KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mankamenty u polskich skoczków głównie przy wyjściu z progu. Jan Szturc z radą dla sztabu szkoleniowego.

- Decyzja o wycofaniu części kadry jest adekwatna do obecnej sytuacji. Skocznia w Ramsau zazwyczaj sprzyjała powrotom zawodników do formy. Tak też było z Adamem Małyszem - wspomina Jan Szturc. Trener ma także dodatkową radę dla Michala Doleżala.

Dawid Franek
Dawid Franek
Piotr Żyła PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Piotr Żyła
Za nami pięć konkursów indywidualnych Pucharu Świata oraz jeden drużynowy. Polacy w tej chwili zajmują 6. miejsce w Pucharze Narodów. Kilku skoczków skacze poniżej swojego potencjału, więc sztab szkoleniowy podjął decyzję o wycofaniu części kadry z najbliższych konkursów w Klingenthal. To idealny moment na taki krok?

- Decyzja trenerów przy konsultacji z prezesem Tajnerem i Adamem Małyszem jest adekwatna do obecnej sytuacji. Nasi zawodnicy poskaczą w Ramsau. To rozwiązanie sprawdzało się w przeszłości, gdy Adam Małysz miał gorsze chwile. Również skoczkowie z innych państw często trenowali na tym obiekcie. Skocznia normalna w Ramsau zazwyczaj sprzyjała powrotom zawodników do formy. Tak też często było z Adamem - wspomina w rozmowie z naszym portalem trener Jan Szturc.

Nasz rozmówca uważa, że jeśli chodzi o kwestie treningowe, należy zadbać także o czterech skoczków, którzy wybierają się do Klingenthal. Przypomnijmy, że do tego grona należą: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek.

ZOBACZ WIDEO: Na kim wzoruje się polski talent? Zaskakująca odpowiedź 18-latka

- Dla grupy, która jedzie do Klingenthal, byłby wskazany chociaż jeden trening na skoczni w Wiśle przy optymalnych warunkach. Nie słyszałem o komunikacie z obozu kadry, by takowy był planowany. Cały czas się upieram, że nasi zawodnicy tych prób treningowych mają za sobą mało. Nawet w Wiśle, dzień przed kwalifikacjami, gdy te skoki Polacy oddawali, to Piotr Żyła i Kamil Stoch odpoczywali. Myślę, że zawodnicy skacząc na treningu zupełnie inaczej reagują niż podczas zawodów. Łatwiej wtedy poprawić pewne elementy techniczne - uważa Szturc.

Obecnie z czwórki wybrańców Michala Doleżala na niemieckie konkursy zdecydowanie najlepiej prezentuje się Kamil Stoch. Jak można ocenić zawodników po ostatnich zmaganiach w Wiśle?

- Kamilowi brakuje bardzo mało do doścignięcia ścisłej czołówki. Jeśli bowiem przytrzyma biodro przy odbiciu i je dobrze poprowadzi, to wtedy odlatuje. U Piotra z kolei pozycja najazdowa szwankuje. On wydaje się zblokowany przy dojeździe na próg i stąd te nogi przy odbiciu też nie do końca dobrze funkcjonują. Później brakuje metrów. W niedzielę z pewnością chciał dokonać czegoś więcej, ale się nie udało - podkreśla Szturc.

- Cieszy natomiast, że w konkursie indywidualnym pierwsze punkty w tym sezonie zdobył Aleksander Zniszczoł. Jeśli chodzi o Pawła Wąska, to u niego chyba brakuje pewności siebie. Technicznie wygląda to dobrze, ale być może u niego działa kwestia, o której wspominałem wcześniej. Potrzebuje jeszcze więcej skoków, aby uzyskać większą pewność siebie - kończy Szturc.

Czytaj także:
Zawody Pucharu Świata w skokach były zagrożone. Jest decyzja!
Zaostrzono restrykcje! Skoki jednak bez kibiców

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • zbych22 Zgłoś komentarz
  Pewnie Tajner i dyrektor będą bronić Doleżala tak jak Boniek Brzęczka. Do błędów trudno się przyznać, a w przypadku obu Panów wręcz niemożliwe.
  • zbych22 Zgłoś komentarz
   Co ten Doleżal tworzy? Polowa sezonu tuż tuż, a zawodnicy z wielkim doświadczeniem z podstawowymi błędami. O co w tym chodzi?
   • kareta Zgłoś komentarz
    Nie rozumie jednego tak doświadczeni zawodnicy zapomnieli jak się skacze ?
    • Wiesław 33 Zgłoś komentarz
     Wiadomo było że od momentu zatrudnienia trenera z kraju gdzie skoki leżą na łopatkach pomału i u nas można było się tego spodziewać że będzie to samo . Michal Doleżal to żaden
     Czytaj całość
     trener zatrudniony chyba po znajomości. Również i prezes się już wypalił dbając tylko o kasę widać to jak wychodzi oblepiony reklamami a pozostałe dyscypliny narciarskie również leżą na całego o dyrektorze nie ma co mówić - wiadomo stanowisko utworzone za zasługi.
     • sondor Zgłoś komentarz
      Jedna rada, zamiast skoczków - wycofajcie Doleżela póki czas!!!
      • Sprawiedliwy 1 Zgłoś komentarz
       Bardzo mądra decyzja dość wstydu
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×