Kto wśród faworytów sezonu olimpijskiego?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

23 listopada wystartuje najważniejszy sezon w ciągu czterech lat. Kto będzie faworytem do tytułu mistrza olimpijskiego i zdobywcy Kryształowej Kuli Pucharu Świata?

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 7

To niekwestionowany faworyt sezonu olimpijskiego. Świadczy o tym nie tylko ogromna liczba znakomitych sukcesów na koncie Austriaka, ale przede wszystkim dystans, jaki wypracował nad innymi zawodnikami w poprzednim sezonie. 23-latek zwyciężył minioną edycję Pucharu Świata wywalczając 1620 punktów. To, bagatela, 621 oczek więcej niż zebrał drugi, Anders Bardal. Przeciwko najbardziej utalentowanemu reprezentantowi kraju ze stolicą w Wiedniu świadczy jednak brak umiejętności (a może szczęścia?) w przygotowaniu się do kilkudniowych imprez. Podczas mistrzostw świata w Predazzo, w konkursie indywidualnym na skoczni HS106 zajął drugą lokatę, zaś na obiekcie HS134 dopiero 8. Jeśli tym razem będzie podobnie, podczas igrzysk może oddać prym komuś innemu...

Kryształowa kula za sezon 2011/2012, tytuł mistrza świata na skoczni normalnej w Predazzo wywalczony rok temu świadczą dobitnie na korzyść Norwega. Jeśli do tego dołożyć informację, że w poprzednim sezonie Pucharu Świata zajął 2. pozycję, nie mamy już wątpliwości, że Andersa Bardala można zaliczyć w poczet faworytów sezonu olimpijskiego. Triumf podczas ostatnich mistrzostw świata świadczy dodatkowo o tym, że 31-latek potrafi przygotować się na konkretne zawody - następny punkt dla niego przed igrzyskami w Soczi.

Anders Bardal
Anders Bardal
2
/ 7

Nie sposób ocenić, w jakiej dyspozycji będzie Norweg na początku sezonu olimpijskiego. W marcu Jacobsen podczas upadku przy lądowaniu w Planicy zerwał więzadła krzyżowe prawego kolana. Sam zawodnik podkreśla jednak, że szybciej niż przypuszczał wraca do pełnej formy. Fizycznie jest gotowy do skakania. Ponadto, w wywiadach zaznacza, że jeszcze nigdy nie miał tak silnej motywacji do osiągania sukcesów. Zapowiada walkę o medal olimpijski. Czy Anders Jacobsen będzie poważnym kandydatem do miana pierwszoplanowej postaci nadchodzącego sezonu? Wiara czyni cuda...

Podczas ostatnich kilku sezonów, Słowenia z kopciuszka światowych zawodów zyskała miano jednego z faworytów sezonu. Peter Prevc nie zajął wysokiego miejsca w klasyfikacji generalnej ostatniego Pucharu Świata ani letniego Grand Prix, jednak jest to skoczek, który potrafi doskonale przygotować się na najważniejsze konkursy. Świadczą o tym 2. lokata osiągnięta podczas mistrzostw świata w Predazzo na dużej skoczni oraz 3. wywalczona na normalnym obiekcie. 21-latek urodzony w Kranju może być więc szczególnie groźny na igrzyskach olimpijskich.

Peter Prevc
Peter Prevc
3
/ 7

Niezależnie od tego kiedy drugi ze Słoweńców w naszym zestawieniu zdecyduje się zakończyć przygodę ze skokami narciarskimi, do 32-latka siłą rzeczy koniec kariery zbliża się wielkimi krokami. Stąd sezon olimpijski dla Roberta Kranjca jest szczególnie istotny. Słoweniec na dużych obiektach nie jest tak groźby, jak na skoczniach mamucich, jednak 6. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w minionym sezonie zobowiązuje.

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Polaka. Mistrz świata z Predazzo to lider kadry Łukasza Kruczka. Lato było jednym ze słabszych w jego wykonaniu, jednak raczej niemądrym byłoby przekładanie wyników Grand Prix na zawody zimowe. Kamil Stoch to nie tylko jeden z faworytów do zdobycia Kryształowej Kuli Pucharu Świata (w ostatnim sezonie był 3.), ale również szansa medalowa reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Soczi. Choć rywalizacja w polskiej kadrze wzrasta z miesiąca na miesiąc, skoczek z Zębu wydaje się mieć pewne miejsce w ekipie biało-czerwonych. Ma szansę więc spokojnie rozpocząć sezon unikając falstartu podobnego do tego, który rok temu porządnie namieszał w przygotowaniach do najważniejszych zawodów sezonu.

