Polki z szansami na drugie złoto

Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Zuzanna Wielgos i Anna Brzyska
Materiały prasowe / PZTS / Na zdjęciu: Zuzanna Wielgos i Anna Brzyska

Olimpijka Zuzanna Wielgos i Anna Brzyska mają szansę na drugi z rzędu złoty medal juniorskich mistrzostw Europy w deblu. Turniej U-19 i U-15 rozpoczyna się w piątek w Malmoe.

W tym artykule dowiesz się o:

Niektórzy z naszych reprezentantów startowali już w tym roku w młodzieżowych ME (U-21) w Skopje. Brylowali w nich Miłosz Redzimski i Maciej Kubik, finaliści gry pojedynczej (wygrał pierwszy z wymienionych), którzy wspólnie sięgnęli po tytuł w podwójnej. Kubik wywalczył też srebro w mikście z Anną Brzyską.

W szwedzkich zawodach zabraknie obydwu pingpongistów; Redzimski przygotowuje się do olimpijskiego debiutu, zaś Kubik skończył wiek juniora. Pod ich nieobecność, w kategorii U-19 oczy kibiców zwrócone będą m.in. na broniącą tytułu parę Wielgos/Brzyska, czy Mateusza Zalewskiego.

- Jesteśmy w ścisłej czołówce europejskiej w sporcie młodzieżowym i myślę, że uda nam się to potwierdzić w Szwecji. Nie chcę mówić o konkretach dotyczących oczekiwań, aby młodzież pojechała na zawody bez zbędnego balastu psychicznego – mówi Stefan Dryszel, wieloletni dyrektor sportowy PZTS, a wcześniej utytułowany zawodnik i trener seniorskiej kadry narodowej.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ma 41 lat i jej uroda wciąż jest zniewalająca

W tegorocznych MME w Macedonii Północnej blisko podium była m.in. Wielgos, osiągając ćwierćfinał w singlu, deblu z Brzyską oraz mikście z Redzimskim. Kilka tygodni później, wspólnie z Natalią Bajor i siostrami Węgrzyn (Anną i Katarzyną), zdobyła awans na igrzyska olimpijskie. Do Paryża poleci niemal prosto z Malmoe.

- Już czwarty raz wystartuję w indywidualnych ME juniorów, a łącznie w czempionacie kontynentu grałam sześciokrotnie. Złoto zdobyłam w juniorkach z Anią Brzyską w deblu i drużynowo, a także w mikście z Samuelem Kulczyckim w U-21 – powiedziała 18-letnia Wielgos, na co dzień trenująca pod okiem tercetu: Karol Paśko, Tomasz Lewandowski, Dominika Wołowiec.

Ogromnym dorobkiem medalowym i doświadczeniem może poszczycić się także inna zawodniczka z rocznika 2005, Brzyska: - W sumie mam na koncie dziewięć medali w ME, począwszy od kadetów. Turniej w Szwecji będzie moim już 10. tej rangi. W singlu w U-19 dwa razy odpadłam w ćwierćfinale, a w tym roku byłam trzecia w ME U-21 – przyznała; jej szkoleniowcami są Mateusz Czernik, Łukasz Adamski i Konrad Zieliński.

W juniorach, pod nieobecność wspomnianego Redzimskiego, najwyżej rozstawieni są trzej Rumuni Iulian Chirita, Darius Movileanu, Andrei Istrate, a za nimi plasuje się Zalewski.

- W kadetach tylko raz startowałem w ME, a w juniorach już po raz czwarty. Po srebrnym krążku drużynowo w 2022 roku, czekam na pierwszy medal indywidualnie. Wcześniej barierą była 1/8 finału – stwierdził Zalewski, trenujący przez ostatnie 8 lat z Lucjanem Błaszczykiem w ośrodku w Drzonkowie. Po zmianie klubu na Global Pharma Orlicz Suchedniów, przeprowadził się do Grodziska Mazowieckiego, gdzie trenerami są Tomasz Redzimski, Paweł Fertikowski i Zbigniew Grześlak.

W kadetach największe szanse na lokaty medalowe przyznaje się Patrykowi Żyworonkowi, Katarzynie Rajkowskiej i Samuelowi Michnie. Rok temu w Gliwicach Żyworonek zdobył złoto w duecie z Mateuszem Sakowiczem (jest już juniorem, ale nie zakwalifikował się do kadry), srebro w singlu i mikście z Francuzką Gaetane Bled.

Łącznie w skandynawskich ME zagra 540 tenisistów stołowych, w tym 18 biało-czerwonych. Turniej rozpocznie się od drużynówki, w której wszystkie cztery polskie zespoły są rozstawione na pozycjach 1-2.

Skład reprezentacji Polski:

kadeci Patryk Żyworonek, Samuel Michna, Aleks Pakuła, Jan Mrugała
kadetki Katarzyna Rajkowska, Wanessa Kulczycka, Maja Łakoma, Emilia Twardawa

juniorzy Mateusz Zalewski, Marcel Błaszczyk, Dawid Michna, Alan Kulczycki, Rafał Formela
juniorki Zuzanna Wielgos, Natalia Bogdanowicz, Anna Brzyska, Karolina Hołda, Zuzanna Pawelec

debel
S.Michna/Żyworonek, Pakuła/Mrugała, W.Kulczycka/Twardawa, Łakoma/Litwinka Deimante Adlyte, Rajkowska/Czeszka Hanka Kodetova

Błaszczyk/A.Kulczycki, D.Michna/Chorwat Luka Zlatkov, Zalewski/Chorwat Borna Petek, Formela/Czech Vit Kadlec; Wielgos/Brzyska, Pawelec/Bułgarka Wiktoria Persowa, Hołda/Chorwatka Bruna Borovec, Bogdanowicz/Francuzka Elise Pujol

mikst
Mrugała/Twardawa, Pakuła/Rajkowska, S.Michna/Łakoma, Żyworonek/Niemka Josephina Neumann, W.Kulczycka/Chorwat Filip Racak

Zalewski/Brzyska, D.Michna/Hołda, Błaszczyk/Wielgos, Kulczycki/Mołdawianka Alexandra Chiriacova, Formela/Ukrainka Olha Ponko, Bogdanowicz/Chorwat Borna Petek, Pawelec/Hiszpan Hector Saavedra.

Komentarze (0)