Trudne przeprawy wielkoszlemowych mistrzyń. Kolejna duża niespodzianka w Paryżu

W Rolandzie Garrosie 2022 od początku nie brakuje emocjonujących bojów. Trudne przeprawy mają za sobą Emma Raducanu, Wiktoria Azarenka i Bianca Andreescu. Odpadła rozstawiona z numerem piątym Estonka Anett Kontaveit.

Anett Kontaveit PAP/EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
Poniedziałek był drugim dniem Rolanda Garrosa 2022. Pogoda nie była najlepsza i spotkania były przerywane przez deszcz. Ostatecznie cztery mecze nie zostały dokończone, w tym starcie Madison Keys z Anną Kalinską (tenisistki rozegrały tylko trzy gemy). Zażarte bitwy mają za sobą trzy wielkoszlemowe mistrzynie.

Wiktoria Azarenka (WTA 15) zwyciężyła 6:7(7), 7:6(1), 6:2 Anę Bogdan (WTA 93). W pierwszym secie dwukrotna triumfatorka Australian Open zmarnowała prowadzenie 5:2 i trzy piłki setowe w tie breaku (przy 6-3). W drugiej partii Rumunka z 1:3 wyszła na 6:5 i serwowała po awans. Azarenka doprowadziła do tie breaka, w którym opanowała sytuację. W trzecim secie odskoczyła na 4:1 i nie dała sobie odebrać zwycięstwa.

W trwającym dwie godziny i 58 minut meczu miało miejsce 16 przełamań, z czego dziewięć dla Azarenki. Była liderka rankingu posłała 44 kończące uderzenia przy 40 niewymuszonych błędach. Bogdan zanotowano 40 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Kolejną rywalką Azarenki będzie Niemka Andrea Petković.

Emma Raducanu (WTA 12) wygrała 6:7(4), 7:5, 6:1 z Lindą Noskovą (WTA 184) w starciu nastolatek. W pierwszym secie mistrzyni US Open 2021 roztrwoniła prowadzenie 4:2. W drugiej partii 17-letnia Czeszka dwa razy miała przewagę przełamania (2:1 i 4:3). Brytyjka od stanu 6:7, 3:4 zdobyła 10 z 12 kolejnych gemów. W trwającym dwie godziny i 37 minut meczu Raducanu cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 17 break pointów.

Bianca Andreescu (WTA 72) pokonała 3:6, 7:5, 6:0 Ysaline Bonaventure (WTA 168). Triumfatorka US Open 2019 w pierwszym secie prowadziła 2:0, ale nie utrzymała przewagi. Kanadyjka odrodziła się ze stanu 3:6, 1:3. Od 4:5 w drugim secie zgarnęła dziewięć gemów z rzędu. W ciągu godziny i 59 minut oddała podanie pięć razy, a uzyskała siedem przełamań. W II rundzie Raducanu zmierzy się z mistrzynią olimpijską, Szwajcarką Belindą Bencić.

W turnieju nie ma już czterech tenisistek z Top 10 rankingu. Do Czeszki Barbory Krejcikovej, Tunezyjki Ons Jabeur i Hiszpanki Garbine Muguruzy dołączyła Anett Kontaveit (WTA 5), która przegrała 6:7(5), 5:7 z Ajlą Tomljanović (WTA 42). Estonka w obu setach odrabiała stratę przełamania. W pierwszym ruszyła w pogoń z 0:3, a w drugim podniosła się 2:4 i miała piłkę setową w 10. gemie. Jednak końcówki obu partii należały do Australijki.

W ciągu godziny i 52 minut Kontaveit zaserwowała siedem asów, ale wykorzystała tylko dwa z ośmiu break pointów. Tomljanović na przełamanie zamieniła trzy z pięciu szans. Australijce zanotowano 18 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Estonka miała 30 piłki wygrane bezpośrednio i 40 pomyłek. Dla Tomljanović jest to szóste zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, drugie odniesione na kortach Rolanda Garrosa. W 2014 roku w III rundzie wyeliminowała Agnieszkę Radwańską.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
poniedziałek, 23 maja

I runda gry pojedynczej kobiet:

Emma Raducanu (Wielka Brytania, 12) - Linda Noskova (Czechy, Q) 6:7(4), 7:5, 6:1
Wiktoria Azarenka (15) - Ana Bogdan (Rumunia) 6:7(7), 7:6(1), 6:2
Weronika Kudermetowa (29) - Lin Zhu (Chiny, Q) 6:4, 3:6, 6:3
Ajla Tomljanović (Australia) - Anett Kontaveit (Estonia, 5) 7:6(5), 7:5
Danka Kovinić (Czarnogóra) - Ludmiła Samsonowa (25) 2:6, 6:2, 6:1
Bianca Andreescu (Kanada) - Ysaline Bonaventure (Belgia, Q) 3:6, 7:5, 6:0
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) - Kristina Kucova (Słowacja) 4:6, 7:6(1), 6:2
Elsa Jacquemot (Francja, WC) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:3, 6:3
Leolia Jeanjean (Francja, WC) - Nuria Parrizas Diaz (Hiszpania) 6:4, 6:3