Kamil Stoch
Kamil Stoch
4
/ 7

Pierwszy zawodnik za "pudłem" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata będzie groźnym rywalem nie tylko do zdobycia Kryształowej Kuli, ale i olimpijskiego medalu. Niemcy ze smutkiem w oczach wspominają lata świetności swoich skoków narciarskich i marzą o powrocie złotych czasów. 25-latek, jak na razie nie ma na swoim koncie dużych sukcesów indywidualnych, jednak w Predazzo było blisko - zajął 4. lokatę w konkursie mistrzostw świata na skoczni normalnej. Czy teraz wystarczy mu szczęścia, aby rozentuzjazmować kibiców nad Renem?

Jego forma jest zagadką - Richard Freitag wciąż leczy kontuzję. Do drużyny wróci prawdopodobnie na Turniej Czterech Skoczni. To znacznie utrudni uplasowanie się na wysokim miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata, jednak może wystarczyć, aby głód skakania doskonale zmotywował w rywalizacji na igrzyskach olimpijskich. Mimo ostatnich trudności w karierze 22-latka, to na pewno wciąż jeden z najgroźniejszych zawodników naszych zachodnich sąsiadów.

Richard Freitag
Richard Freitag
5
/ 7

Dla Niemca, sezon 2013/2014 może być ostatnim gwizdkiem do osiągania znaczących sukcesów. 34-latek będzie mieć więc szczególną motywację, aby dobrze zaprezentować się podczas igrzysk w Soczi. W klasyfikacji generalnej ostatniego Pucharu Świata zajął 9. pozycję.

Specjalista od istotnych startów, czterokrotny złoty medalista olimpijski, mistrz świata, mistrz świata w lotach, zdobywca Kryształowej Kuli to wciąż jeden z najpoważniejszych oponentów dla faworytów sezonu. Szwajcar ostatnimi czasy nie błyszczał wysoką formą, ale do pojedynczych zawodów potrafi się przygotować, jak mało kto. 32 lata w metryce mogło go skutecznie zmobilizować do intensywnych przygotowań do sezonu. Szczególnie w odniesieniu do igrzysk olimpijskich.

Simon Ammann
Simon Ammann
6
/ 7

Być może Słoweńca trudno zaliczyć do ścisłego grona faworytów, jednak występy podczas letniego Grand Prix nie pozwolą konkurentom zlekceważyć Jerneja Damjana. 30-latek zajął 2. lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu, do zwycięzcy tracąc jedynie 21 punktów.

Jeden z młodych wilków, który "wypalić" może w każdym momencie. Jak na razie, z większych sukcesów na swoim koncie ma jedynie brązowy medal mistrzostw świata juniorów oraz zwycięstwo w klasyfikacji letniego Grand Prix, jednak jego forma wciąż rośnie. Znakomicie przepracowane lato może się okazać receptą do skutecznej walki z najlepszymi.

Andreas Wellinger
Andreas Wellinger
7
/ 7

W zestawieniu nie mogło zabraknąć reprezentanta gospodarzy igrzysk w Soczi. Wszystko wskazuje na to, że urodzony w 1979 roku Vassiliev nie będzie pretendentem do miana najlepszego skoczka sezonu, jednak w roli gospodarza na rosyjskich obiektach może być groźny. Jak to Słowanin - zrobi wiele, aby przed własną publicznością pokazać się z dobrej strony.

Wciąż jest zagadką. Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich na świecie powrócił po to, aby zdobyć medal olimpijski. Ostatnie starty pokazały, że jest w niezłej dyspozycji, jednak czy to wystarczy, aby rywalizować z najlepszymi? Nawet jeśli nie, to jego obecność na skoczniach przynajmniej doda nadchodzącemu sezonowi kolorytu.

Janne Ahonen
Janne Ahonen
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (3)
avatar
jachu
25.11.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Damjan? chyba was poje**ło  
avatar
pablo87
22.11.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
a ja myślę że Żyła wypali i pogodzi wszystkich taka cicha nadzieja :D  
pawbed
20.11.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawe czy Ammann pokusi się o kolejne 2 złota na Igrzyskach. Na pewno by mnie to już nie zaskoczyło. Z drugiej strony może mu trochę motywacji braknąć, bo przecież Adama nie będzie.