Oberstdorf 2021. Polacy nie mają sobie równych w XXI wieku. Biało-Czerwoni z największą liczbą tytułów

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Biało-Czerwoni świetnie sobie radzili na MŚ w konkursach na skoczni normalnej. Polska reprezentacja ma na swoim koncie najwięcej tytułów w XXI wieku. Sprawdź, kto jeszcze zdobywał złoto na ostatnich mistrzostwach.

1
/ 10

Lahti 2001: Adam Małysz (Polska)

Konkurs na skoczni normalnej podczas MŚ w 2001 roku odbywał kilka dni po zawodach na skoczni dużej. W nim Orzeł z Wisły przegrał tylko z Martinem Schmittem. Małysz wziął jednak rewanż na Niemcu i pokonał go na normalnej skoczni aż o 13 punktów. Trzecie miejsce w konkursie zajął Martin Hoellwarth.

2
/ 10

[b]

Val di Fiemme 2003: Adam Małysz (Polska) [/b]

Polski skoczek na kolejnych mistrzostwach świata dokonał rzeczy historycznej. Jako pierwszy zawodnik obronił tytuł mistrza świata na skoczni normalnej. Pozostawił w polu swoich rywali. Podium uzupełnili Noriaki Kasai oraz Tommy Ingebrigtsen. Nasz reprezentant dołożył w tym turnieju jeszcze złoto na skoczni dużej.

ZOBACZ WIDEO: Prawdziwe legendy skoków narciarskich. Niezwykłe spotkanie po latach

3
/ 10

[b]

Oberstdorf 2005: Rok Benković (Słowenia)[/b]

To była jedna z największych sensacji poprzednich mistrzostw świata rozgrywanych w Oberstdorfie. 18-letni Rok Benković niespodziewanie wygrał złoto na skoczni normalnej. To największe osiągnięcie w karierze Słoweńca, nigdy wcześniej ani później nie stanął bowiem na podium zawodów PŚ. Medale zdobyli także Jakub Janda oraz Janne Ahonen.

4
/ 10
fot. Getty Images/Sampics/Corbis
fot. Getty Images/Sampics/Corbis

Sapporo 2007: Adam Małysz (Polska)

W Japonii Adam Małysz zdobył swój czwarty złoty medal MŚ, w tym trzeci na skoczni normalnej. Będący w znakomitej formie Polak już w pierwszym skoku wypracował sobie ogromną przewagę, a w drugim tylko przypieczętował zwycięstwo. Srebro wywalczył wtedy Simon Ammann, a brąz Thomas Morgenstern.

5
/ 10

[b]

Wolfgang Loitzl podczas zawodów w Wiśle
Wolfgang Loitzl podczas zawodów w Wiśle

Liberec 2009: Wolfgang Loitzl (Austria) [/b]

Dla Austriaka złoto MŚ na skoczni normalnej to największy sukces w zawodach indywidualnych w karierze. Przez wiele lat był stałym członkiem austriackiej drużynówki, a w Libercu pokazał, na co go stać. Srebro wywalczył jego rodak Gregor Schlierenzauer, a brąz padł łupem Simona Ammanna. Na czwartym miejscu znalazł się Kamil Stoch.

6
/ 10
Thomas Morgenstern podczas zawodów w Wiśle
Thomas Morgenstern podczas zawodów w Wiśle

Oslo 2011: Thomas Morgenstern (Austria)

Dobrą serię Austriaków na skoczni normalnej w MŚ przedłużył Thomas Morgenstern. Już po pierwszym skoku miał całkiem sporą przewagę nad rywalami, a w drugiej serii tylko dopełnił formalności. Srebro padło łupem jego rodaka, Andreasa Koflera. Polscy kibice również mogli mieć powody do zadowolenia, bowiem na najniższym stopniu podium stanął Adam Małysz.

7
/ 10
Anders Bardal podczas zawodów w Wiśle (na środku)
Anders Bardal podczas zawodów w Wiśle (na środku)

Val di Fiemme 2013: Anders Bardal (Norwegia)

Podczas mistrzostw rozgrywanych w Predazzo na skoczni normalnej najlepszy okazał się Anders Bardal. Norweg pokonał Gregora Schlierenzauera oraz Petera Prevca. Szansę na pierwszy w karierze medal MŚ miał wtedy Kamil Stoch, który był drugi po pierwszej serii. Polak w finałowym skoku zaprezentował się jednak znacznie słabiej i wypadł poza podium. Niepowodzenie powetował sobie na skoczni dużej, gdzie zdobył tytuł mistrza świata.

8
/ 10
Rune Velta podczas zawodów w Wiśle
Rune Velta podczas zawodów w Wiśle

Falun 2015: Rune Velta (Norwegia)

Ogromną sensacją było złoto Rune Velty w Falun. Norweg miał sezon życia, ale nie wygrał zawodów Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanął jednak w Falun, co było jego największym osiągnięciem. Po sezonie 2014/15 Velta znacznie obniżył loty i w 2016 roku zakończył karierę. Medale na skoczni normalnej w Falun zdobyli także Severin Freund oraz Stefan Kraft.

9
/ 10
Stefan Kraft na MŚ w Lahti
Stefan Kraft na MŚ w Lahti

Lahti 2017: Stefan Kraft (Austria)

Sezon 2016/17 należał do Stefana Krafta. Austriak zdobył Kryształową Kulę oraz dwa złote medale mistrzostw świata. Na skoczni normalnej pokonał drugiego o 2,1 punktu. Podium uzupełnił inny Niemiec .

10
/ 10

 [b]

Kamil Stoch (po lewej) i Dawid Kubacki (po prawej)
Kamil Stoch (po lewej) i Dawid Kubacki (po prawej)

Seefeld 2019: Dawid Kubacki (Polska) [/b]

Na kolejne złoto na skoczni normalnej polscy kibice musieli czekać aż 12 lat. Po pierwszej serii nie zanosiło na krążek dla Biało-Czerwonych. Dawid Kubacki zaatakował jednak z 27. lokaty i przy zmiennych warunkach atmosferycznych zdołał wywalczyć złoty medal. Srebro trafiło wtedy do Kamila Stocha, a brąz zgarnął Stefan Kraft.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)