Znamy finalistki turnieju w Den Bosch. Tie break i set do zera w meczu faworytki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka

W meczu Aryny Sabalenki z amerykańską tenisistką Shelby Rogers był tie break i set do zera. Jekaterina Aleksandrowa awansowała do finału turnieju WTA 250 na trawie w Den Bosch.

W sobotę rozegrane zostały półfinały turnieju w Den Bosch. W finale zameldowała się najwyżej rozstawiona Aryna Sabalenka (WTA 6), która pokonała 7:6(6), 6:0 Shelby Rogers. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Amerykanka wcześniej wyeliminowała m.in. Kazaszkę Jelenę Rybakinę.

W pierwszym secie Rogers z 2:4 wyszła na 6:5, by w 12. gemie oddać podanie. W tie breaku od 5-3 zdobyła trzy punkty, ale zmarnowała piłkę setową. Końcówka należała do Sabalenki. Na początku drugiej partii nie brakowało walki. Tenisistka z Mińska uzyskała przełamania w pierwszym i trzecim gemie, a w drugim odparła dwa break pointy. Rogers osłabła i jeszcze raz oddała podanie. Przy 7:6, 5:0 Sabalenka wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

Mecz trwał 95 minut, z czego 65 pierwszy set. Obie tenisistki miały po osiem break pointów. Sabalenka obroniła sześć, a uzyskała pięć przełamań. Naliczono jej 22 kończące uderzenia i 16 niewymuszonych błędów. Rogers zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i osiem pomyłek.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 30) wygrała 6:3, 6:1 z Weroniką Kudermetową (WTA 24). W ciągu 76 minut tenisistka mieszkająca w czeskiej Pradze zaserwowała sześć asów. Zdobyła 20 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła trzy z czterech break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z sześciu szans.

Sabalenka awansowała do 17. singlowego finału w WTA Tour, drugiego w 2022 roku (Stuttgart). Powalczy o 11. tytuł, pierwszy od maja 2021 (Madryt). Będzie to jej drugi finał na trawie. Cztery lata temu w Eastbourne uległa Karolinie Woźniackiej. Aleksandrowa do tej pory odniosła jeden triumf (Shenzhen 2020). W niedzielę wystąpi w czwartym finale, pierwszym na trawie. Z Sabalenką ma bilans meczów 2-2. Po raz pierwszy te tenisistki zmierzą się na innej nawierzchni niż kort twardy.

Libema Open, Den Bosch (Holandia) WTA 250, kort trawiasty, pula nagród 251,7 tys. dolarów sobota, 11 czerwca

półfinał gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (1) - Shelby Rogers (USA) 7:6(6), 6:0 Jekaterina Aleksandrowa (7) - Weronika Kudermetowa (6) 6:3, 6:1