Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Niespodzianka w finale Championship League

Martin Gould został triumfatorem finałowego turnieju z cyklu Championship League. W decydującym spotkaniu pokonał po zaciętym boju swojego rodaka, Alistera Cartera 3:2.
Grzegorz Lemański
Grzegorz Lemański

Faworytem pojedynku był Alister Carter, który zajął pierwsze miejsce w grupie, a następnie w półfinale bez problemu uporał się z reprezentantem Hong Kongu - Marco Fu. Dużo trudniejszą drogę do finału miał natomiast Martin Gould, który długo nie mógł znaleźć optymalnej formy, a do fazy pucharowej awansował tylko dzięki lepszemu bilansowi frejmów. W półfinale doświadczony Anglik pokazał już jednak pełnię swoich możliwości i odesłał do domu jednego z faworytów turnieju - Dinga Junhui.

Finałowe spotkanie miało być dla Alistera Cartera rewanżem za dotkliwą porażkę w fazie grupowej. Wicemistrz świata pierwszego frejma rozpoczął więc z dużym animuszem, szybko osiągając kilkudziesięciopunktową przewagę. W decydującym momencie popularny Kapitan nie zachował jednak zimnej krwi i w fatalny sposób spudłował bilę na frejma, co w konsekwencji kosztowało go utratę pierwszej partii.

Wyrównana gra toczyła się również w kolejnych trzech frejmach. Porażkę w pierwszej partii Carter zrekompensował sobie w drugiej, pewnie pokonując rywala 67-25. W trzecim frejmie ponownie górą był Marin Gould, by po chwili przegrać czwartą partię i doprowadzić do decidera.

Ostatniego frejma lepiej rozpoczął Alister Carter, który wykorzystał złą odstawną rywala i rozpoczął budowanie brejka. Przy stanie 22:0 zabrakło mu jednak odrobiny szczęścia przy próbie rozbicia trójkąta czerwonych, co skończyło się ucieczką z białą bilą na górę stołu. Po krótkiej walce na odstawne miejsce przy stole wywalczył Martin Gould, który pozostał przy nim aż do końca partii, pieczętując zwycięstwo okazałym, stupunktowym brejkiem.

Za zwycięstwo w turnieju Martin Gould otrzymał puchar oraz 10 000 funtów. Dodatkową nagrodą jest także możliwość gry w przyszłorocznych rozgrywkach z cyklu Premier League.

Martin Gould chwilę po zwycięstwie w turnieju Championship League Martin Gould chwilę po zwycięstwie w turnieju Championship League
Turniej Championship League rozgrywany jest od 2008 roku, kiedy został wprowadzony do kalendarza rozgrywek przez szefa międzynarodowej federacji - Barry’ego Hearna. Początkowo główną ideą tego turnieju było uzupełnienie luk w kalendarzu pomiędzy poważniejszymi turniejami snookerowymi. Uczestnictwo 25 najlepszych zawodników światowego rankingu oraz ciekawa formuła rozgrywania spotkań pozwoliły jednak na odniesienie sporego sukcesu i zyskanie zainteresowania ze strony fanów.

Championship League podzielony został na siedem miniturniejów. W każdym z nich bierze udział siedmiu zawodników, którzy rywalizują ze sobą w systemie "każdy z każdym". Do fazy pucharowej przechodzi czterech najlepszych snookerzystów, którzy rozgrywają mecze półfinałowe i finał. Zwycięzca danego miniturnieju automatycznie awansuje do turnieju finałowego, natomiast troje pozostałych półfinalistów i piąty zawodnik fazy grupowej biorą udział w kolejnym z siedmiu miniturniejów.

Turniej Championship League wyróżnia również miejsce rozgrywania spotkań. Wszystkie mecze odbywają się bowiem w Crondon Park Golf Club, gdzie ściany zostały pokryte drewnianymi belami, a zawodnicy zasiadają w głębokich, staromodnych fotelach. Championship League jest również jedynym turniejem, który odbywa się bez udziału publiczności.

Wyniki:

Alister Carter - Martin Gould 2:3
58 (58) - 64, 67 - 25, 0 - 67 (55), 91 (68) - 23, 22 - 100 (100)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×