Chorwatka sprawiła niespodziankę. Kazaszka zatrzymała chińską nastolatkę

Petra Martić sprawiła niespodziankę w Wimbledonie 2022. Chorwatka tenisistka wyeliminowała rozstawioną z numerem ósmym Amerykankę Jessicę Pegulę. W rywalizacji pozostaje Kazaszka Jelena Rybakina, która zatrzymała 19-letnią Qinwen Zheng.

Petra Martić PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Petra Martić
Jessica Pegula (WTA 9) w tym roku grała w ćwierćfinale Australian Open i Rolanda Garrosa. W Wimbledonie po raz pierwszy w karierze awansowała do III rundy. Więcej nie udało się jej osiągnąć. W sobotę Amerykanka przegrała 2:6, 6:7(5) z Petrą Martić (WTA 80).

W pierwszym secie Chorwatka uzyskała dwa przełamania i odskoczyła na 4:0. Spokojnie utrzymała dużą przewagę. W drugiej partii Pegula ruszyła w pogoń i z 1:3 wyszła na 5:4. W 10. gemie miała piłkę setową, ale ostatecznie o losach seta zadecydował tie break. W nim Amerykanka z 2-5 wyrównała na 5-5, ale straciła dwa kolejne punkty.

W ciąg 87 minut Martić zgarnęła 34 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 16 z 21 przy siatce. Odparła dwa z trzech break pointów i wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie. Chorwatka pokusiła się o 20 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Peguli naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Dla 31-letniej Martić jest to 42. wielkoszlemowy występ, 10. w Wimbledonie. W Londynie po raz trzeci awansowała do IV rundy (2017, 2019). Chorwatka powalczy o drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał, po Rolandzie Garrosie 2019. W rankingu najwyżej była klasyfikowana na 19. miejscu. W sobotę odniosła szóste zwycięstwo nad tenisistką z Top 10, drugie w tym roku. W Rzymie rozprawiła się z Estonką Anett Kontaveit.

Kolejną rywalką Martić będzie Jelena Rybakina (WTA 23), która zwyciężyła 7:6(4), 7:5 Qinwen Zheng (WTA 52). Spotkanie było bardzo emocjonujące. W pierwszym secie Chinka z 1:4 wyrównał na 4:4. Miała dwie okazje, aby uzyskać przełamanie na 6:5, ale końcówka należała do Kazaszki. W drugiej partii Rybakina wróciła ze stanu 0:2. Od 4:5 zdobyła trzy kolejne gemy tracąc w nich tylko dwa punkty.

W trwającym godzinę i 50 minut meczu Rybakina zaserwowała 10 asów, a Zheng popełniła 10 podwójnych błędów. Kazaszka zniwelowała sześć z ośmiu break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z czterech okazji. Zanotowano jej 12 piłek wygranych bezpośrednio przy 25 pomyłkach. Chinka miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek.

19-letnia Zheng była rewelacją tegorocznego Rolanda Garrosa. Doszła do 1/8 finału i urwała seta Idze Świątek. Był to jej debiut w Paryżu, a teraz po raz pierwszy zagrała w Wimbledonie. Premierowy start w wielkoszlemowej imprezie zanotowała w styczniu w Australian Open. Rybakina wyrównała swój najlepszy rezultat w Londynie sprzed roku. Powalczy o drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał, po Rolandzie Garrosie 2021.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 40,3 mln funtów
sobota, 2 lipca

III runda gry pojedynczej kobiet:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 17) - Qinwen Zheng (Chiny) 7:6(4), 7:5
Petra Martić (Chorwacja) - Jessica Pegula (USA, 8) 6:2, 7:6(5)

Program i wyniki Wimbledonu kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do ćwierćfinału Wimbledonu 2022?