Cały świat widział, co zrobił Dudek. To był cud w Stambule

Zdjęcie okładkowe artykułu: YouTube / UEFA / Screeny z finału Ligi Mistrzów z 2005 roku
YouTube / UEFA / Screeny z finału Ligi Mistrzów z 2005 roku

Dokładnie w sobotę mija 19 lat od słynnego "Dudek dance" w finale Ligi Mistrzów. O Polaku mówił wówczas cały świat i przeszedł do historii piłki nożnej. Liverpool po rzutach karnych wygrał z AC Milanem.

To był niezwykły finał. AC Milan do przerwy prowadził z Liverpoolem 3:0. Sam Carlo Ancelotti, ówczesny trener Milanu, przyznał po wielu latach, że to była najlepsza połowa w wykonaniu jego drużyny w całej karierze.

Nikt się nie spodziewał, że ten mecz zakończy się innym wynikiem niż zwycięstwem Milanu. Jednak między 54. a 60. minutą wydarzył się cud. Najpierw gola strzelił Steven Gerrard, a po chwili Vladimir Smicer dołożył kolejne trafienie. Następnie The Reds wywalczyli rzut karny, który co prawda obronił Dida, ale dobitka Xabiego Alonso była już skuteczna.

Doszło do dogrywki, gdzie kosmiczną interwencją popisał się Dudek, broniąc z bliska strzał Andrija Szewczenko. "Ręka boska" - pisano po meczu o tej paradzie Polaka.

Jednak prawdziwy show Dudek dał w serii rzutów karnych, gdzie tańcząc na linii bramkowej starał się rozpraszać rywali. Udało się. Obronił dwie "jedenastki" - w tym decydującą Szewczenki - i Liverpool wygrał Ligę Mistrzów.

- Cały czas mam przeogromny sentyment do tego finału Ligi Mistrzów, który spokojnie możemy nazywać legendarnym. To chyba także najbardziej emocjonujący finał w historii Champions League. Jest mnóstwo kibiców, którzy doskonale pamiętają każdą minutę tego starcia. Oczywiście myślę tutaj o fanach Liverpoolu, bo tifosi Milanu raczej szybko wyrzucili z głowy ten koszmarny dla nich wieczór w Turcji. A ja? Za każdym razem kiedy przypominam sobie te emocje, zawsze mam gęsią skórkę! - mówił Dudek w rozmowie z "Faktem".

W sobotę mija 19 lat od tego meczu. Przypomnij sobie najważniejsze momenty z tego finału (film dostępny po kliknięciu).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty