W tym artykule dowiesz się o:
18 września w Las Vegas zakończyły się zawody Mr Olympia, uważane nieoficjalnie za mistrzostwa świata kulturystów. Po raz drugi w historii organizatorzy zrezygnowali z rywalizacji kobiet - Ms Olympia. Powodem było zbyt małe zainteresowanie wśród kulturystek.
Zawody Ms Olympia odbyły się po raz pierwszy w 1980 roku. Ponad 30 lat później na próżno było szukać kulturystek prezentujących podobne filigranowe, ale równocześnie lekko podkreślające mięśnie sylwetki.
Na kolejnych stronach zobaczysz i poznasz historie najlepszych kulturystek świata na przestrzeni ostatnich lat, w tym m.in. Cory Everson, Lendy Murray i Iris Kyle (w nawiasie lata, kiedy wygrywały zawody Ms Olympia).
Rachel McLish (1980, 1982)
W czasach szkolnych Rachel McLish była cheerleaderką. Kulturystyką zainteresowała się podczas studiów. Pracowała wówczas w klubie fitness w McAllen. Na scenie zadebiutowała w 1980 roku na mistrzostwach USA, wygrała je bez problemu.
Jeszcze w tym samym roku McLish zdecydowała się na start w pierwszych historii zawodach Ms Olympia i znów stanęła na najwyższym stopniu podium. W 1983 roku powtórzyła ten wyczyn. Podczas zawodów imponowała pięknymi, smukłymi zarysami sylwetki i wdziękiem osobistym.
Przez pięć lat od swojego debiutu żadna inna zawodniczka nie była na okładkach magazynów kulturystycznych tak często jak ona. Sławę zagwarantował jej również udział w kilku produkcjach filmowych. Ta najbardziej znana to rola w "Ravehawk".
Kike Elomaa (1981)
Kike Elomaa to najsłynniejsza kulturystka Finlandii w historii. W 1981 roku sięgnęła po zwycięstwo w Ms Olympia, rok później była druga.
Po zakończeniu kariery sportowej Elomaa zajęła się muzyką. Nagrała w sumie pięć płyt. Furory wielkiej nie zrobiła, więc postanowiła iść w innym kierunku.
W 2007 roku została wybrana do parlamentu fińskiego i z powodzeniem działa tam do dziś.
Carla Dunlap (1983)
Carla Dunlap przygodę ze sportem rozpoczynała od pływania synchronicznego. Miała wielki talent, w 1977 roku sięgnęła po złoty medal drużynowych mistrzostw kraju. W 1979 roku Amerykanka dała się namówić na zmianę dyscypliny i tak wylądowała w kulturystyce.
Dunlap dopiero zaczynała pracę na siłowni, ale to wystarczyło, aby w debiutanckich zawodach amatorskich zajęła piąte miejsce. Pierwsze poważne sukcesy przyszły w 1981 i 1982 roku, gdy wygrała mistrzostwa USA, ale to rok 1983 był dla niej wyjątkowy.
Amerykanka odważyła się na start w Ms Olympia. O złoty medal rywalizowała z Rachel McLish. Wygrała i zyskała światową sławę. W kolejnych sezonach Dunlap wygrywała różne imprezy, ale nie były one już tak prestiżowe.
Na koniec warto dodać, że Dunlap przeszła do historii jako jedyna zawodniczka, która startowała w zawodach kulturystycznych w latach 70., 80. i 90. W 1999 roku sportsmenka trafiła do Galerii Sław IFBB.
Cory Everson (1984-89)
W latach 1984-89 Cory Everson nie miała sobie równych na świecie. Amerykanka zdominowała Ms Olympia, stając na najwyższym stopniu podium aż sześć razy z rzędu. Jednocześnie zyskała przydomek "female Arnold" ("żeński Arnold").
Everson po zakończeniu kariery próbowała sił w aktorstwie i całkiem nieźle jej to wychodziło. Pierwszą główną rolę zagrała u boku Jean-Claude'a Van Damme'a w filmie "Podwójne uderzenie". Później pojawiła się jeszcze m.in. w "Urodzeni Mordercy" (1994 r.) i "Ballistic" (1995 r.).
Everson znana jest z aktywności w agencji adopcyjnej "Nightlight Christian Adoptions", która zajmuje się sprowadzaniem do USA sierot z Rosji i Białorusi w celu znalezienia im rodzin zastępczych. Sama adoptowała trójkę dzieci.
Lenda Murray (1990-1995, 2002-2003)
Lenda Murray to jedna z najbardziej utytułowanych kulturystek w historii. Karierę zaczynała w 1985 roku. Szybko przebiła się do światowej czołówki, wygrywając po drodze szereg regionalnych i krajowych zawodów.
