Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się od 23 czerwca do 2 lipca w Krakowie, miastach Małopolski i poza tym regionem. Zawody pingpongowe rozgrywane będą w Hutnik Arena w konkurencjach olimpijskich: singlu i drużynówce kobiet i mężczyzn oraz mikście. Gra deblowa będzie częścią rywalizacji zespołowej.
Najważniejszą informacją dla uczestników zmagań w Krakowie jest bezpośredni awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu dla złotych medalistów gry mieszanej.
Głównymi trenerami polskiej reprezentacji są Tomasz Krzeszewski (mężczyźni) i Marcin Kusiński (kobiety), zaś najlepsza obecnie zawodniczka Natalia Bajor przygotowuje się do IO 2024 pod okiem Zbigniewa Nęcka.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?
Niecałe dwa tygodnie później, od 14 do 23 lipca, kolejną wielką imprezę zorganizuje kierowany przez prezesa Dariusza Szumachera Polski Związek Tenisa Stołowego. W gliwickiej Arenie zagrają najlepsi kadeci (do lat 15) i juniorzy (do lat 19) z całej Europy. Dla Biało-Czerwonych to będzie szczególne wydarzenie, gdyż przed własną publicznością staną do walki w roli faworytów w kilku konkurencjach.
Młodzi polscy tenisiści świetnie spisali się w ubiegłorocznych MEJiK w Belgradzie oraz MŚJiK w Tunisie, z których przywieźli worek medali. W Gliwicach oczy fanów zwrócone będą szczególnie na Miłosza Redzimskiego, Natalię Bogdanowicz i drużyny juniorskie.
W ramach przygotowań do ME podopieczni szkoleniowców reprezentacji (juniorkami opiekuje się Alan Woś, a juniorami Patryk Jendrzejewski) zagrają m.in. w prestiżowym turnieju - WTT Youth Contender Władysławowo w hali COS OPO Cetniewo. Turniej odbędzie się od 27 marca do 2 kwietnia.
Najważniejszą seniorską imprezą roku będą Indywidualne Mistrzostwa Świata w Durbanie (20-28 maja). Nigdy wcześniej Republika Południowa Afryki nie organizowała pingpongowych zawodów tej rangi. Zresztą ostatni raz MŚ na tym kontynencie odbyły się w... 1939 roku w Kairze. W ramach rekonesansu światowa czołówka w przyszłym tygodniu zagra w Durbanie w WTT Contender (wystąpi tam Bajor).
W styczniu rozpoczynają się także eliminacje do Drużynowych Mistrzostw Europy. Polacy zagrają w grupie z Portugalią (6 stycznia w Poznaniu) i Danią (12 stycznia w Gdańsku), później rewanże na wyjazdach. Polki awans do turnieju finałowego w Malmoe (10-17 września) mają zapewniony, gdyż zawieszona w strukturach międzynarodowych Białoruś nie może uczestniczyć w kwalifikacjach.
W tenisie stołowym osób niepełnosprawnych, w którym Polacy od lat odnoszą ogromne sukcesy, najważniejszym turniejem będą wrześniowe Mistrzostwa Europy w angielskim Sheffield.
Kadra narodowa prowadzona przez trenera Andrzeja Ochala wcześniej weźmie udział w kilku zawodach, m.in. ITTF Fa20 Polish Para Open 2023 Władysławo w COS OPO Cetniewo.
A już wkrótce polskie kluby zagrają w ćwierćfinałach Ligi Mistrzyń (Enea Siarkopol Tarnobrzeg), Pucharu Europy (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz, Dekorglass Działdowo) i turnieju finałowym Europe Trophy (Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów).
Najważniejsze imprezy w tenisie stołowym w 2023 roku:
06.01 El. DME mężczyzn Polska - Portugalia (Poznań)
12.01 El. DME mężczyzn Polska - Dania (Gdańsk)
27.03-02.04 WTT Youth Contender Władysławowo (Cetniewo)
20-28.05 Indywidualne Mistrzostwa Świata (Durban)
26-28.05 ITTF Fa20 Polish Para Open 2023 Władysławowo (Cetniewo)
23.06-02.07 Igrzyska Europejskie (Kraków)
14-23.07 Mistrzostwa Europy Juniorów i Kadetów (Gliwice)
04-09.09 Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych (Sheffield)
10-17.09 Drużynowe Mistrzostwa Europy (Malmoe)
29.09-01.10 TOP 10 juniorów i kadetów (Bukareszt)
26.11-03.12 Mistrzostwa Świata Juniorów i Kadetów (Nova Gorica, Słowenia)
Czytaj także:
- Po 35 latach w Tarnobrzegu wciąż ma apetyt na sukcesy
- Pokonanie Chińczyków jest ich celem