Stefanos Tsitsipas został znokautowany. Nick Kyrgios pokonał przyjaciela

Stefanos Tsitsipas sensacyjnie przegrał z Danielem Elahim Galanem i odpadł w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2022. W meczu sesji nocnej Nick Kyrgios pokonał swojego przyjaciela, Thanasiego Kokkinakisa.

Marcin Motyka
Stefanos Tsitsipas Getty Images / Julian Finney / Stefanos Tsitsipas
Stefanos Tsitsipas był umieszczany w gronie kandydatów do triumfu w US Open 2022. On sam z pewnością także miał duże oczekiwania związane z występem w Nowym Jorku. Tymczasem sensacyjnie pożegnał się z turniejem już w I rundzie. W poniedziałkową noc rozstawiony z numerem czwartym Grek przegrał 0:6, 1:6, 6:3, 5:7 z kwalifikantem Danielem Elahim Galanem.

W dwóch pierwszych setach Tsitsipas został znokautowany. Grał fatalnie i zdobył zaledwie gema. Przed trzecim poprosił o interwencję medyczną, a po powrocie do gry szybko wyszedł na 3:0, by wygrać tę partię 6:3. W czwartej odsłonie Grek objął prowadzenie 4:2, ale wówczas znów znacząco obniżył poziom swojego tenisa. Do końca walczył o pozostanie w spotkaniu, obronił osiem meczboli, ale przy dziewiątym przegrał wymianę i w efekcie cały pojedynek.

Pokonując aktualnie piątego w rankingu ATP Tsitsipasa, Elahi Galan odniósł największe zwycięstwo w karierze. W II rundzie 26-letni Kolumbijczyk zmierzy się z Jordanem Thompsonem. Australijczyk odrobił stratę 0-2 w setach i wyeliminował Lorenzo Sonego.

Do sensacji doszło również w pojedynku Amerykanów. Oznaczony numerem dziesiątym Taylor Fritz, najwyżej notowany reprezentant gospodarzy, uległ 7:6(3), 6:7(1), 3:6, 4:6 klasyfikowanemu na 303. pozycji na świecie Brandonowi Holtowi. 24-latek z Kalifornii, który do głównej drabinki przebijał się przez eliminacje, w 1/32 finału zagra z Pedro Cachinem. Argentyńczyk po tie breaku piątego seta ograł Aljaza Bedene.

Nick Kyrgios zmagania w US Open 2022 rozpoczął od meczu z przyjacielem, Thanasim Kokkinakisem, z którym w styczniu wspólnie zwyciężył w Australian Open w deblu. Australijczyk, turniejowa "23", sprostał roli faworyta i wygrał z rodakiem 6:3, 6:4, 7:6(5). Kolejnym rywalem tenisisty z Canberry będzie Benjamin Bonzi. Francuz w pięciu partiach pokonał krajana, Ugo Humberta, posiadacza dzikiej karty.

Rozstawiony z numerem 21. Botic van de Zandschulp, niespodziewany ćwierćfinalista nowojorskiej imprezy z ubiegłego sezonu, na otwarcie tegorocznej edycji rozegrał pięciosetowy bój z kwalifikantem Tomasem Machacem. W II rundzie Holender stanie naprzeciw Corentina Mouteta, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji.

Jack Draper wygrał 6:4, 6:3, 6:3 z Emilem Ruusuvuorim i w 1/32 finału zagra z oznaczonym numerem szóstym Felixem Augerem-Aliassime'em. Aleksander Bublik też bez straty seta poradził sobie z Hugo Gastonem, a jego następnym rywalem będzie Pablo Carreno, turniejowa "12". Z kolei rozstawiony z "18" Alex de Minaur o awans do III rundy powalczy z Cristianem Garinem, który wyeliminował Jiriego Leheckę.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów
poniedziałek, 29 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Botic van de Zandschulp (Holandia, 21) - Tomas Machac (Czechy, Q) 3:6, 7:6(3), 6:1, 3:6, 7:5
Nick Kyrgios (Australia, 23) - Thanasi Kokkinakis (Australia) 6:3, 6:4, 7:6(4)
Daniel Elahi Galan (Kolumbia, Q) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4) 6:0, 6:1, 3:6, 7:5
Brandon Holt (USA, Q) - Taylor Fritz (USA, 10) 6:7(3), 7:6(1), 6:3, 6:4
Pedro Cachin (Argentyna) - Aljaz Bedene (Słowenia) 6:4, 6:3, 5:7, 1:6, 7:6(6)
Jordan Thompson (Australia) - Lorenzo Sonego (Włochy) 2:6, 1:6, 6:2, 6:4, 6:4
Aleksander Bublik (Kazachstan) - Hugo Gaston (Francja) 6:4, 6:4, 6:4
Cristian Garin (Chile) - Jiri Lehecka (Czechy) 3:6, 7:6(3), 7:5, 6:1
Jack Draper (Wielka Brytania) - Emil Ruusuvuori (Finlandia) 6:4, 6:3, 6:3
Benjamin Bonzi (Francja) - Ugo Humbert (Francja, WC) 7:6(1), 6:1, 5:7, 3:6, 6:2