Kapitalna seria w meczu Polki. Maja Chwalińska wykonała zadanie

Po nierównym początku Maja Chwalińska zaczęła przejmować inicjatywę w starciu z Rebeką Masarovą. Wygrała siedem gemów z rzędu, czym mocno wybiła z rytmu rywalkę i w bardzo dobrym stylu awansowała do drugiej rundy turnieju w Warszawie.

Mateusz Kozanecki
Maja Chwalińska PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Maja Chwalińska
Maja Chwalińska poznała swoją rywalkę na krótko przed meczem. Wszystko przez przeciągające się kwalifikacje. W sobotę przez Warszawę przeszła burza, a w niedzielę trzeba było poczekać, aż korty wyschną. Dwa spotkania zostały przerwane z powodu zapadających ciemności.

W jednym z nich grała Rebeka Masarova. Hiszpanka ostatecznie pokonała Chorwatkę Tenę Lukas w trzech setach i po krótkim odpoczynku wyszła na kort, aby zmierzyć się z Chwalińską.

Było to ich drugie starcie. Poprzednio spotkały się 6 czerwca 2022 roku podczas challengera w Walencji. Tam Masarova zwyciężyła 6:1, 7:5.

Hiszpanka podkreślała, że jej atutem jest podanie, tymczasem już w pierwszym gemie poniedziałkowego starcia dała się przełamać swojej młodszej o dwa lata przeciwniczce. Masarova szybko doprowadziła do przełamania powrotnego i początkowo to ona dyktowała warunki.

Później do głosu zaczęła dochodzić Chwalińska, a u 22-letniej Hiszpanki dało się zauważyć pierwsze oznaki podirytowania. Działo się to zwłaszcza w momentach, w których Polka zmuszała swoją rywalkę do zwalniania gry.

Chwalińska dwukrotnie nie wykorzystała swoich szans w pierwszym secie. Mogła wyjść już na 5:3, a kilka minut później na 5:4. W dziewiątym gemie prowadziła już 40:0, ale mimo to nie udało jej się doprowadzić tej części gry do końca. W decydujących chwilach potrafiła się jednak zmobilizować. Wygrała trzy kolejne gemy z rzędu, wykorzystała pierwszą piłkę setową i w tym momencie była bliżej awansu do drugiej rundy.

Wydawało się, że drugi set rozpocznie się według identycznego scenariusza co pierwszy. Tutaj również Chwalińska przełamała, a następnie była bliska porażki przy własnym podaniu. Zdołała obronić jednak dwa break pointy i doprowadziła do stanu 2:0.

U Hiszpanki natomiast narastało zrezygnowanie i prawdopodobnie problemy ze zdrowiem. Od czasu do czasu Masarova łapała się za plecy z zarysowanym grymasem bólu. Przebłysk lepszej gry 22-latka zaprezentowała w czwartym gemie, w którym prowadziła już 40-15. Później nastąpił koncert Chwalińskiej - odrobiła straty i zrobiło się już 4:0.

Licznik Polki zatrzymał się na siedmiu wygranych gemach z rzędu. Później na moment do głosu doszła rywalka, która w pewnym momencie miała szansę na doprowadzenie do wyniku 3:4. Chwalińska się nie podłamała, od stanu 15-30 doprowadziła do wygranej i podawała na wygraną.

Ostatecznie w efektownym stylu awans do II rundy uzyskała Chwalińska. Jej kolejną rywalką będzie albo rozstawiona z nr 8 Chorwatka Petra Martić, albo nagrodzona dziką kartą Polka Weronika Falkowska.

BNP Paribas Poland Open, Warszawa (Polska)