KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Janne Ahonen grzmi. "To gorsze niż doping"

Janne Ahonen znów zwraca uwagę na problem dotyczący manipulacji przy sprzęcie. - Stosowanie dopingu może cię wyrzucić ze sportu na dwa lata, a oszustwo z kombinezonem wyrzuci cię tylko z jednej serii - podkreśla w rozmowie z yle.fi.

Dawid Franek
Dawid Franek
Janne Ahonen Getty Images / Sandra Behne / Na zdjęciu: Janne Ahonen
Janne Ahonen już kilka lat temu zwracał uwagę, że manipulacje przy kombinezonach to olbrzymi problem. Teraz ponownie zabrał głos, podając także szokujące liczby. Według niego strój skoczka może dawać olbrzymią przewagę w przeliczeniu na metry.

Były fiński skoczek podkreśla, że obecnie w skokach zbyt wiele zależy od technologii.

- Porównując najbardziej zmanipulowane kombinezony z tymi, które są całkowicie zgodne z przepisami, różnica w odległości na skoczni dużej wynosiłaby około 15 metrów, na skoczni o profilu takim jak Ruka ponad 20 metrów, a podejrzewam, że na "mamutach" jeszcze więcej - stwierdza Ahonen w rozmowie z yle.fi.

ZOBACZ WIDEO: Szczery Klemens Murańka. Takie miał myśli podczas kwarantanny

Pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni krytycznie odnosi się do faktu, że za "doping" technologiczny nie ma większych sankcji. Tym samym wiele sztabów i zawodników kombinuje przy sprzęcie.

- Nie ma takiej substancji dopingującej, która mogłaby dać tak wielką przewagę nad rywalami, jaką może dać kombinezon. Stosowanie dopingu może cię wyrzucić ze sportu na dwa lata, a oszustwo z kombinezonem wyrzuci cię tylko z jednej serii - dodał Fin.

44-latek ocenia ponadto wiarygodność kontroli. Uważa, że niekoniecznie one potrafią wyeliminować oszukujących zawodników. - Zgodność stroju każdego zawodnika można potwierdzić, ale też i zanegować. Wszystko zależy od mierzonego parametru i tego, który skoczek potrafi być najbardziej bezczelny. Pamiętajmy, że kombinezony są bardzo ciasne. Za każdym razem, gdy skoczek kuca, jego strój się rozciąga. Dlatego zakładanie nart to w dużo większym stopniu teraz rozciąganie kombinezonu niż samo przygotowanie do skoku - zakończył Ahonen.

Czytaj także:
Już wiadomo, gdzie leży problem polskich skoczków
Trener Wisły Zakopane zaskoczony słabą dyspozycją Kubackiego. Mówi, na co liczył podczas ostatniego konkursu

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×