Szermierka. Aleksandra Zamachowska wygrała, Renata Knapik-Miazga trzecia. Polskie podium PŚ szpadzistek w Hawanie!

Fantastyczny początek 2020 roku w wykonaniu polskich szpadzistek! W zawodach Pucharu Świata w kubańskiej Hawanie zwyciężyła Aleksandra Zamachowska, a na najniższym stopniu podium stanęła Renata Knapik-Miazga.

Kuba Cimoszko
Aleksandra Zamachowska i Renata Knapik-Miazga w półfinałowej walce PŚ w Hawanie PAP/EPA / Ernesto Mastrascusa / Na zdjęciu: Aleksandra Zamachowska i Renata Knapik-Miazga w półfinałowej walce PŚ w Hawanie
To były jej zawody! Aleksandra Zamachowska zaskoczyła podczas Pucharu Świata szpadzistek w kubańskiej Hawanie. Chociaż gdy doszła do finału, to zwycięstwo wydawało się poza zasięgiem. Naprzeciw stanęła bowiem słynna Rumunka Ana Maria Popescu (multimedalistka wielkich imprez, obecnie 3. miejsce na świecie w rankingu FIE - przyp. red.). Zawodniczka AZS AWF Kraków walczyła jednak kapitalnie, dzięki czemu wygrała i pokazała, że notowania nic nie znaczą.

To był pierwszy indywidualny triumf 24-latki w zawodach tej rangi. Droga do niego nie była jednak łatwa. Zaczęło się bowiem od bardzo wyrównanych pojedynków z Amerykanką Anną van Brumen (15:14) oraz Niemką Alexandrą Ndolo (15:13). Później w pokonanym polu zostawiła Francuzkę Coraline Vitalis i Rumunkę Amalię Tataran, a w półfinale wygrała "bratobójcze" starcie ze swoją koleżanką klubową Renatą Knapik-Miazgą.

Warto zaznaczyć, że dla Zamachowskiej zwycięstwo w stolicy Kuby było drugim indywidualnym podium PŚ w karierze (wcześniej zajęła 3. miejsce podczas zawodów w Barcelonie w lutym 2019 roku - przyp. red.). Z kolei Knapik-Miazga stanęła na jego najniższym stopniu już po raz czwarty.

Polki walczyć będą jeszcze w turnieju drużynowym. Nasze reprezentantki są zresztą jego głównym faworytem, ponieważ przystąpią z pozycji liderek rankingu FIE.

Czy liczysz, że polscy szermierzy zdobędą chociaż jeden indywidualny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio?