małysz (2. miejsce)
28 listopada 2003 - Adam Małysz (2. miejsce)
30 listopada 2003 - Adam Małysz (2. miejsce)
24 listopada 2018 - Kamil Stoch (2. miejsce)
24 listopada 2018 - Piotr Żyła (3. miejsce)
25 listopada 2018 - Kamil Stoch (3. miejsce)
28 listopada 2020 - Piotr Żyła (2. miejsce)
28 listopada 2020 - Dawid Kubacki (3. miejsce)
29 listopada 2020 - Dawid Kubacki (3. miejsce)

Czytaj także:
Rywale latali, Polacy skakali. Wielka sensacja w kwalifikacjach!

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×