Mamy kolejną sensację na Roland Garros

Simona Halep straciła szanse na sukces w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2022 w Paryżu! Rumuńska tenisistka została wyeliminowana przez 19-letnią Chinkę Qinwen Zheng. Odpadła też Danielle Collins, finalistka tegorocznego Australian Open.

Simona Halep PAP/EPA / MOHAMMED BADRA / Na zdjęciu: Simona Halep
Simona Halep (WTA 19) przeżywała katusze już w I rundzie Rolanda Garrosa. Seta urwała jej Niemka Nastasją Schunk. W czwartek Rumunka zakończyła występ w Paryżu. Mistrzyni imprezy z 2018 roku przegrała 6:2, 2:6, 1:6 z Qinwen Zheng (WTA 74). Dla 19-letniej Chinki jest to drugi wielkoszlemowy występ. W tegorocznym Australian Open dotarła do II rundy.

Halep uzyskała trzy przełamania i prowadziła 6:2, 2:1. Od tego momentu straciła 11 z 12 kolejnych gemów. W ciągu godziny i 56 minut Rumunka wykorzystała trzy z pięciu break pointów. Zheng na przełamanie zamieniła pięć z siedmiu okazji. Zdobyła 32 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Chinka posłała 28 kończących uderzeń przy 32 niewymuszonych błędach. Halep naliczono dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Odpadła Danielle Collins (WTA 9), która uległa 4:6, 3:6 swojej rodaczce Shelby Rogers (WTA 50). W pierwszym secie finalistka tegorocznego Australian Open z 0:4 wyrównała na 4:4, by stracić dwa kolejne gemy. W drugiej partii z 1:5 zbliżyła się na 3:5, ale nie odwróciła losów tej konfrontacji. Rogers, której trenerem jest Piotr Sierzputowski, wykorzystała drugą piłkę meczową. Wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Collins.

W ciągu 76 minut Rogers została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała sześć z 11 break pointów. Ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2016 i US Open 2020 spotkanie zakończyła z dorobkiem 12 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Collins zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek. Rogers odniosła szóste zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, drugie w tym roku. W styczniu w Adelajdzie odprawiła Greczynkę Marię Sakkari.

Madison Keys (WTA 22) wygrała 6:4, 7:6(3) z Caroline Garcią (WTA 79). W trwającym 92 minuty meczu Amerykanka wywalczyła 37 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a wykorzystała dwa z pięciu break pointów. Pokusiła się o 33 kończące uderzenia przy 21 niewymuszonych błędach. Na koncie Francuzki zapisano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Keys jest finalistką US Open 2017, a w Rolandzie Garrosie jej najlepszym wynikiem jest półfinał z 2018 roku.

Camila Giorgi (WTA 30) pokonała 6:3, 7:5 Julię Putincewą (WTA 37). W pierwszym secie Włoszka wróciła z 1:3. W drugim od 4:2 straciła trzy gemy, ale skruszyła opór Kazaszki. W ciągu 91 minut obie tenisistki miały po sześć break pointów. Giorgi dwa razy oddała podanie, a zaliczyła cztery przełamania.