Prawdziwą furorę Amerykanka robiła w latach 90., gdy sześć razy z rzędu wygrała zawody Ms Olympia w kategorii "open". Wyczyn ten powtórzyła w latach 2002 i 2003 po czteroletniej przerwie od startów.
Dziś Murray ma siłownię w Virginia Beach, dorabia jako trener personalny dla profesjonalnych sportowców. Organizuje również co roku zawody kulturystyczne Lenda Murray Bodybuilding na uniwersytecie Norfolk.
Kim Chizevsky (1996-1999)
Kim Chizevsky od najmłodszych lat była bardzo aktywna sportowo. Reprezentowała swoją szkołę m.in. w koszykówce, siatkówce, biegach krótkodystansowych, a nawet rzucie dyskiem i skoku w dal.
Przygodę z siłownią zaczynała od aerobiku. Na kulturystykę namówił ją jej późniejszy mąż, Chad Nicholls. To pod jego okiem przygotowywała się do pierwszych zawodów. Szybkie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej sprawiły, że dostała się na Ms Olympia.
Największe laury Amerykanka zebrała w 1996 roku. Po triumfach w Ms International i Ms Olympia stała się pierwszą zawodniczką, która zgarnęła te dwa prestiżowe tytuły w jednym roku. Mistrzostwa świata IFBB Pro wygrywała jeszcze dwa razy.
Ze sceny zeszła w 1999 roku. Według wtajemniczonych powodem była dyskryminacja mocno umięśnionych kobiet w tym sporcie i propagowanie bardziej kobiecych, a mniej muskularnych sylwetek. Chizevsky uważana była za jedną z najbardziej umięśnionych kulturystek wszech czasów.
Juliette Bergmann (2001)
Juliette Bergmann w dzieciństwie straciła dwóch braci. Jak twierdzi, to ukształtowało jej charakter, stała się bardziej zdyscyplinowana i odpowiedzialna. Na siłownię zapisała się w 1981 roku, bo chciała schudnąć.
Po sukcesach na arenie krajowej i międzynarodowej Holenderka musiała zawiesić karierę. Kulturystka została pogryziona przez dobermana, doznała bardzo poważnych obrażeń. Jej rekonwalescencja trwała kilka lat. W tym czasie pracowała jako sędzia IFBB.
Na scenę Bergmann wróciła w 2001 roku. Ciężka praca na siłowni pomogła spełnić jej marzenia i zawodniczka wygrała zawody Ms Olympia w klasyfikacji ogólnej. W 2002 i 2003 roku z kolei była najlepsza, ale tylko w kategorii lekkiej.
Obecnie holenderska kulturystka zajmuje się własnym biurem podróży i zwiedza świat. Oczywiście wciąż aktywnie ćwiczy na siłowni.
Iris Kyle (2004, 2006-2014)
Iris Kyle to fenomen na skalę światową. W 2014 roku, gdy zawody Ms Olympia były rozgrywane po raz ostatni, wygrała po raz dziesiąty i tym samym wyśrubowała rekord wszech czasów. W sumie na scenie 42-latka zdobyła 17 tytułów IFBB i nie zamierza na tym zaprzestać. Niedawno wróciła do rywalizacji.
Amerykanka zakochała się w kulturystyce, gdy zobaczyła zdjęcie Lendy Murray na początku lat 90. - Byłam pod ogromnym wrażeniem. Wycięłam jej fotkę z gazety i powiesiłam na lodówce. Od tego momentu moim celem było osiągnięcie takie samej sylwetki - wspominała po latach.
Kylie jest zagorzałą baptystką. Każdy dzień rozpoczyna od modlitwy i czytania Biblii. Z zawodu jest agentką nieruchomości, ale jej główne źródło dochodu to treningi personalne oraz kawiarnia w Las Vegas. Amerykanka potrafi mówić w trzech językach: oprócz angielskiego zna niemiecki i hiszpański.
Yaxeni Oriquen (2005)
Yaxeni Oriquen zadebiutowała w zawodach kulturystycznych w 1989 roku. Na poważnie mogła się zająć tą dyscypliną jednak dopiero po przeprowadzce do USA.
W latach 2002-2012 Wenezuelka pięć razy wygrywała Ms International, ale to triumf w Ms Olympia w 2005 roku przyniósł jej rozgłos. Na zawodach największe wrażenia na ekspertach robiły jej ogromne ramiona.
Obecnie Oriquen pracuje jako trener personalny.