Trzy sety w meczu czeskiej gwiazdy. Szybkie wygrane Amerykanki i Łotyszki

Czeska tenisistka Karolina Pliskova nie uniknęła straty seta na otwarcie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2022. Pewnie w kolejnej rundzie zameldowały się Amerykanka Danielle Collins i Łotyszka Jelena Ostapenko.

Karolina Pliskova Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 8) w każdej z czterech wielkoszlemowych imprez doszła co najmniej do półfinału. W Rolandzie Garrosie taki rezultat zanotowała w 2017 roku. We wtorek na otwarcie 11. występu w Paryżu Czeszka pokonała 2:6, 6:3, 6:1 Tessah Andrianjafitrimo (WTA 141).

Francuzka zaliczyła cztery przełamania i prowadziła 6:2, 1:0. Od tego momentu Pliskova zdobyła 12 z 15 kolejnych gemów. W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu obie tenisistki miały po 14 break pointów. Czeszka pięć razy oddała podanie, a uzyskała siedem przełamań. Naliczono jej 39 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Andrianjafitrimo miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Pliskova jest finalistką US Open 2016 i Wimbledonu 2021. Obecny sezon rozpoczęła dopiero w marcu, a powodem była kontuzja prawej ręki. Pierwszy udany start zanotowała w ubiegłym tygodniu w Strasburgu, gdzie doszła do półfinału. Czeszka ma bilans tegorocznych meczów 6-7. W II rundzie zmierzy się z Leolią Jeanjean, kolejną Francuzką występującą z dziką kartą.

Danielle Collins (WTA 9) wróciła z 2:4 w drugim secie i wygrała 6:0, 6:4 z Wiktorią Tomową (WTA 140). W ciągu 71 minut Amerykanka odparła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała sześć z 10 szans na przełamanie. Finalistka tegorocznego Australian Open posłała 30 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Bułgarce zanotowano siedem piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Jelena Ostapenko (WTA 13) w 67 minut pokonała 6:1, 6:4 Lucię Bronzetti (WTA 73). Łotyszka prowadziła 6:1, 3:0. Straciła dwa gemy z rzędu, ale w drugim secie utrzymała przewagę jednego przełamania. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 38 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Włoszka miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i cztery pomyłki.

Kolejną rywalką Ostapenko będzie Alize Cornet (WTA 40), która w 58 minut rozbiła 6:2, 6:0 Misaki Doi (WTA 98). Francuzka obroniła jeden break point i zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu okazji. Jelena Rybakina (WTA 16) zwyciężyła 6:1, 5:7, 6:2 Arantxę Rus (WTA 78). Holenderka obroniła piłkę meczową w 10. gemie drugiego seta. W trzeciej partii z 0:2 wyrównała na 2:2, ale cztery kolejne gemy padły łupem Kazaszki.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
wtorek, 24 maja

I runda gry pojedynczej kobiet:

Karolina Pliskova (Czechy, 8) - Tessah Andrianjafitrimo (Francja, WC) 2:6, 6:3, 6:1
Danielle Collins (USA, 9) - Wiktoria Tomowa (Bułgaria, LL) 6:0, 6:4
Jelena Ostapenko (Łotwa, 13) - Lucia Bronzetti (Włochy) 6:1, 6:4
Jelena Rybakina (Kazachstan, 16) - Arantxa Rus (Holandia) 6:1, 5:7, 6:2
Jekaterina Aleksandrowa (30) - Greet Minnen (Belgia) 7:5, 6:3
Alize Cornet (Francja) - Misaki Doi (Japonia) 6:2, 6:0
Aleksandra Krunić (Serbia, Q) - Kamilla Rachimowa 6:4, 6:3
Katie Volynets (USA, WC) - Viktorija Golubić (Szwajcaria) 6:2, 2:6, 6:1