Trzecia rakieta globu pokonana! Odprawiła ją groźna Czeszka po zdrowotnych przejściach

Kolejna tenisistka z Top 10 rankingu zakończyła występ w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2022! Greczynka Maria Sakkari uległa Czeszce Karolinie Muchovej, półfinalistce Australian Open 2021.

Maria Sakkari PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Maria Sakkari (WTA 3) w ostatnich miesiącach nie prezentuje się na zawodowych kortach zbyt dobrze. W marcu osiągnęła finał w Indian Wells, by następnie w Miami odpaść po pierwszym meczu. Na kortach ziemnych również nie może się odnaleźć.

Najlepiej Greczynka spisała się w Rzymie, gdzie doszła do ćwierćfinału. Z Rolanda Garrosa odpadła w II rundzie po porażce 6:7(5), 6:7(4) z Karoliną Muchovą (WTA 81). Czeszka jest półfinalistką Australian Open 2021. W tym roku zabrakło jej w Melbourne z powodu problemów zdrowotnych i dlatego jest tak nisko w rankingu.

W pierwszym secie Sakkari ruszyła w pogoń ze stanu 2:5. Obroniła siedem piłek setowych i doprowadziła do tie breaka. W nim prowadziła 4-3, by stracić cztery z pięciu kolejnych punktów. W drugiej partii Greczynka z 2:4 wyszła na 5:4. W tie breaku przegrywała 0-3, by później wyrównać na 4-4. Trzy ostatnie punkty padły łupem Muchovej.

Mecz trwał dwie godziny i 28 minut. Obie tenisistki zaliczyły po trzy przełamania. Muchova wypracowała sobie 16 break pointów, a Sakkari miała ich siedem. Czeszka pokusiła się o 34 kończące uderzenia przy 22 niewymuszonych błędach. Greczynce zanotowano 31 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek. Muchova wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie ich meczów. W ubiegłym sezonie Czeszka wyeliminowała Greczynkę w Madrycie.

Sakkari nie obroni punktów za ubiegłoroczny półfinał (taki wynik zanotowała też w US Open 2021). Muchova wyrównała swój najlepszy rezultat w Paryżu z ubiegłego sezonu. Czeszka odniosła szóste zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Dwa zanotowała w drodze do półfinału Australian Open 2021. Pokonała wtedy Karolinę Pliskovą i Ashleigh Barty. Nie był to jej jedyny bardzo dobry występ w wielkoszlemowym turnieju. Dwa razy awansowała do ćwierćfinału Wimbledonu (2019, 2021).

Muchova ostatni start w ubiegłym roku zanotowała we wrześniu podczas US Open. Miała problemy z mięśniami brzucha, które dały o sobie znać ponownie podczas przygotowań do nowego sezonu. Do rywalizacji wróciła w marcu w Miami. Przeszła dwie rundy, by następnie oddać walkowerem mecz z Naomi Osaką. Na kortach ziemnych w Madrycie i Rzymie Czeszka wygrała łącznie jedno spotkanie.

W Paryżu Muchova powalczy o 1/8 finału, a jej rywalką będzie Amanda Anisimova (WTA 28). Amerykanka pokonała 6:4, 6:1 Donnę Vekić (WTA 100). W ciągu 76 minut półfinalistka Rolanda Garrosa 2019 wykorzystała sześć z 10 break pointów. Posłała 22 kończące uderzenia przy 21 niewymuszonych błędach. Chorwatka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Cori Gauff (WTA 23) pokonała 6:1, 7:6(4) Alison van Uytvanck (WTA 60). W drugim secie Amerykanka wróciła ze stanu 3:5. W ciągu 86 minut wykorzystała sześć z 12 break pointów. Kaia Kanepi (WTA 46) wygrała 6:4, 6:4 z Beatriz Haddad Maią (WTA 48). Estonka w obu setach uzyskała po jednym przełamaniu.