Pięciosetowa bitwa Rafaela Nadala. Będzie wielki hit w ćwierćfinale!

Rafael Nadal wygrał pięciosetową bitwę z Felixem Augerem-Aliassime'em w IV rundzie wielkoszlemowego Roland Garros 2022. Tym samym w ćwierćfinale dojdzie do wyczekiwanego hitu - pierwszego od roku meczu Hiszpana z Novakiem Djokoviciem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Dla Rafaela Nadala nie był to zwyczajny mecz. W IV rundzie Roland Garros 2022 Hiszpan zmierzył się z podopiecznym jego wujka, Toniego Nadala, Felixem Augerem-Aliassime'em. Jak się okazało, dla tenisisty z Majorki był to też bardzo wymagający pojedynek. Aby pokonać Kanadyjczyka potrzebował pięciu setów (3:6, 6:3, 6:2, 3:6, 6:3) oraz czterech godzin i 20 minut gry.

Nadal źle rozpoczął niedzielne spotkanie. W pierwszym secie popełniał wiele nietypowych dla siebie błędów i w efekcie przegrał tę partię 3:6. W dwóch kolejnych jednak wzniósł się na wyższy poziom, przejął inicjatywę na korcie i oddał rywalowi tylko pięć gemów

Auger-Aliassime mógł poczuć się przytłoczony, ale otrząsnął się po dwóch nieudanych dla siebie setach. W czwartej odsłonie Kanadyjczyk znów skuteczniej serwował i częściej posyłał zagrania kończące. Wyszedł na prowadzenie 4:1 i ostatecznie zwyciężył w tej partii 6:3.

W piątym secie obaj walczyli o każdy punkt. Nadal narzucił niesamowicie wysokie tempo, Auger-Aliassime starał się dotrzymać mu kroku, lecz nie dał rady. W samej końcówce Hiszpan bowiem udowodnił, dlaczego jest królem kortów ziemnych i w ósmym gemie po serii genialnych akcji w obronie i spektakularnych minięć wywalczył przełamanie, po czym zakończył mecz.

Dla 35-letniego Nadala (w niedzielę trzy asy, sześć przełamań i 47 uderzeń wygrywających) to 46. w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału. Z kolei w 1/4 finału Rolanda Garrosa zameldował się 16. raz i poprawił swój bilans meczów w Paryżu na 109-3.

Tym samym w ćwierćfinale dojdzie do hitu. Nadal, 21-krotny mistrz wielkoszlemowy, w tym 13-krotny triumfator Rolanda Garrosa, zmierzy się z Novakiem Djokoviciem - 20-krotnym zwycięzcą imprez Wielkiego Szlema, a dwukrotnym w stolicy Francji. Będzie to 59. mecz pomiędzy tymi tenisistami. Bilans wynosi 30-28 dla Serba, który wygrał ich ostatni starcie - w półfinale zeszłorocznej edycji paryskiego turnieju.

Do ćwierćfinału awansował również Alexander Zverev. Niemiec zaserwował sześć asów, wykorzystał osiem z dziewięciu break pointów, posłał 37 uderzeń kończących i po dwóch godzinach oraz 45 minutach gry pokonał 7:6(11), 7:5, 6:3 kwalifikanta, Bernabe Zapatę.

25-letni Zverev czwarty raz w karierze znalazł się w 1/4 finału Rolanda Garrosa. Ogółem to dla niego ósmy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Jego kolejnym rywalem będzie lepszy z pary Karen Chaczanow - Carlos Alcaraz.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 43,6 mln euro
niedziela, 29 maja

IV runda gry pojedynczej:

Alexander Zverev (Niemcy, 3) - Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania, Q) 7:6(11), 7:5, 6:3
Rafael Nadal (Hiszpania, 5) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9) 3:6, 6:3, 6:2, 3:6, 6:3