KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Prestiżowy Engadin Skimarathon na żywo na antenie Sportklubu!

Druga co do wielkości największa biegowa impreza na świecie, gromadząca na starcie 14 tysięcy narciarzy z ponad 60 krajów, walczących na dystansie 43 kilometrów. Po raz pierwszy kibice w naszym kraju będą mogli zobaczyć ją na żywo w Sportklubie.

Jacek Żytnicki
Jacek Żytnicki
Engadin Skimarathon Materiały prasowe / Sportklub / Engadin Skimarathon

Engadin Skimarathon to emocje, które współtworzą zarówno pasjonaci biegów narciarskich, jak i największe gwiazdy tej dyscypliny, wszyscy bowiem mogą wystartować w kantonie Gryzonia. W rozgrywanej w Szwajcarii imprezie rokrocznie bierze udział ponad 14 000 zawodników, a listy startowe zapełniają się na długo przed zawodami. Tradycyjnie rozgrywane są one w każdą drugą niedzielę marca, nie inaczej będzie zresztą i w tym roku, bo kolejna edycja tej prestiżowej imprezy zaplanowana jest na 13 marca. Start już o 7.30, a cały maratoński bieg transmitowała będzie telewizja Sportklub.

W tym roku Engadin Skimarathon odbędzie się już po raz 52., ale pierwszy od lat na zmienionej nieco trasie. Mniej więcej w połowie dystansu przebudowano jeden o odcinków, udrażniając go, co w efekcie ma usprawnić i upłynnić ściganie. W Pontresinie cała stawka przeprawi się przez potok Ova da Roseg za pomocą specjalnie wybudowanego mostu i pozostanie na lewym brzegu strumienia. W pobliżu słynnego kościoła San Gian w Celerinie powstała dodatkowo nowa pętla, a tuż za nią zawodnicy powrócą na stary szlak i będą kontynuowali walkę aż do mety w Samedan.

Rozgrywane w niedzielę zawody to najdłuższy, największy i najbardziej prestiżowy szwajcarski maraton biegowy rozgrywany techniką dowolną. Od wielu lat zaliczany jest on do cyklu Worldloppet, największych narciarskich maratonów na świecie, do którego należy również nasz Bieg Piastów. Tradycyjnie trasa Engadin Skimarathonu zaczyna się na przełęczy Maloja, leżącej 1815 m n.p.m. i prowadzi w pobliżu jezior Sils i Silvaplana, obok kultowego Sankt Moritz, przez Stazerwald, Pontresinę aż do mety w Samedan.

Pierwsza edycja biegu miała miejsce w 1969 roku i zakończyła się zwycięstwem Szwajcarów, Karla Wagenführa oraz Rity Czech. Miejscowi przez wiele lat wygrywali zresztą także kolejne starty. W rywalizacji mężczyzn pierwszym nie-Helwetem, który stanął tu na najwyższym stopniu podium był w 1980 roku Szwed Ola Hassis, wśród kobiet dominacja miejscowych była jeszcze dłuższa, aż do 1990 roku tylko jedna zawodniczka spoza Szwajcarii zdołała bowiem zdobyć tu laur zwycięzcy. Przez kolejne trzy dekady impreza mocno się umiędzynarodowiła, a triumfowali w niej przedstawiciele wielu krajów, ostatnie lata to jednak znów wyraźniejsza dominacja Helwetów.

W poprzedniej edycji, rozgrywanej w 2019, na najwyższym stopniu podium uplasowali się Nathalie von Siebenthal oraz Dario Cologna, dla którego był to już czwarty triumf w tej imprezie. Przed rokiem zawody zostały odwołane z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Był to dopiero drugi przypadek w historii, kiedy bieg nie doszedł do skutku, poprzedni miał miejsce w 1991 roku – wtedy nie odbył się wskutek perturbacji związanych ze złą pogodą.

Engadin Skimarathon w niedziele 13 marca o godz. 7.30 na żywo w Sportklubie! ZOBACZ WIDEO: Myśli o NBA kuszą! – wywiad z Adamem Waczyńskim
Czy będziesz oglądał Engadin Skimarathon w Sportklubie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×