Historyczny sukces reprezentantki Polski. Została mistrzynią Europy!

Ogromny sukces w środę odniosła Monika Soćko. Reprezentantka Polski zapisała na swoim koncie mistrzostwo Europy kobiet w szachach. Turniej zakończyła bez porażki!

Mateusz Domański
Monika Soćko Newspix / JACEK PRONDZYNSKI/FOTOPYK/NEWSPIX.PL / Monika Soćko
Monika Soćko jest pierwszą w historii reprezentantką Polski, która wywalczyła złoty medal szachowych mistrzostw Europy. Zawodniczka wygrała sześć partii, a pięć zremisowała.

"Medal zapewniła sobie, kończąc swoją środową partię jako jedna z pierwszych tego dnia, po ośmiu posunięciach" - donosi PAP.

Kolejność na podium rozstrzygnął bezpośredni pojedynek Gunay Mammadzada - Aleksandra Malcewska. Padł w nim remis, co było równoznaczne z tytułem dla Soćko, ośmiokrotnej mistrzyni Polski.

Dla 44-latki to bez wątpienia życiowy sukces. Do tej pory w mistrzostwach Europy uczestniczyła 12 razy. W tych zmaganiach zdobyła wcześniej jeden brązowy medal - w 2010 roku.

Jest to pierwszy złoty medal dla Polski w mistrzostwach Europy, które są rozgrywane od 2000 roku. Przed rokiem po brązowy krążek w rumuńskim Jassy sięgnąć zdołała Oliwia Kiołbasa.