Gwiazda odpadła! Sensacja na kortach Rolanda Garrosa

Szokująca porażka Karoliny Pliskovej w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2022! Czeszka ma za sobą problemy zdrowotne i jest w słabej formie, ale odpadnięcie z Leolią Jeanjean, tenisistką notowaną na 227. miejscu, jest dużą sensacją.

Karolina Pliskova PAP/EPA / MOHAMMED BADRA / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 8) zmagała się z kontuzją ręki i sezon 2022 rozpoczęła dopiero w marcu. Z kolejnych turniejów odpadała błyskawicznie i dopiero przed Rolandem Garrosem pojawił się dla niej promyk nadziei. W Strasburgu awansowała do półfinału. Jednak w Paryżu wygrała tylko jeden mecz i to w trzech setach, z Tessah Andrianjafitrimo. W II rundzie była liderka rankingu sensacyjnie przegrała 2:6, 2:6 z Leolią Jeanjean (WTA 227), inną Francuzką występującą dzięki dzikiej karcie.

W ciągu 75 minut Jeanjean zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie. Francuzka posłała 17 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Pliskovej naliczono 21 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

Dla Pliskovej był to 11. występ w Rolandzie Garrosie. W 2017 roku doszła do półfinału. Poza tym ani razu nie awansowała dalej niż do III rundy. Czeszka jest finalistką US Open 2016 i Wimbledonu 2021. W swoim dorobku ma 16 singlowych tytułów w WTA Tour. Ostatni zdobyła w styczniu 2020 roku w Brisbane.

Dla 26-letniej Jeanjean jest to wielkoszlemowy debiut. Odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 i drugie nad rywalką z czołowej "50" rankingu. W I rundzie wyeliminowała Hiszpankę Nurię Parrizas-Diaz, notowaną na 45. pozycji.

Jessica Pegula (WTA 11) prowadziła 6:1, 5:1 z Anheliną Kalininą (WTA 36), ale potrzebny był trzeci set do rozstrzygnięcia tego meczu. Ukrainka obroniła trzy piłki meczowe w ósmym gemie drugiej partii. W decydującej odsłonie z 1:4 wyrównała na 4:4, ale do niespodzianki nie doszło. Amerykanka awans zapewniła sobie za ósmym meczbolem, piątym przy 5:4 w trzecim secie. Wygrała całe spotkanie 6:1, 5:7, 6:4 po dwóch godzinach i 26 minutach.

Obie tenisistki wypracowały sobie po 14 break pointów. Pegula cztery razy oddała podanie, a uzyskała siedem przełamań. Pokusiła się o 49 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach. Kalinina miała 36 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Amerykanka wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie ich meczów. Ukrainka była dwa razy górą w turniejach ITF w 2018 roku. W obecnym sezonie Pegula zwyciężyła w Australian Open po trzysetowej batalii. W Miami wygrała 6:0 pierwszy set i Kalinina skreczowała. Miały się jeszcze zmierzyć w Rzymie, ale Ukrainka oddała ten mecz walkowerem.

Kolejną rywalką Amerykanki będzie Tamara Zidansek (WTA 25). Słowenka w czwartek miała zmierzyć się z Mayar Sherif (WTA 49), która jednak wycofała się z powodu złamania stopy. W poprzedniej rundzie tenisistka z Kairu wyeliminowała Martę Kostiuk i jako pierwsza w historii Egipcjanka wygrała mecz w głównej drabince Rolanda Garrosa. Zidansek jest półfinalistką Rolanda Garrosa 2021.