Belgijka pożegnała legendę. Ostatni występ Niemki w Nowym Jorku

Venus Williams szybko odpadła z wielkoszlemowego US Open 2022 w Nowym Jorku. Legenda amerykańskiego tenisa uległa Alison van Uytvanck. Ostatni mecz w Nowym Jorku rozegrała Andrea Petković, która stoczyła trzysetowy bój z Belindą Bencić.

Venus Williams PAP/EPA / Justin Lane / Na zdjęciu: Venus Williams
Venus Williams (WTA 1504) jest zdobywczynią siedmiu wielkoszlemowych tytułów w singlu. Dwa z nich wywalczyła w US Open (2000, 2001). W tym roku w Nowym Jorku zanotowała 23. występ. Dopiero po raz drugi odpadła w I rundzie (2020). Amerykanka przegrała 1:6, 6:7(5) z Alison van Uytvanck (WTA 43). Dla byłej liderki rankingu był to czwarty mecz w sierpniu i zarazem w całym sezonie (bilans 0-4).

W pierwszym secie Williams trzy razy oddała podanie. W drugim poderwała się do walki. Prowadziła 3:1, ale Amerykanka odrobiła stratę przełamania. W tie breaku van Uytvanck od 1-3 zdobyła sześć z ośmiu kolejnych punktów. W ciągu godziny i 47 minut Belgijka spożytkowała cztery z 12 break pointów. Williams na przełamanie zamieniła tylko jedną z trzech szans.

Paula Badosa (WTA 4) zwyciężyła 3:6, 7:6(4), 6:3 Łesię Curenko (WTA 87). W pierwszym secie Hiszpanka z 1:3 wyrównała na 3:3, ale straciła trzy kolejne gemy. W drugim Ukrainka ruszyła w pogoń z 2:4, ale w tie breaku od 2-1 przegrała pięć punktów z rzędu. Badosa wykorzystała trzecią piłkę setową. W trzeciej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Hiszpanka zaliczyła na 4:2.

W trwającym dwie godziny i 29 minut meczu doszło do 11 przełamań, z których sześć zaliczyła Curenko. Badosa zdobyła o sześć punktów więcej (105-99). Było to pierwsze starcie tych tenisistek. Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Petra Martić (WTA 54), która pokonała 6:4, 7:6(3) Warwarę Graczewą (WTA 72). W drugim secie doszło do rzadko spotykanej sytuacji. Chorwatka odrodziła się z 0:5 i odparła po drodze piłkę setową.

Belinda Bencić (WTA 13) wygrała 6:2, 4:6, 6:4 z Andreą Petković (WTA 104) po dwóch godzinach i 14 minutach. Szwajcarka wywalczyła 44 z 54 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Mistrzyni olimpijskiej naliczono 29 kończących uderzeń przy 24 niewymuszonych błędach. Niemce zanotowano 26 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek.

Dla Petković był to ostatni występ w US Open. W Nowym Jorku raz doszła do ćwierćfinału (2011). Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest półfinał Rolanda Garrosa 2014. W rankingu Niemka najwyżej znalazła się na dziewiątym miejscu. Możliwe, że w tym roku zagra jeszcze w jednym turnieju w Europie.