KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

To jedna z przyczyn kryzysu polskich skoczków. Ekspert zgadza się z Hannawaldem i Małyszem

Na dwa tygodnie przed igrzyskami olimpijskimi mało kto wierzy w chociaż jeden medal polskich skoczków. Kryzys trwa od początku sezonu i nie widać jego końca. Eksperci są zgodni co do tego, jaka jest jedna z przyczyn "zapaści" Biało-Czerwonych.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Kamil Stoch Materiały prasowe / COS/Paweł Skraba / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Pięć ostatnich sezonów to było prawdziwe eldorado w polskich skokach narciarskich. Biało-Czerwoni robili na światowych skoczniach, co chcieli. Przywieźli worek medali z mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, a w Pucharze Świata niemal co tydzień odnosili sukcesy.

Nic nie wskazywało na to, że sezon olimpijski będzie aż tak słaby. Wszyscy czekali na kolejne znakomite starty Biało-Czerwonych z kulminacją najlepszej formy na igrzyskach olimpijskich w Chinach. Niestety, na dwa tygodnie przed inauguracją najważniejszych zawodów czterolecia niewiele wskazuje na to, że podopieczni Michala Doleżala odegrają w nich pierwszoplanowe role.

Kryzys polskich skoczków, który zaczął się od inauguracji Pucharu Świata, trwa aż do teraz. Przez prawie dwa miesiące na podium tylko raz był Kamil Stoch, którego kłopoty na skoczni również nie ominęły. Piotr Żyła i Dawid Kubacki są cieniem zawodników z poprzednich sezonów, a młodzi - poza Pawłem Wąskiem - skaczą gorzej niż źle.

ZOBACZ WIDEO: Kolejny problem polskich skoków. Ekspert na razie przestrzega przed takim rozwiązaniem

Od kilku tygodni trwa gorąca dyskusja o przyczynach aż tak dużych kłopotów polskich skoczków. Genezę problemów, na podstawie rozmów z Adamem Małyszem, znalazł wybitny przed laty skoczek narciarski Sven Hannawald.

- Rozmawiałem o tym z Adamem Małyszem. Mówił, że testowali nowe rozwiązania. A kiedy to robisz, zbaczasz z drogi, którą już znasz - podkreślił Niemiec w niedawnym wywiadzie dla WP SportoweFakty (całość przeczytasz TUTAJ).

Podczas Pucharu Świata w Zakopanem zapytaliśmy Rafała Kota, czy zgadza się ze słowami Hannawalda?

- Zawsze gdy testuje się sprzęt, to trzeba do tego dopasować technikę skoku. Czasami musi się ona delikatnie zmienić. To jest związane z dojazdem, odbiciem czy zachowaniem skoczka po wyjściu z progu. To są niuanse skoków narciarskich. Moim zdaniem Sven i Adam słusznie podjęli takie dywagacje, bo rzeczywiście coś w tym jest - podkreślił były fizjoterapeuta polskiej kadry skoczków.

- Trochę bazujemy jeszcze na tym, co zostało wspaniale zbudowane przez Stefana Horngachera. Przez dwa sezony nam się to świetnie udawało, bo sprzęt był bardzo podobny. Przed sezonem olimpijskim, jak zawsze, nastąpiły lekkie zmiany i pewne rzeczy nie zgrały się u nas tak, jak powinny. Zwróćmy uwagę, że kłopoty dotknęły wszystkich polskich skoczków, nie tylko tych z głównej kadry - dodał Rafał Kot.

Oprócz kłopotów czysto sportowych, polska kadra skoczków ma w tym sezonie ogromnego pecha. Przed Pucharem Świata w Zakopanem kontuzji kostki doznał Kamil Stoch i jego powrót na skocznię opóźnia się (więcej TUTAJ). Do tego na kwarantannie jest Dawid Kubacki, a w czwartek pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał Piotr Żyła.

Tym samym oprócz formy sportowej Biało-Czerwoni muszą się też martwić, w jakim składzie wystartują w Chinach. Do Pekinu kadra wylatuje 31 stycznia. Michal Doleżal powołał pięciu skoczków: Stocha, Żyłę, Kubackiego, Pawła Wąska i Stefana Hulę.

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
 • zbych22 Zgłoś komentarz
  Łożyński! Przypomnij sobie co w ubiegłym roku pisały SF i co mówił Małysz o nowych butach i firmie produkującej wynalazek Małysza.
  • zbych22 Zgłoś komentarz
   A może zawodnicy maja dość Tajnera, Małysza i Doleżala? To raczej niemożliwe bo wszystkiemu winien jest sprzęt, który ktoś akceptował i kupował. Na pewno są to
   Czytaj całość
   "samolatające" buty Małysza - ubiegłoroczny wynalazek.
   • random47 Zgłoś komentarz
    Za wszystko co dotyczy sportowej części kontraktu odpowiada trener , jeżeli sobie nie poradził , to im szybciej go zwolnią tym prędzej nastąpi odbudowa całej dyscypliny.Rezta
    Czytaj całość
    tłumaczenia to nic innego jak ....BANIALUKI MAŁYSZOWE
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     Jeżeli TOTALNA KICHA trwa od początku sezonu to nie jest to żaden KRYZYS a po prostu wykładnik aktualnych możliwości.
     • supermariooo Zgłoś komentarz
      zadyszka nopowa ???
      • dopowiadacz1 Zgłoś komentarz
       Ciekawe jak olimpijscy sędziowie ocenią jednonożny telemark Stocha ?
       • Medrzyk Zgłoś komentarz
        A może dopadło ich "nagle"to co wielu sportowców na świecie a przecież miało być tak cudownie
        • Nyctereutes Zgłoś komentarz
         Tu nie sprzęt jest problemem, ale brak świeżej krwi. Przez lata jechali na sukcesach Stocha, Kubackiego i Żyły, tymczasem reszta była daleko w tyle, z pojedynczymi dobrymi sezonami. I ta
         Czytaj całość
         "reszta" to byli głównie Stękała, Wolny czy Kot, zawodnicy, którzy skaczą już dobrą dekadę. Wystarczy odjąć z każdego sezonu naszą żelazną trójkę i wtedy wychodzi, że myśmy od dawna byli na poziomie 6-7 miejsca. A najgorsze jest to, że nawet w tragicznej i nierównej formie ta nasza trójka dalej wyprzedza resztę o kilka-kilkanaście miejsc. Wychodzi ignorowanie i samozachwyt PZN, teraz kilka lat będzie chudszych, chyba że nagle Stoch zaliczy drugą młodość jak Kasai. Ale to i tak zasłoniłoby główny problem, do którego Małysz, Tajner i spółka się nie przyznają.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×