KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wyniki oglądalności mówią wszystko

TVP za słabsze wyniki oglądalności skoków w tym sezonie obarczyła TVN. Telewizja publiczna chciała w weekend pokazać, jak należy je relacjonować, aby przyciągnąć widza. Wyniki oglądalności jasno wskazują, że TVP nic nie wskórała.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Wielka Krokiew im Stanisława Marusarza (HS140) Materiały prasowe / COS/Paweł Skraba / Na zdjęciu: Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza (HS140)
Nowy sezon zmagań w Pucharze Świata w skokach narciarskich to wielka zmiana na rynku praw telewizyjnych. Wcześniej rywalizację skoczków pokazywano w TVP, a transmisje przyciągały przed telewizory miliony kibiców. To już jednak przeszłość. Od sezonu 2021/22 skoki można oglądać na antenie TVN.

To efekt tego, że właściciel praw - spółka Discovery - nie udzieliła sublicencji TVP. W Telewizji Polskiej przyjęto to z rozczarowaniem. Jacek Kurski opublikował pełne oburzenia oświadczenie, wzywał konkurencję do opamiętania. Były nawet plany zmiany ustawy, by zmienić przepisy na korzystne dla TVP.

Na Woronicza nie zostali jednak z niczym. Nadal można na antenach TVP oglądać konkursy w Polsce. Dla stacji to oczko w głowie. Zarówno przy okazji rywalizacji w Wiśle, jak i w Zakopanem robiono wszystko, by udowodnić, że w TVP skoki pokazuje się lepiej niż w TVN. Najlepszym miernikiem miała być zdecydowanie większa oglądalność.

ZOBACZ WIDEO: Trener skoczków dostał jedno pytanie o Kamila Stocha. Błyskawiczna reakcja

Konkurencji szpilę wbił zresztą szef TVP Sport. "Nie tylko TCS. Od początku sezonu jest 40 procent mniej widzów. Erozja trwa. Wyniki sportowe to jedno, ale to ma realny wpływ na kontrakty sponsorskie. Poza tym pokazywanie wielkich wydarzeń to know how, którego TVN dopiero się uczy. Widzowie dzisiaj są bardzo wymagający" - napisał na Twitterze Marek Szkolnikowski.

Kibice słuchają podczas transmisji komentarze o tym, gdzie jest "dom skoków". TVP za wszelką cenę chce pokonać konkurenta. Dlatego z Zakopanego było sporo łączeń, pokazywano również treningi i kwalifikacje. TVP już od dłuższego czasu jest producentem transmisji konkursów Pucharu Świata w Polsce i mocno dba o kwestie technologiczne. Wykorzystuje m.in. drony, za pomocą których skoki pokazywane są w jeszcze bardziej efektowny sposób.

Czy to przełożyło się na oglądalność? Jak przedstawił Mariusz Wójcicki - dyrektor STARS TV - niekoniecznie. Sobotni konkurs drużynowy, w którym Polacy zajęli szóste miejsce, oglądało na antenie TVP 1 2,11 mln widzów, a na TVP Sport 0,44 mln. Z kolei na Eurosport 1 przełączyło 0,93 mln osób. Łącznie daje to oglądalność na poziomie 3,48 mln widzów.

Nieco lepiej wygląda to w przypadku niedzielnej transmisji. TVP 1 - 2,51 mln, TVP Sport 0,44 mln, Eurosport 1 - 1,06 mln. Razem 4,01 mln widzów konkursu indywidualnego, w którym znów Polacy nie odegrali żadnej z czołowych ról.

Wyniki oglądalności skoków w Zakopanem:

Sobota Niedziela
TVP 1 2,11 mln 2,51 mln
TVP Sport 0,44 mln 0,44 mln
Eurosport 1 0,93 mln 1,06 mln
RAZEM 3,48 mln 4,01 mln

Portal sportmarketing.pl porównał te wyniki z poprzednim sezonem. Przepaść jest ogromna. Wówczas konkursy w Zakopanem oglądało około 6,5 mln widzów, ale polscy skoczkowie byli wówczas w czołówce.

TVP nie dała zatem lekcji TVN. Oglądalność w tym sezonie jest niezależna od tego, kto pokazuje skoki. Zarówno w TVN, jak i w TVP jest na podobnym poziomie. Wpływ na to ma przede wszystkim forma naszych zawodników, a ta w tym sezonie jest kiepska. W dodatku w Zakopanem zabrakło Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, którzy są magnesami dla kibiców.

Czytaj także:
Jedna scena z Zakopanego najbardziej wymowna ws. formy Polaków
"Najważniejszy problem mamy rozwiązany". Świetna wiadomość z Chin dla polskich sportowców

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (18)
 • Cezariusz Zgłoś komentarz
  Telewizje powinny naciskać na FIS, żeby zrezygnować z absurdalnej oceny za styl i niejasnej punktacji za wiatr. Tego nie da się oglądać jak normalnej rywalizacji sportowej.
  • oli Zgłoś komentarz
   Czekam teraz na info że badania oglądalności Nielsena są zaniżone. Zawsze są zaniżone chyba że chodzi o TVN to wtedy są zawyżone
   • wanow Zgłoś komentarz
    Jak jest sukces sportowy to są kibice i jest ogladalnosc .Nie na wyników jest pustka.Żadne jakies wywody Tvp nie zmienia tego.
    • Jan Lewandowski Zgłoś komentarz
     Kurski niech sobie uświadomi że oglądalność telewizji nie zależy od polityków i jej mafijnej grze ale od wyników sportowych a te są teraz mizerne ???
     • Lukas86 Zgłoś komentarz
      Jest jeden fakt. Odkąd w TVN są emitowane skoki Polscy skoczkowie skaczą słabo. Takie o to wolne media ale poprzez konflikt Discovery zagrali na nosie TVP i skoki są w TVN. Wolne media
      • Steel Zgłoś komentarz
       I co, Marek Szkolnikowski wyszedł na...KURSKIEGO?
       • yes Zgłoś komentarz
        Z tekstu wynika, że TVP zależy tylko na pokazaniu, lepszej oglądalności ich skoków od TVN. Powinni jeszcze pokazać/porównać oglądalność dziennika telewizyjnego.
        • Judenrat45 Zgłoś komentarz
         Ciekawe jakim sposobem są robione obliczenia? Kamery są w tv i obliczają ile osób ogląda? Ilość inwigilowanych odbiorników pokazujących co kto ogląda? Miałem weekend rodzinny.
         Czytaj całość
         Kilkanaście osób oglądało na jednym tv tvp sport. Jak to obkiczyli? Tenvałen i tamtenvałpe oglądamy tylko bloki informacyjne. Dla dobrej rozrywki i śmiechu. Ale jak to obliczyli i w jaki sposób policzono moją rodzinę to jest pytanie. Statystyka to wyższy poziom kłamstwa.
         • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
          Gdy kariery zakończą Stoch, Żyła i Kubacki oglądalność skoków wróci do tej z czasów kiedy liderami reprezentacji byli Mateja, Kruczek czy Skupień. I bez znaczenia będzie która
          Czytaj całość
          stacja to pokazuje.
          • Sportowy-Ekspert Zgłoś komentarz
           Macie swoją TVP! Jacek Kurski kij ci w dziąsło!
           • steffen Zgłoś komentarz
            Jak tam, panie Szkodnikowski? Uczycie się skoków? Jacuś,nie chwalisz się ile było "w piku"?
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×