Najlepszy występ w historii igrzysk

Getty Images / Alex Slitz / Na zdjęciu od lewej: Piotr Grudzień i Patryk Chojnowski
Getty Images / Alex Slitz / Na zdjęciu od lewej: Piotr Grudzień i Patryk Chojnowski

8 medali, w tym połowa z najcenniejszego kruszcu – to był najlepszy wystąp polskich pingpongistów w historii igrzysk paralimpijskich.

- Osiągnęliśmy w Paryżu bardzo duży sukces. Jeszcze przed ostatnim dniem rywalizacji i meczami półfinałowym oraz finałowym Karoliny Pęk mogliśmy cieszyć się z najlepszego wyniku w turnieju paralimpijskim tenisistów stołowych - mówił Andrzej Ochal, główny trener reprezentacji Biało-Czerwonych.

W singlu po złoto sięgnęli: w klasie MS 2 Rafał Czuper (zawodnicy grający na wózkach), WS 9 Karolina Pęk i MS10 Patryk Chojnowski, zaś w grze deblowej MD18 triumfowali Piotr Grudzień i Chojnowski.

- Rafał Czuper wygrał igrzyska po raz pierwszy i to zwycięstwo jest dla niego spełnieniem marzeń. Patryk Chojnowski potwierdził, że jest od wielu lat numerem jeden na świecie. Łącznie zdobył w Paryżu dwa złote medale, zaś Karolina Pęk wywalczyła trzy krążki - dodał szkoleniowiec.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Piękna pogoda i basen. Tak wypoczywał polski siatkarz

Zarówno w 2016, jak i 2021 roku w finale IP Czuper przegrywał z Fabienem Lamirault. Przed swoją widownią Francuz poniósł porażkę w półfinale z Jirzim Suchankiem, którego w finale pokonał Polak.

Pasjonujący przebieg miał pojedynek o złoto Chojnowskiego z Chińczykiem Hao Lianem. Polak nie wykorzystał piłek setowych w czwartej partii, zaś w ostatniej piątej Azjata miał meczbole. Od stanu 7:10 nasz zawodnik wygrał pięć kolejnych akcji i triumfował po horrorze 12:10. W ten sposób po raz 3. w karierze został mistrzem paralimpijskim wśród niepełnosprawnych.

Srebro zdobyła w WS 10 Natalia Partyka, a brąz: WS 1-2 Dorota Bucław, debel WS 20 Pęk i Partyka, mikst XD 17 Pęk i Grudzień.

- Medal Doroty Bucław był największą niespodzianką, ponieważ walczyła ona w łączonej klasie 1-2, a gra na co dzień w klasie 1. "Dwójka" to osoby bardziej sprawne. Natalia Partyka zagrała bardzo dobre zawody i zdobyła swój 11. i 12. medal paralimpijski. Z kolei Karolina Pęk stanęła na podium w każdej konkurencji, potwierdzając świetne przygotowanie - powiedział Andrzej Ochal; z jednym z jego asystentów, Xu Kaiem, Karolina Pęk trenowała m.in. w Singapurze.

To były pierwsze igrzyska, w których zmagania drużynowego zastąpiły gry podwójne, tj. deble i miksty. - W niektórych sytuacjach jest trudniej, ponieważ nie mogli na przykład razem zagrać Patryk Chojnowski i Igor Misztal. Obaj są z klasy 10, a w deblu łączna suma klas nie może przekroczyć 18. Wspólnie wystąpili więc Patryk i Piotr Grudzień w klasie 18, sięgając po tytuł - przyznał trener.

Reprezentanci Polski byli blisko kolejnych medali. Do ćwierćfinałów w singlu dotarli Igor Misztal w MS 10 (1:3 z Lianem Hao) i Katarzyna Marszał w WS6 (0:3 z Ukrainką Maryną Łytowczenko).

Na miejscach 5-8 sklasyfikowani zostali także Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk w MD 4 oraz Maksym Chudzicki i Igor Misztal w MD 18. Ponieśli porażki – odpowiednio – z francuskim duetem Fabien Lamirault/Julien Michaud 2:3 i chińskim Chaodong Liu/Yiqing Zhao 1:3.

Wyniki:

Gra pojedyncza:
WS 9 Karolina Pęk – złoty medal
Finał Guiyan Xiong (Chiny) 3:2
Półfinał Alexa Szvitacs (Węgry) 3:0
Ćwierćfinał Jingdian Mao (Chiny) 3:0

MS 2 Rafał Czuper – złoty medal
Finał Jirzi Suchanek (Czechy) 3:1
Półfinał Cha Soo Yong (Korea Płd.) 3:1
Ćwierćfinał Federico Crossara (Włochy) 3:1
1/8 finału Julien Michaud (Francja) 3:0

MS 10 Patryk Chojnowski – złoty medal
Finał Hao Lian (Chiny) 3:2
Półfinał Mateo Boheas (Francja) 3:1
Ćwierćfinał Claudio Massad (Brazylia) 3:0

WS 10 Natalia Partyka – srebrny medal
Finał Qian Yian (Australia) 0:3
Półfinał Shiau Wen Tian (Tajwan) 3:2
Ćwierćfinał Merve Demir (Turcja) 3:0

WS 1-2 Dorota Bucław – brązowy medal
Półfinał Giada Rossi (Włochy) 2:3
Ćwierćfinał Catia Oliveira (Brazylia) 3:1
1/8 finału Hayley Sands (Australia) 3:0

Gra podwójna:
MD 18 Piotr Grudzień/Patryk Chojnowski – złoty medal
Finał Chaodong Liu/Yiqing Zhao (Chiny) 3:0
Półfinał Hao Lian/Shuai Zhao (Chiny) 3:1
Ćwierćfinał Emil Andersson/Daniel Gustafsson (Szwecja) 3:1
1/8 finału Mahiro Funayama/Katsuyoshi Yagi (Japonia) 3:1

WD 20 Karolina Pęk/Natalia Partyka – brązowy medal
Półfinał Tzu Yu Lin/Shiau Wen Tian (Tajwan) 0:3
Ćwierćfinał Hou Chunxiao/Xiong Guiyan (Chiny) 3:2

XD 17 Karolina Pęk/Piotr Grudzień – brązowy medal
Półfinał Weinan Peng/Guiyan Xiong (Chiny) 2:3
ćwierćfinał Luiz Felipe Manara/Danielle Rauen (Brazylia) 3:2
1/8 finału Ivan Mai/Maryna Lytovchenko (Ukraina) 3:0

Źródło artykułu: Informacja prasowa